Logo
Logo

15 dekoracji z rzeżuchy na Wielkanoc | Zaskocz swoich gości i postaw je na świątecznym stole

Kochasz zieleń i szukasz oryginalnego pomysłu na dekorację na Wielkanoc? Mam dla Ciebie 15 pomysłów z rzeżuchą – każdy z nich możesz wykorzystać w swoim domu do ozdoby świątecznego stołu, albo zmodyfikować według własnego gustu. Pamiętaj, że świeża rzeżucha to nie tylko dekoracja – jest jadalna, smaczna i bardzo zdrowa. Więc podczas świąt zachęcaj gości do skubania i dodawania jej do dań.

Baw się w sianie rzeżuchy na Wielkanoc – niech Twój stół w tym roku oczaruje gości świeżą zielenią!

Spis treści
Dlaczego warto dekorować dom na Wielkanoc rzeżuchą? Na czym posiać rzeżuchę? Jak stworzyć dekorację na Wielkanoc?

Wśród wielu sposobów ozdabiania wnętrz na Wielkanoc, coraz większą popularność zdobywają ekologiczne, proste, a zarazem efektowne rozwiązania, takie jak właśnie dekoracje z rzeżuchy. Ten zielony akcent nie tylko pięknie wygląda, ale jest także symbolem nowego życia i odradzającej się natury. Idealnie wpisując się więc w wielkanocne tradycje.

Rzeżucha (Lepidium sativum) to roślina, którą wystarczy wysiać – kiełkuje szybko, jest żywo zielona i do tego można ją potem zjeść. Gdy wyrośnie, wprowadzi do domu wiosenny nastrój.

Do czego i kiedy wysiać rzeżuchę na świąteczne dekoracje?

Uprawa rzeżuchy jest niezwykle prosta – może to zrobić każdy, nawet osoba nie posiadająca dużego doświadczenia w ogrodnictwie. Wystarczy przygotować niewielką ilość ziemi lub płatki kosmetyczne, kawałek gazy czy bawełnianego materiału, nasiona rzeżuchy i odpowiedni pojemnik.

To właśnie w pojemniku tkwi największy sekret oryginalnej dekoracji – mogą to być tradycyjne doniczki czy ceramiczne kieliszki do jajek, ale równie dobrze sprawdzą się inne naczynia, nawet te z recyklingu czy dostosowane własnoręcznie, jak na przykład skorupki jajek, imbryczki, filiżanki, szklane pojemniki, które dodatkowo ozdobią stół na Wielkanoc.

Zanim zdecydujemy, do czego wysiejemy rzeżuchę na Wielkanoc, zawsze warto sprawdzić, czy naczynie będzie pasować do całej zastawy stołowej i czy nie zajmie na nim zbyt dużo miejsca.

Rzeżucha najlepiej rośnie w jasnym miejscu. Najlepiej wysiać ją nie później niż tydzień przed Wielkanocą, wówczas na świątecznym stole będziemy mieć żywo zieloną poduchę.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Pomysły na dekoracje z rzeżuchy

Zaproś do wysiewania nasion rzeżuchy całą rodzinę. Pozwól dzieciom tworzyć własne dekoracje i mini ogródki. Będą się cieszyć patrząc, jak nasiona kiełkują, tym, że uczestniczą w świątecznych przygotowaniach, a potem pewnie chętnie spróbują tej zdrowej rośliny.

Do tworzenia zielonych dekoracji z rzeżuchy wykorzystaj koszyczki, plecione gniazdka, figurki ptaszków, zajączków, kurek, a także wielkanocne pisanki. Jeśli masz więcej miejsca na stole możesz ustawić całą rzeżuchową łączkę i do tego ozdobić ją wiosennymi kwiatami. Przekonaj się jak łatwo i przyjemnie jest robić dekoracje na Wielkanoc!

zielona rzeżucha w glinianej miseczce w kształcie jeża
Fot. Fotema / AdobeStock
ZIELONY JEŻ
Pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym. Znajdź płytkie naczynie w kształcie jeża, wyłóż je gazą i wsyp na nią gęsto nasiona rzeżuchy. Umieść naczynie w ciepłym, jasnym miejscu. Zraszaj regularnie i sprawdzaj, czy kiełkujące rośliny nie wyciągają się tylko w jednym kierunku. W razie czego przekręć naczynie – rzeżucha szybko zmieni kierunek i uzyskasz równe, sterczące "zielone igłiełki".
zielona rzeżucha i kolorowe pisanki wielkanocne
Fot. Martina / AdobeStock
PISANKI W ZIELONYM BUSZU
Żeby uzyskać tak wysokie pędy rzeżuchy, najlepiej wysiać ją co najmniej 10 dni przed Wielkanocą. Wybierz na taką dekorację nie płaskie naczynie, lecz doniczkę wypełnioną ziemią, wtedy rośliny będą przechylać się przez krawędzie. Tuż przed postawieniem rzeżuchy na stół, włóż do środka kolorowe pisanki.
zielona rzeżucha i krąg kolorowych pisanek wielkanocnych
Fot. mstaniewski / AdobeStock
WIELKANOCNY KWIATEK
Jeśli wysiałaś rzeżuchę tradycyjnie, do okrągłego płaskiego pojemnika i tuż przed nakryciem świątecznego stołu szukasz oryginalnej ozdoby – nic straconego. Po prostu ułóż wokół rzeżuchy pisanki, aby stworzyć kolorowy kwiatek. Może być taki, jak na zdjęciu, ale przecież nie musi, jest tyle różnych gatunków...
zielona rzeżucha w skorupkach od jajek i żółte narcyzy w doniczce
Fot. olgabondar / AdobeStock
MINI OGRÓDEK Z NARCYZAMI
Doniczki z roślinami cebulowymi to jeden z elementów Wielkanocnych stołów. Tutaj połączono dwa w jednym – skorupki z rzeżuchą wysianą w środku i żółte narcyzy. Na koniec, aby zasłonić doniczkę z tworzywa, owinięto ją kawałkiem juty.
zielona rzeżucha w skorupkach od jajek z buźkami zrobionymi markerem
Fot. Photosbysabkapl / AdobeStock
WYDMUSZKI O RÓŻNYCH OBLICZACH
To jedna z prostszych dekoracji do przygotowania i może stać się dobrą zabawą. Tydzień przed Wielkanocą przygotuj skorupki – do umytych skorupek włóż po jednym płatku kosmetycznym i wysiej na nim trochę nasion rzeżuchy. Na każdej skorupce namaluj markerem buźkę i włóż wszystkie "główki" na koniec do wytłoczki na jajka. Ustaw na jasnym parapecie i codziennie zraszaj nasiona, aby wykiełkowały.
zielona rzeżucha na plastrze drewna jako ozdoba na Wielkanoc
Fot. Piotr / AdobeStock
ZIELONY PLASTER DREWNA
We wnętrzu urządzonym w stylu rustykalnym świąteczny stół możesz ozdobić plastrami drewna. Same plastry mogą być podkładkami pod różne naczynia, ale jeden możesz wydrążyć, wsypać do niego trochę ziemi i wysiać do środka nasiona rzeżuchy. Lekkości tej dekoracji doda bawełniana, koronkowa wstążka.
rolki z papieru ozdobione sianem, z wysianą zieloną rzeżuchą i brązowymi pisankami wielkanocnymi
Fot. Profotokris / AdobeStock
PLECIONE ROLKI Z RZEŻUCHĄ
Do zrobienia takiej dekoracji przygotuj papierowe rolki po papierze toaletowym, zagnij je na dole, po czym włóż do środka płatek kosmetyczny i wysiej nasiona rzeżuchy. Każdą rolkę owiń jutowym sznurkiem lub suchymi liśćmi traw ozdobnych, które wiosną przycina się w ogrodzie. Gdy rzeżucha urośnie, obok rolek połóż przygotowane własnoręcznie pisanki.
biały porcelanowy imbryk do herbaty z wysianą do środka zieloną rzeżuchą
Fot. RK Creative / AdobeStock
DZBANEK PEŁEN ZIELENINY
Dzbanek do parzenia herbaty wyłóż folią aluminiową, wyrównaj folię, aby uzyskać równą powierzchnię ok. 1 cm poniżej krawędzi, po czym wyłóż płatkami kosmetycznymi i wsyp na nie nasiona rzeżuchy. Kawałek płatka kosmetycznego wsuń także do dzióbka dzbanka i również nasyp do niego nasion. Nasiona zraszaj regularnie i czekaj, aż wyrośnie ze środka imbryka zielony lasek.
zielona rzeżucha w wydmuszce z jajka umieszczonej na ceramicznej kurce
Fot. Ruckszio / AdobeStock
PODWÓJNA RADOŚĆ
Przygotuj skorupkę od jajka z dwoma małymi otworami. Po umyciu wnętrza skorupki, nasyp do środka ziemi (np. wykorzystując lejek) i wsyp nasiona rzeżuchy. Ustaw na porcelanowej kurce w jasnym miejscu, żeby rzeżucha wyrosła.
Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu
Przeczytaj także
Oszczędzaj wodę i czas z nowoczesnym sprzętem do nawadniania ogrodu
zielona rzeżucha wysiana do szklanego kieliszka od wina
Fot. Szymon / AdobeStock
ZIELONA LAWA
Lubisz przyglądać się detalom? Jeśli wsypiesz do szklanego kieliszka trochę ziemi wymieszanej wcześniej z nasionami rzeżuchy i jeszcze na wierzch podłoża dosypiesz trochę nasion, sprawisz, że rośliny będą rosły na wielu poziomach. Pamiętaj tylko o utrzymywaniu wilgotności podłoża.
jajko wielkanocne obsiane zieloną rzeżuchą i ceramiczka kurka
Fot. udra11 / AdobeStock
RZEŻUCHOWE JAJO
Ceramiczną pisankę owiń gazą i zabezpiecz gazę, żeby się nie rozwijała. Lekko zwilż, po czym całą powierzchnię obsyp nasionami rzeżuchy. Do czasu, aż rośliny nie wyrosną, trzymaj na jasnym parapecie i regularnie spryskuj wodą. Tuż przed postawieniem dekoracji na świątecznym stole, zielone jajo przewiąż żółtą wstążką.
białe wydmuszki od jajek z zieloną rzeżuchą i kwiatami stokrotek
Fot. unikat / AdobeStock
WIOSENNA ŁĄCZKA
Duży stół wymaga porządnego zielonego akcentu. W kwadratowej wytłoczce po jajkach możesz przygotować całą rzeżuchową łączkę. Do takiego przedsięwzięcia trzeba się jednak trochę wcześniej przygotować, żeby zebrać 20 skorupek od jajek, do których (po umyciu) wysiejesz nasiona. Warto wybrać wszystkie skorupki w jednym kolorze; po środku można wstawić "skorupkowy" wazonik innej barwy, wlać do niego trochę wody i wstawić jadalne kwiaty, na przykład stokrotki, fiołki, bratki czy pelargonie.
zielona rzeżucha wysiana pod szklanym kloszem
Fot. Witold Krasowski / AdobeStock
POD SZKŁEM
Do uprawy rzeżuchy na Wielkanoc nie jest potrzebne podłoże, tylko woda, światło i odpowiednie naczynie. Jeśli wysiejesz nasiona na gazie pod szklanym kloszem, zamiast po słodycze podczas świąt będzie można sięgnąć po dawkę witamin.
gniazdko - dekoracja na Wielkanoc z rzeżuchą w skorupkach od jajek
Fot. zoryanchik / AdobeStock
GNIAZDKO
Urocze gniazdko zamiast pisankami, możesz wypełnić młodą rzeżuchą – będzie co skubać w czasie wielkanocnego śniadania. Zielenina to dobry dodatek zarówno do jajek z majonezem, jak i ciepłych dań.
dekoracja na Wielkanoc - zajączek z papierowej rolki z zieloną rzeżuchą
Fot. Марина Гаращенко / AdobeStock
ZIELONY UPOMINEK
Jak Wielkanoc, to musi być i zajączek. Miły upominek dla każdego gościa można zrobić wkładając przygotowane wcześniej skorupki z wyrośniętą rzeżuchą do papierowych zajączków.

Dekoracje z rzeżuchy to nie tylko piękny, ale i naturalny sposób na wprowadzenie wiosennej, świątecznej atmosfery do domu. Są proste w wykonaniu, ekologiczne i mogą być świetną zabawą dla całej rodziny, szczególnie dla najmłodszych, którzy z zaciekawieniem będą obserwować, jak z małych nasionek wyrasta zielona rzeżucha. Zachęcamy do eksperymentowania i tworzenia własnych, unikalnych kompozycji, które sprawią, że tegoroczne Święta Wielkanocne będą niezapomniane.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest kreatywność i chęć do eksperymentowania. Niech każda dekoracja opowie własną historię i wprowadzi do Waszego domu odrobinę wiosennej magii. Wesołych Świąt!

Źródło: Dom z dusza DIY / YT

 

Zdjęcia tytułowe, kolaż: Piotr, unikat, RK Creative, Profotokris, Witold Krasowski, zoryanchik / AdobeStock

Autor
15 dekoracji z rzeżuchy na Wielkanoc | Zaskocz swoich gości i postaw je na świątecznym stole
15 dekoracji z rzeżuchy na Wielkanoc | Zaskocz swoich gości i postaw je na świątecznym stole
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl