Z wąskim ogrodem często mamy do czynienia w przypadku ogródków lokatorskich, czyli tych towarzyszących mieszkaniom na parterze oraz przy tzw. segmentach, lokalach mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej. Metraż takich działek zwykle nie przekracza 100 m2, choć zdarzają się też ogródki, które osiągają nawet 200 m2.
Kiedy na niewielkiej przestrzeni musimy wygospodarować miejsce do pracy, odpoczynku, rekreacji, pojawia się problem. Wiele osób w takim momencie zadaje sobie pytanie: czy na wąskiej działce da się stworzyć funkcjonalny ogród? Z pełną odpowiedzialnością odpowiadamy: oczywiście, że tak!
Jak urządzić wąski ogród?
Wąski ogród to wyzwanie, które wymaga przemyślanego planu. Jest kilka zasad, którymi warto się kierować przy projektowaniu. Spośród wielu rad i rekomendowanych zabiegów, których zarówno w książkach, jak i w sieci znajdziecie mnóstwo, najważniejszy jest jeden – optyczne poszerzenie działki.
Internet to istna kopalnia inspiracji i pomysłów, ale czasem dość łatwo się w nich zagubić. Dlatego postanowiliśmy w przystępny sposób przekazać wam to, co najważniejsze w aranżacji tzw. trudnej przestrzeni. W trzech prostych krokach pokażemy wam, jak poradzić sobie z ogrodem na wąskim terenie, dzięki czemu przekonacie się, że taka działka to nie zmora, a prawdziwy atut!
3 proste triki, które poszerzą wąski ogród
- Jeśli wasz ogród jest długi i wąski powinniście podzielić go na strefy.
Najłatwiej zrobić to dzieląc go w poprzek. "Pokoje ogrodowe" powinny zaczynać się od "pokoju dziennego", czyli np. tarasu z funkcją jadalnianą. Kolejne "pomieszczenia" to już te, które będą spełniać rolę wypoczynkowo-rekreacyjną i oddzielone będą od tarasu "ścianami" z roślin. Ostatnim wnętrzem może być altana. Jeśli usytuujemy ją na końcu działki, stworzymy wrażenie głębi, nasz ogród będzie wydawał się dużo większy niż w rzeczywistości, a co najważniejsze optycznie się poszerzy.
- Sprytnym sposobem na poszerzenie przestrzeni jest stworzenie kompozycji ukośnej.
Ten trik to klasyk wśród projektantów, który co prawda wymaga odwagi, ale za to robi wrażenie. Ukośne linie sprawiają, że odwracamy wzrok od granic ogrodu, a cała przestrzeń nabiera zupełnie nowych kształtów. Uwaga: w takim przypadku każda strefa, linia nasadzeń, nawet najmniejszy element wyposażenia, nawierzchnia muszą być poprowadzone na ukos! To czasem bywa trudne, ale wierzcie nam, warte zachodu!
- Kluczem do sukcesu w każdym ogrodzie, a szczególnie tym wąskim, jest układ ścieżek.
Jeśli ktoś próbuje wam wmówić, że w małym, czy wąskim ogrodzie nie ma miejsca na ścieżki, nie słuchajcie go! Układ komunikacji, o ile jest dobrze zaprojektowany, może optycznie powiększyć przestrzeń i co więcej, żaden element ogrodowy nie zrobi nam tego efektu tak, jak zrobi to właśnie droga. Dlatego jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami wąskiego ogrodu, od razu zaplanujcie ścieżki! Warunek jest jeden: w wąskim i długim ogrodzie droga nie może być poprowadzona po linii prostej, ale powinna "zanikać" w kolejnych strefach ogrodowych, meandrować, skręcać pomiędzy poszczególnymi "pokojami" np. pod kątem prostym.
Rośliny do wąskiego ogrodu
W wąskim ogrodzie z reguły najlepiej sprawdzą się rośliny o zwartym, wydłużonym pokroju, ale powinno się w nim znaleźć także miejsce na dominantę - gatunek o rozłożystej formie, który optycznie poszerzy przestrzeń i przyciągnie wzrok.
- Projektowanie nasadzeń warto rozpocząć od gatunków, które będą tworzyć szkielet całej kompozycji, czyli drzew i krzewów. W długim i wąskim ogrodzie doskonale spiszą się klony, migdałki, rajskie jabłonie, modrzewie, cisy, mahonie, trzmieliny, bukszpany, pierisy, jaśminowce, krzewuszki, pęcherznice, sosny o strzelistym pokroju np. odmiana 'Green Tower'.
- W aranżowaniu rabat nie można zapomnieć o bylinach. W wąskim ogrodzie znajdzie się miejsce dla funkii, żurawek, miodunek, jeżówek, a także gatunków jednorocznych i dwuletnich. Poza tym warto postawić na trawy ozdobne, które cały czas są w modzie.
- Przydatne mogą okazać się szczególnie pnącza. W wąskim ogrodzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dlatego nasadzenia wertykalne zawsze są świetnym rozwiązaniem. Oszczędzają przestrzeń i jednocześnie mogą być doskonałą osłoną, czy klimatyczną zieloną ścianą. My polecamy zwłaszcza powojniki, bluszcze, wisterie, aktinidie, winobluszcze, róże pnące.
Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Dave Robinson, Call Me Fred, Tim Cooper, Mitch Gaiser / Unsplash