Ogród na długiej, wąskiej działce. Jak zaplanować nawierzchnie?

Ogród na długiej, wąskiej działce. Jak zaplanować nawierzchnie, fot. Polbruk

Długa na kilkadziesiąt metrów, szeroka na zaledwie kilka – tak wygląda znaczna część działek budowlanych w miastach. Trudny kształt i ograniczona powierzchnia nie oznacza wcale, że ogród będzie niewygodny i bezużyteczny. Przeciwnie, na niewielkim terenie możemy stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń. Radzimy, jak zagospodarować wąską i długą działkę, aby była atrakcyjna.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Idealna działka pod budowę domu ma kwadratowy kształt i przynajmniej 500 m kw. – w takim wypadku nie ma problemu z wpisaniem obiektu w teren i zaaranżowaniem przyjaznego ogrodu. Jest to jednak sytuacja idealna, a podobnych działek jest niewiele bądź są one bardzo drogie. Inne, szczególnie długie i wąskie pasma gruntu, mogą wydawać się trudne do zagospodarowania. Nic bardziej mylnego – zdradzamy kilka trików, które pomogą w aranżacji, optycznie powiększą przestrzeń i pozwolą cieszyć się ogrodem niezależnie od okoliczności.

Poniższe rady skutecznie pozwolą modelować proporcje działki i wpływać na optyczny odbiór terenu poszerzając i skracając go. Dzięki temu trudna do zaaranżowania działka, będzie w pełni wykorzystana i atrakcyjna dla jej wszystkich użytkowników.

długi i wąski ogród rys. Polbruk

Zatarcie granicy między domem a ogrodem

Połączenie przestrzeni domu i ogrodu, np. za pomocą tarasu, który będzie pełnił rolę dodatkowego pomieszczenia czy „pokoju przejściowego”, optycznie powiększy teren działki. Aby tak się stało, należy zastosować podobne materiały zarówno we wnętrzu domu, jaki i na zewnątrz.

Jeśli więc w salonie na podłodze są drewniane deski, warto je położyć również na tarasie, dzięki czemu będzie on stanowił przedłużenie powierzchni mieszkalnej. Aby spotęgować efekt, materiały wykorzystane w ogrodzie do budowy nawierzchni czy ogrodzenia, również powinny być jak najbardziej zbliżone kolorystyką i fakturą do tych, które są użyte we wnętrzu.

Taras na podwyższeniu Polbruk Lira fot. Polbruk
Deska tarasowa Polbruk Lira do złudzenia imituj naturalne drewno

Wydzielenie stref funkcjonalnych

Ogród będzie sprawiał wrażenie większego niż w rzeczywistości, jeśli zostanie podzielony na odrębne strefy funkcjonalne. W efekcie zyska się od 2 do 3 przestrzeni o funkcjach rekreacyjnej, reprezentacyjnej, roboczej, ale nie tylko. Dzięki temu zabiegowi wydzielone zostaną swoiste działki, w których boczny, dłuższy bok każdej z nich będzie skrócony, osiągając kształt kwadratu, co optycznie poszerzy cały teren.

Chcąc osiągnąć jeszcze lepszy efekt, warto zadbać o wydzielenie stref w taki sposób, aby osoba będąca w ogrodzie, nie mogła z jednego miejsca ogarnąć wzrokiem całej przestrzeni. Taki rezultat uzyska się wykorzystując żywopłot, ściankę, czy pergolę.

Zróżnicowanie terenu

Jeżeli nie ma miejsca i możliwości na wyodrębnienie stref za pomocą wspomnianych elementów, należy postarać się o zróżnicowanie terenu. Dzięki zamierzonej nieregularności i zróżnicowaniu poziomów działki, osiągniętemu przy pomocy murków i palisad z oferty firmy Polbruk, zostanie urozmaicona linia projektowa ogrodu i osiągnięte wrażenie głębi.

Efekt ten spotęguje taras na niewysokim podwyższeniu, kamienny murek, nasadzenia w dużych, geometrycznych donicach bądź rabaty na obrzeżach ogrodu. Podniesienie terenu wokół trawnika, również powiększy go optycznie. Podobny zabieg z wykorzystaniem palisady Zen, obrzeża Modern lub murka i stopnia Grando firmy Polbruk, także znacznie podniesie estetykę ogrodu.

Dom Rozgarty, Polbruk Beganit, obrzeże Palinea
Kostka brukowa Beganit, obrzeże Palinea
Ściezka ogrodowa, Polbruk Lira
Płytki Lira

Urozmaicona ścieżka

Przestrzeń powiększy się optycznie dzięki odpowiednio dobranym elementom nawierzchniowym i ich umiejętnemu ułożeniu. – Na długiej, wąskiej działce należy unikać układania elementów podłużnych wzdłuż ogrodu, ponieważ to prowadzi do wizualnego zwężenia terenu. Działkę „poszerzymy” wykorzystując prostokątne płyty, takie jak Polbruk MultiComplex, Polbruk Magna lub Teriso i układając je prostopadle do dłuższego boku działki.

Efekt głębi uzyskamy również wytyczając ścieżki pod kątem do boku ogrodu, czyli po skosie bądź w taki sposób, aby się wiły, a ich linia brzegowa szła po łuku. Ogród optycznie urozmaicimy także, jeżeli stworzymy przykuwający uwagę wzór na nawierzchni chodnika – radzi Wojciech Średniawa, główny projektant firmy Polbruk.

Oszczędzanie przestrzeni

Zbyt duże nagromadzenie elementów w ogrodzie może dać odwrotny efekt i zmniejszyć przestrzeń. Należy więc pamiętać, aby na małej przestrzeni zachować ład i porządek. W tym celu warto postarać się o zaoszczędzenie przestrzeni oraz połączenie funkcji poszczególnych przedmiotów i elementów. Rolę schowka na narzędzia, zamiast osobnego domku, mogą pełnić siedziska i skrzynie, natomiast murki oporowe mogą z powodzeniem stanowić ławkę.

Ściezka ogrodowa Polbruk Petra Canto trapez
Kostki Petra i obrzeże Canto
Ściezka ogrodowa Polbruk Petra Polbruk
Kostki Petra imitujące kamień

Rośliny

Na małej przestrzeni nie ma zbyt wiele miejsca na duże, rozłożyste drzewa i bujną roślinność. Z tego powodu należy ograniczyć się do niewielkich rozmiarów krzewów i kwiatów, które z biegiem lat nie zdominują wolnej przestrzeni. Dodatkowo warto postarać się o dobór takich nasadzeń, które będą miały drobne liście i będą ułożone kaskadowo.

Przy ogrodzeniu, zamiast powszechnych tuj, można zastosować rośliny okrywowe i pnącza, np. bluszcz pospolity, które szybko rosną i nie zajmują dużo miejsca. Ogród wizualnie skróci, co nie jest bez znaczenia, gdy dysponujemy wąską i długą działką, również posadzenie mniejszych roślin z przodu i większych z tyłu.

2016-10-20
Źródło: Polbruk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Effect24h 680 EC – zwalcza chwasty i mech w 24h – 150 ml | Target
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści