Rośliny ogrodowe trujące dla psa i kota | Lista 25 gatunków

rośliny trujące dla psa i kota fot. MarPockStudios - Pixabay

Czy wiesz jakie rośliny szkodzą Twojemu pupilowi? Jakich gatunków unikać w ogrodzie, aby Twój przyjaciel był w nim bezpieczny? Poniżej lista najbardziej znanych gatunków roślin, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla psa i kota.

Posłuchaj
00:00
127
Spis treści
Rośliny trujące dla psa i kota. Na co musisz uważać? Krzewy i drzewa trujące dla psa i kota Byliny i rośliny cebulowe trujące dla psa i kota Pnącza trujące dla psa i kota

Które rośliny ogrodowe mogą być trujące dla zwierząt domowych?

Lista szkodliwych dla zwierząt domowych roślin jest bardzo długa i wbrew pozorom nie są to tylko rośliny egzotyczne. Co więcej, kilka gatunków na pewno już w Twoim ogrodzie rośnie!

Spokojnie – nie oznacza to, że musisz organizować swój ogród na nowo, pozbywając się wszystkich roślin z naszej listy roślin groźnych. Większość psów i kotów ma silnie rozwinięty instynkt, który skutecznie chroni je przed spożywaniem roślin dla nich szkodliwych i trujących.

Zdarza się jednak, że młody szczeniak lub kot w trakcie zabawy podgryzie i połknie fragment rośliny, która może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie i samopoczucie. Warto więc przeanalizować swój ogród pod tym kątem i baczniej obserwować zwierzę, które bawi się w pobliżu potencjalnie niebezpiecznych roślin. Przy zakupie nowych okazów do ogrodu, bądźmy świadomi czego należy unikać.


Fot. ChaosChor, Steve Sewell/Pixabay

Objawy zatrucia rośliną trującą | Co robić?

Jeśli zaobserwujesz pewne niepokojące objawy i masz podejrzenie, że zwierzę mogło połknąć fragment niebezpiecznej rośliny, od razu udaj się do weterynarza. W celu przyśpieszenia diagnozy podaj lekarzowi potencjalne źródło zatrucia, czyli nazwę gatunkową rośliny.

  • Bądźmy czujni na poniższe symptomy:

    • silne wymioty i konwulsje
    • biegunka
    • dużo jaśniejsze dziąsła i język, lub opuchnięty język
    • tkliwy nabrzmiały brzuch, brak apetytu
    • apatia

Lista gatunków roślin ogrodowych, które mogą być trujące dla psa i kota!

Najbardziej toksyczne rośliny dla psów i kotów zaznaczyliśmy na listach kolorem czerwonym. Sprawdź, czy masz te rośliny w ogrodzie. Nie panikuj, jeśli wśród swoich nasadzeń znajdziesz roślinę z poniższej listy! Nie musisz jej wykopywać, ani robić rewolucji na ogrodowych rabatach. Wystarczy, że będziesz obserwować swojego pupila, i jeśli będzie miał ochotę na przekąskę, warto wtedy zareagować. Na początek wystarczy odpowiednia tresura, a jeśli to nie pomoże, będzie trzeba stworzyć barierę dla czworonoga. W ostateczności lepiej pozbyć się roślin, by uchronić psa i kota przed zatruciem.

 

Krzewy i drzewa trujące dla psa i kota

Rośliny trujące dla psa i kota Fot. A. Barra/(CC BY 3.0)/Wikimedia Commons; JamesDeMers, Hans Braxmeier, j-essica, JamesDeMers, Emilian Robert Vicol, moka, 15299, St3fan5/Pixabay
  1. Trzmielina (Eyonymus)
    – umiarkowanie szkodliwe są wszystkie fragmenty tej rośliny, mogą powodować wymioty, biegunkę drgawki oraz śpiączkę.

  2. Ostrokrzew (Ilex)
    – jego owoce mają umiarkowaną toksyczność, działają niekorzystnie na układ pokarmowy.

  3. Bukszpan (Buxus)
    – a w szczególności jego liście, zjedzenie ich może skutkować wymiotami i biegunką oraz podrażnieniem skóry i błon śluzowych.

  4. Hortensja (Hydrangea)
    – a w szczególności jej pąki kwiatowe, mogą powodować osłabienie i ból brzucha.

  5. Różanecznik i azalia (Rhododendron)
    – wszystkie części roślin są dla zwierząt umiarkowanie szkodliwe, mogą powodować podrażnienie żołądka i konwulsje, ból brzucha, zaburzenia rytmu serca.

  6. Bez czarny (Sambucus nigra)
    – szkodliwe są dla zwierząt jego owoce, mogą prowadzić do rozstroju układu pokarmowego, w nielicznych przypadkach do śpiączki.

  7. Cis (Taxus)
    – trujący jest każdy jego fragment za wyjątkiem owocu, stanowi on duże zagrożenie dla zwierząt i może skutkować biegunką, podrażnieniami śluzówki, zaburzeniami układu oddechowego oraz pracy serca.

  8. Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
    – spożycie kilku owoców tej rośliny powoduje u zwierzęcia nudności, wymioty, biegunka, drgawki, zapaść, a nawet śmierć. Lilie - podrażnienie żołądka, wymioty, depresja, brak apetytu, śmierć, przy czym bardziej narażone są koty.

  9. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)
    – trujące są wszystkie fragmenty tej rośliny, ale najbardziej toksyczne są owoce, powodują one podrażnić śluzówki i przewodu pokarmowego oraz śmierć.

  10. Złotokap (Laburnum)
    – wszystkie fragmenty roślin są toksyczne, ale najbardziej szkodliwe są nasiona, ich spożycie powoduje ślinotok, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, halucynacje i duszności a nawet śmierć.

Byliny i rośliny cebulowe trujące dla psa i kota

Rośliny trujące dla psa i kota Fot. Hans Braxmeier, Lisa Kennedy, Susbany, Websi, Sabine Fischer, Barbara Bumm, Steve Bidmead, PublicDomainPictures/Pixabay
  • Ciemiernik (Helleborus)
    – stanowi małe niebezpieczeństwo, spożycie każdej z jego części może powodować wymioty, biegunkę i podrażnienie błon śluzowych.

  • Serduszka okazała (Dicentra spectabilis)
    – wszystkie fragmenty tej rośliny wykazują stosunkowo niską toksyczność, mogą powodować wymioty lub biegunkę.

  • Funkia (Hosta)
    – powoduje biegunkę i wymioty.

  • Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
    – powoduje zaburzenia rytmu serca, uszkodzenie wątroby i nerek.

  • Rośliny cebulowe
    – ich cebule po zjedzeniu mogą powodować rozstrój żołądka. Najbardziej toksyczne są narcyzy.

  • Konwalia majowa (Convallaria majalis)
    – niezwykle toksyczne są wszystkie fragmenty tej rośliny, powodują one podrażnienie żołądka, wymioty, zaburzenia rytmu serca, konwulsje, śmierć.

  • Naparstnica (Digitalis)
    – wszystkie części rośliny, objawy zatrucia to: wymioty, biegunka, zaburzenie krążenia, konwulsje, śmierć. Oleander - powoduje podrażnienie żołądka i jelit, nieprawidłowa praca serca, w niektórych przypadkach śmierć.

  • Ostróżka (Delphinium)
    – objawy zatrucia to: podrażnienie śluzówki, wymioty i biegunka, zwiotczenie mięśni i drgawki, przy braku zdecydowanej i szybkiej reakcji – śmierć.

  • Rącznik pospolity (Ricinus communis)
    – spożycie jego nasion skutkuje podrażnieniem śluzówki i przewodu pokarmowego, uszkodzeniem nerek i wątroby, w niektórych przypadkach śmiercią zwierzęcia.

  • Tojad (Aconitum)
    – szkodliwe są wszystkie części tej rośliny, spożycie powoduje wymioty, biegunkę, drgawki, zaburzenie oddychania, śmierć.

Pnącza trujące dla psa i kota

Rośliny trujące dla psa i kota Fot. Helga Strazzanti/Pixabay; M. OHearn/J. Carstens/L. Pfiffner/Wikimedia Commons; Hans Braxmeier, Efraimstochter, Steve Bidmead/Pixabay 
  1. Glicynia (Wisteria)
     wszystkie fragmenty tej rośliny są toksyczne w niskim stopniu dla zwierząt, mogą powodować biegunkę i wymioty.

  2. Dławisz (Celastrus)
     stanowi niewielkie niebezpieczeństwo, może powodować wymioty i biegunkę.

  3. Bluszcz pospolity (Hedera helix)
     w szczególności jego liście, powodują biegunki i wymioty.

  4. Powojnik (Clematis)
     może powodować owrzodzenie pyszczka zwierzęcia.

  5. Wiciokrzew (Lonicera)
    – ma wysoką toksyczność, spożycie jego owoców powoduje wymioty, biegunkę, zaburzenia rytmu serca i oddychania.


Tekst: Patrycja Lipiec, zdjęcie tytułowe: MarPockStudios, Free-Photos / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Skimia japońska Skimmia japonica

Wilczomlecz ogrodowy Euphorbia peplus

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

W dniu 18.08.2019 o 18:54, Gość Karolina napisał: Czy rdest auberta oraz milin amerykanski są roślinami bezpiecznymi dla kota? Tak, mam w ogrodzie obie te rośliny i moje dwa koty nie są nawet nimi zainteresowane. Nie spotkałem się także nigdy z informacjami, ...
Gość Karolina
18-08-2019 18:54
Czy rdest auberta oraz milin amerykanski są roślinami bezpiecznymi dla kota?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści