Logo
Logo

Co posadzić obok buraków? | Lista roślin

Buraki należą do najczęściej wysiewanych w ogrodach przydomowych i na działkach warzyw, ponieważ ich uprawa jest dość prosta. Ważne jest jednak nie tylko właściwe wysianie nasion, ale także sąsiedztwo innych roślin, które może duży wpływ na kondycję i plon roślin. Jakie „towarzystwo” lubi burak?

Spis treści
Jakie rośliny sadzić obok buraków?
Buraki i towarzystwo innych warzyw
Buraki i towarzystwo ziół
Buraki w otoczeniu roślin kwitnących

Buraki w ogrodzie

Najczęściej uprawiany w ogrodzie burak ćwikłowy, rzadko uprawiany jest samotnie, a częściej w towarzystwie innych roślin – warzyw, ziół i roślin kwitnących. Dzięki temu lepiej rośnie, jest bardziej odporny na ataki chorób i szkodników, co przekłada się także na lepsze plony. Warto pamiętać, że najważniejsze jest jednak optymalne stanowisko (czyli dobrze nasłonecznione i przewiewne).

Które warzywa posadzić obok buraka?

Buraki lubią sąsiedztwo wielu warzyw, z których najlepszym wyborem będą między innymi warzywa kapustne, np.: brokuł, kapusty, kalafior, kalarepa. Poza tym, razem z burakiem dobrze rosną: cebula, czosnek, rzodkiewka, rzepa, seler, a także cukinia, fasola (odmiany karłowe), groch, ogórek, koper, por i sałata (w tym także rukola, czy endywia). Warto wspomnieć, że obecność grochu i fasoli odżywia glebę w azot (rośliny bobowate/motylkowe wiążą azot z atmosfery) i zawsze są one mile widziane w uprawie większości warzyw.

Korzystne działanie rosnących obok buraków roślin, w tym warzyw polega między innymi na wydzielaniu substancji (zapachów), które np. odstraszają szkodniki (cebula, czosnek, rzepa) lub ograniczają rozwój chorób.

Ważne!
Warto pamiętać, że niektóre warzywa nie lubią swojego towarzystwa lub wzajemnie negatywnie wpływają na siebie (np. konkurują o składniki odżywcze, światło lub atakują je podobne szkodniki lub choroby). Podobnie jest w przypadku buraka i lepiej nie uprawiać go w sąsiedztwie między innymi marchwi, szpinaku, czy ziemniaków.

Jakie zioła mogą rosnąć przy burakach?

Dobry wpływ na buraki i ich wzrost mają także niektóre gatunki ziół, które także wydzielają substancje odstraszające szkodniki lub gryzonie (np. nornice), zagrażające burakom. Dzięki sąsiedztwu i aromatowi takich roślin jak cząber ogrodowy, mięta, majeranek i oregano (lebiodka), kolendra oraz kminek, burak z pewnością będzie rzadziej przez nie atakowany.

Na ogrodowych rabatach (także ziołowych) coraz częściej gości także kocimiętka (np. kocimiętka właściwa, kocimiętka Faassena), która obecnie częściej stosowana jest jako roślina ozdobna. Podobnie, jak wspomniane popularne rośliny zielne, wydziela ona lotne substancje zapachowe, które wabią koty, ale także korzystnie wpływają na warzywa (w tym także na buraka) i warto posadzić ją w jego towarzystwie.

Jakie kwiaty ogrodowe mogą rosnąć przy burakach?

Równolegle z uprawą warzyw, w tym także buraka, korzystnie jest wysiać w pobliżu lubiane ogrodowe rośliny kwitnące, które mają pozytywny wpływ na kondycję innych roślin. Mowa o tzw. roślinach fitosanitarnych, które chronią warzywa przed szkodliwymi organizmami glebowymi. Do tej grupy należą przede wszystkim aksamitki, nagietki, a także nasturcje, które są popularnymi kwiatami ogrodowymi wysiewanymi co roku w ogrodach i na działkach. Dzięki wydzielanym przez te rośliny substancjom lub zapachom, burak będzie w naturalny sposób zabezpieczony przed atakami szkodników, które lubią żerować na warzywach (np. nicieniami, pędrakami, mszycami).

W pobliżu buraków możemy uprawiać także drobne (niskie) krzewy lub krzewinki owocowe, np. truskawki lub poziomki, ponieważ lubią swoje towarzystwo (wzajemnie wpływają na lepsze plony) oraz nie konkurują o przestrzeń i składniki odżywcze.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie: wal_172619 / Pixabay

Autor
Co posadzić obok buraków? | Lista roślin
Co posadzić obok buraków? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu