Logo
Logo

Rośliny do ogrodu zimowego | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Ogród zimowy to doskonałe miejsce do wypoczynku i relaksu, a odpowiednio zaaranżowane i wyposażone posłuży właścicielom przez cały rok. To dodatkowe pomieszczenie wypełnione roślinami sprzyja wypoczynkowi i pozwala nabrać sił na kolejne wyzwania. Ważny jest oczywiście odpowiedni dobór roślin, aby mogły się dobrze rozwijać i tworzyły harmonijną całość. Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego? Jak pielęgnować rośliny w ogrodzie zimowym?  

Spis treści
Rośliny egzotyczne do ogrodów zimowych i oranżerii Jakie rośliny wybrać do chłodnego ogrodu zimowego? Jakie rośliny do ciepłego ogrodu zimowego? Jak dbać o rośliny w ogrodzie zimowym?

Jakie rośliny do ogrodu zimowego?  

Wybierając rośliny do ogrodu zimowego, warto wybrać jeden region świata, co ułatwi stworzenie spójnej kompozycji. Lepiej też zrezygnować z roślin o mocno pachnących kwiatach, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, gdy zbyt długo przebywa się w ich towarzystwie.

Trzeba też zachować umiar w ilości i wielkości roślin – domowa dżungla pięknie wygląda, ale trzeba też pozostawić miejsce na swobodne poruszanie się i przestrzeń do odpoczynku, a także wziąć pod uwagę docelową wielkość wybranych gatunków.  

Warto pamiętać, by rośliny, które wybierzemy, były dostosowane do warunków, które oferuje nasz ogród zimowy! Kierujmy się przede wszystkim ich wymaganiami roślin, a dopiero w drugiej kolejności ich wyglądem.

Jeśli nasz ogród usytuowany jest od strony południowej trzeba pomyśleć o roślinach, które latem będą w stanie znieść silne nasłonecznienie i wysoką temperaturę panującą w takiej domowej szklarni. Z kolei przy ogrodzie zimowym ustawionym po mniej nasłonecznionej stronie, trzeba wziąć pod uwagę, że zimą roślinom może brakować światła – sprawdzą się wówczas gatunki cieniolubne.

Katarzyna Dankiewicz / YouTube


Jakie rośliny wybrać do chłodnego ogrodu zimowego?  

Lekka konstrukcja ogrodu zimowego, a właściwie oranżerii nie jest szczelna, dlatego utrzymanie wysokiej temperatury jest właściwie niemożliwe. To oznacza, że trzeba wybrać odpowiednie rośliny, które dobrze będą się czuły w chłodnym pomieszczeniu.

W chłodnym ogrodzie zimowym świetnie będą się czuły: w miejscu słonecznym: rośliny cytrusowe, kaktusy, oleander, oliwka, agawa; w półcieniu: bluszcz, cytron, fuksja; w miejscach o rozproszonym świetle: cyklamen, azalia, kamelia, granatowiec, kordylina.

Chłodny ogród zimowy to też doskonałe miejsce na przezimowanie roślin, które na zimę wymagają przeniesienia z tarasu lub ogrodu. Będą się w nim też dobrze rozwijały storczyki, ale ponieważ mają one różne wymagania, co do nasłonecznienia, to trzeba je dobrze dobrać do stanowiska.  

Jakie rośliny do ciepłego ogrodu zimowego?  

Ciepły ogród zimowy ma solidną konstrukcję, jest dobrze izolowany i ogrzewany, dzięki czemu panuje w nim temperatura około 18–20 stopni Celsjusza. To idealna temperatura do wypoczynku, a dodatkowo daje to duże możliwości w wyborze roślin. Przede wszystkim ciepły ogród zimowy, który skierowany jest na wschód lub zachód i panuje w nim półcień to doskonałe miejsce dla roślin tropikalnych o ciekawych kwiatach i ozdobnych liściach.

Wspaniale wyglądają w nich różnego rodzaju paprocie i palmy, anturium, skrzydłokwiat, bluszcz, zamiokulkas, maranta i sępolia. W dobrze oświetlonych pomieszczeniach świetnie będą się czuły: różne odmiany figowców (fikusów), szeflery, kaladium i koleusy.  

Jak dbać o rośliny w ogrodzie zimowym?  

Prawidłowa pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym to podstawa, aby mogły się one dobrze rozwijać i pięknie wyglądały. Jednak, aby było to możliwe, trzeba wybierać rośliny o podobnych wymaganiach, szczególnie tych dotyczących wilgotności i temperatury. Pozwoli to zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu.

Na co zwrócić uwagę, dbając o rośliny w ogrodzie zimowym?

Donice
Powinny być większe niż zazwyczaj, aby korzenie mogły się swobodnie rozrastać, a składniki pokarmowe nie zostały zbyt szybko zużyte.

Nawożenie
Niezbędne jest regularne dokarmianie roślin, świetnie sprawdzą się nawozy długodziałające (np. koreczki lub pałeczki nawozowe), które uwalniają składniki pokarmowe nawet przez 6 miesięcy! Dodatkowo mogą one zwalczać szkodniki i choroby.

Podlewanie
Musi być dopasowane do potrzeb konkretnej rośliny. Osoby, które mają zbyt mało czasu, często wyjeżdżają lub zdarza im się zapomnieć o tej czynności, mogą rozważyć założenie systemu nawadniającego.

Zraszanie
Wiele roślin uprawianych w zimowych ogrodach wymaga znacznej wilgotności powietrza. Dotyczy to przede wszystkim roślin tropikalnych, ale nie tylko, dlatego warto dobrze poznać potrzeby uprawianych okazów. Zraszanie powinno odbywać się wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Przycinanie
Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną. To dobra okazja do wycięcia chorych i zdeformowanych pędów, skrócenie tych, które się przesadnie rozrosły oraz przycięcie tych roślin, które straciły ładną pokrywą. Dzięki temu rośliny się zagęszczą i będą wyglądać naprawdę okazale.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: Nataly Mayak / Dreamstime oraz Klaus Rose - Fotolia.com

Autor
Rośliny do ogrodu zimowego | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Rośliny do ogrodu zimowego | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl