Logo
Logo

Warzywnik w bloku | Jak zacząć? Poradnik krok po kroku

Soczysty pomidor na śniadaniową kanapkę, warzywne dodatki do obiadu w zasięgu ręki, świeżo zerwane, aromatyczne zioła podkreślające smak Twoich potraw – czysta przyjemność z jedzenia! Osiągnięcie jej – w dodatku w zdrowym stylu – wcale nie musi wiązać się z przeglądaniem wszystkich skrzynek na targu lub poszukiwaniem lokalnych dostawców. Podstawowe warzywa wyhodujesz samodzielnie nawet na balkonie w swoim bloku!

Co potrzeba do stworzenia własnej uprawy?
Warzywnik na balkonie w bloku krok po kroku

Wydaje Ci się, że mieszkając w bloku, jesteś skazany na zakupy w warzywniaku lub sporadyczne dostawy świeżych warzyw od babci? Masz rację – wydaje Ci się!

Współczesne warzywnictwo prężnie się rozwija – także w miastach – i do posiadania własnych, ekologicznych upraw potrzeba już tylko chęci i trochę czasu. Bez większego problemu owoce i warzywa na swoje potrzeby wyhodujesz na balkonie lub nawet na większym parapecie!

Zacznij od zorientowania się w swoich możliwościach:

  1. sprawdź wielkość balkonu i zmierz, ile miejsca możesz przeznaczyć na wstawienie skrzyń bądź donic. Już metr kwadratowy to dobry potencjał do wyhodowania czegoś swojego!
  2. Ważne jest również nasłonecznienie Twojej uprawy – określ stronę, z której pada słońce oraz czas i typ nasłonecznienia (pełne lub rozproszone – np. przez liście pobliskich drzew). Ta informacja będzie kluczowa przy wyborze roślin, które będą miały szansę przeżyć na Twoim balkonie.

Aby zacząć, będziesz potrzebować jeszcze:

  • pojemników na sadzonki – ich wielkość zależy od tego, jakie korzenie rozwijają wybrane rośliny),
  • drenażu – przepuszczalnej warstwy na dnie pojemnika, która uchroni Twoje rośliny w przypadku nadmiernego podlania,
  • podłoża – ziemi zawierającej odpowiednie dla roślin składniki odżywcze,
  • nawozu – naturalnego wsparcia, by Twoje uprawy były bardziej odporne na choroby i lepsze w smaku,
  • drobnych akcesoriów – takich jak konewka do podlewania czy łopatka do wykopania dołków pod sadzonki.

Wszystko co potrzebujesz do założenia warzywnika na balkonie (Fabryka Rozsady)
Jak widzisz, wcale niezbyt wiele rzeczy potrzebujesz, by zacząć swoją uprawę na balkonie!
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Jakie rośliny sadzić na balkonie w bloku?
Warzywa i zioła do uprawy na balkonie

Jak już wiesz, przy wyborze roślin do sadzenia, kluczowe są możliwości Twojego miejsca. Dobór odpowiednich gatunków do powierzchni i nasłonecznienia jest Twoją receptą na sukces. To wcale nie znaczy, że nie masz w czym wybierać!

W balkonowych uprawach dobrze sprawdzają się warzywa takie jak:

Gotowe rozsady warzyw (Fabryka Rozsady)
Gotowe rozsady można kupić obecnie w wielu miejscach – są one doskonałe na rozpoczęcie przygody z warzywnikiem w bloku!

Jeśli nadal obawiasz się o swoją rękę do roślin, dobrym startem może być własna hodowla ziół: bazylii, kolendry, oregano czy mięty. Dzięki temu każdą potrawę wzbogacisz w wartościowe i naturalne składniki odżywcze, a ze świeżej mięty zrobisz orzeźwiający i dobry dla żołądka napój na ciepło lub zimno.

Naturalne cukry z Twojego balkonu?
Owoce do uprawy na balkonie

Domowa uprawa może być też świetnym rozwiązaniem dla miłośników słodkości! Sadząc własne owoce, nie tylko masz pewność co do ich ekologiczności, ale przede wszystkim zyskujesz zdrowe źródło cukru w zasięgu ręki – kiedy tylko najdzie Cię ochota na przekąskę. 

Z powodzeniem na miejskim balkonie zasadzisz owoce, takie jak:

Te drobniejsze owoce leśne to w większości gatunki, którymi możesz cieszyć się przez całe lato. Tylko parę kroków z balkonu do kuchni będzie dzieliło Cię od pożywnej porannej owsianki lub zdrowego poobiedniego deseru!

Wiedza od doświadczonych specjalistów 
Zacznij bez błędów!

Nawet jeśli dopiero pierwszy raz przymierzasz się do założenia swojej uprawy na balkonie czy parapecie, wcale nie jesteś zdany sam na siebie i na naukę na własnych błędach. Szczególnie na początku warto sięgnąć po porady specjalistów, którzy na hodowli zjedli zęby. Dzięki temu zwiększasz szansę na sukces własnej uprawy! 

Kluczowa jest nie tylko wiedza, ale też sprawdzone rośliny. Warto przyglądać się źródłom, z których kupujemy nasiona lub rozsady (młode roślinki gotowe do wysiania w miejscu docelowym), bo od ich jakości zależą efekty naszych późniejszych starań. Sposób hodowania rozsad i roślin, z których pozyskuje się nasiona ma znaczenie także dla aspektu zdrowotnego Twojej uprawy. Wybieranie producentów, takich jak Fabryka Rozsady, stosujących biologiczne środki ochrony roślin to gwarancja, że wyhodowane przez Ciebie warzywa i owoce będą bezpieczne i pozbawione zbędnych chemikaliów.

Kupione online rozsady gotowe do posadzenia na balkonie (Fabryka Rozsady)
Rozsady bez problemu można kupić online! Na przykład z Fabryki Rozsady.

Samodzielnie wybierając sadzonki do swojej hodowli, powinieneś zwrócić uwagę na ich jakość. Zdrowe rozsady będzie cechował dobrze rozwinięty system korzeniowy, a ich liście będą pozbawione plam, przebarwień, śladów pleśni czy uszkodzeń mechanicznych. Taka sadzonka ma potencjał do efektywnego owocowania. Początkowy etap wzrostu rośliny jest najtrudniejszym w uprawie, dlatego z gotowymi rozsadami łatwiej będzie Ci zacząć.


Tekst i zdjęcia: Fabryka Rozsady

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)