Czym jest cieniowanie roślin i po co je stosować?
Cieniowanie roślin stosuje się głównie w uprawach szklarniowych lub tunelowych, ale może być także stosowane na zewnątrz. W szklarniach lub tunelach foliowych stosuje się specjalne materiały cieniujące, takie jak siatki lub folie, które umożliwiają kontrolowanie ilości światła docierającego do roślin.
Które rośliny potrzebują cieniowania?
Nie wszystkie rośliny wymagają cieniowania, jednakże niektóre gatunki są wrażliwe na intensywne nasłonecznienie i potrzebują osłony przed zbyt dużą ilością światła. Okrywania wymagają zwłaszcza rośliny zimozielone. Chodzi nie tyle o ich ciepłolubność, ile o niebezpieczeństwo wysuszenia zimą. Pozostające na pędach liście w cieplejsze dni transpirują, podczas gdy korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętego podłoża. Bardzo wysuszające są także wczesnowiosenne wiatry, szczególnie w ciepłe dni. Posadzenie roślin zimozielonych w zacisznych i osłoniętych miejscach naturalnie podnosi ich mrozoodporność. Okrycia wymagają także:
- jodły
- tuje
- laurowiśnie,
- kalmie,
- pierisy,
- kiścienie,
- różaneczniki,
- ostrokrzewy,
- paprocie
- begonie
- hortensje
- truskawki
- zielone warzywa liściaste (sałata, szpinak, rukola)
Oczywiście, lista roślin wymagających cieniowania może być znacznie dłuższa, ponieważ wiele roślin w różnym stopniu jest wrażliwych na nadmiar światła.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie cieniówki wybrać?
Biała agrowłóknina i siatka cieniująca – tworzywa sztuczne o różnej grubości, stworzone z myślą o ochronie roślin zimozielonych przed mroźnym wiatrem i niską temperaturą. Dodatkowo zabezpieczają je przed nadmiernym parowaniem – wysuszeniem, co pomaga uniknąć brązowienia na początku wiosny.
Siatka do ochrony iglaków przed śniegiem - siatka przeznaczona do owijania krzewów iglastych zimą, w celu zapewnienia roślinom zwartego kształtu, dzięki czemu śnieg zalegający na krzewach nie uszkodzi ani nie połamie gałązek.
Specjalne siatki do szklarni - dzięki siatkom do szklarni można kontrolować ilość światła docierającego do roślin, co jest bardzo ważne w przypadku upraw roślin, które nie tolerują nadmiaru słońca, takich jak niektóre gatunki warzyw czy kwiatów. Dodatkowo siatki do szklarni chronią rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak silne wiatry czy grad, co pozwala na utrzymanie większej ilości plonów. W zależności od rodzaju uprawianej rośliny stosuje się różne rodzaje siatek. Na przykład, w przypadku uprawy warzyw zaleca się stosowanie siatek o mniejszych oczkach, które zapewniają lepszą ochronę przed szkodnikami, takimi jak mszyce czy przędziorki. Natomiast w przypadku uprawy roślin ozdobnych, które potrzebują więcej światła, stosuje się siatki o większych oczkach.
Podsumowując, siatki do szklarni są niezwykle przydatnym narzędziem w uprawie roślin, pozwalającym na kontrolowanie warunków, w jakich rośliny rosną. Wybór odpowiedniego rodzaju siatki oraz jej właściwe użytkowanie pozwala na uzyskanie większej ilości zdrowych i wydajnych plonów.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Andrii Chagovets / Dreamstime