Logo
Logo

Gdzie najlepiej ustawić rośliny doniczkowe? Oto najlepsze miejsca

Rośliny doniczkowe są z reguły dość wymagające, jeżeli chodzi o rodzaj i intensywność światła słonecznego. Dodatkowo nie radzą sobie np. w zbyt suchych lub mokrych pomieszczeniach. Nie kupujmy ich więc impulsywnie, bo może się okazać, że w bardzo krótkim czasie nam zwiędną.

Najpierw sprawdźmy, gdzie w naszym domu mamy wystarczająco miejsca, aby ustawić nowego, "zielonego towarzysza", a następnie wybierzmy odpowiednią roślinę doniczkową.

Spis treści
Jakie rośliny do pokoju dziennego? Które gatunki roślin posadzić w łazience i kuchni? Jakie kwiaty sprawdzą się w holu? Jakie rośliny do oranżerii?

Jakie rośliny do pokoju dziennego?

Tutaj jest zazwyczaj jasno, co brzmi idealnie dla roślin doniczkowych. Uważajmy jednak na silne, bezpośrednie promienie słoneczne, ponieważ może ono zaszkodzić nawet tym roślinom, które w naturze nie mają z nim problemu. Również centralne ogrzewanie zimą, które wysusza podłoże i liście jest dla wielu roślin doniczkowych bardzo niekorzystne.

Rośliny o mocnych liściach najlepiej znoszą takie warunki. W pokojach dziennych sprawdzą się np.:

 • Sukulenty – ich nietypowe kształty, a nawet kolory, są w stanie ozdobić każdy jasny zakamarek!
 • Falenopsis – najpopularniejszy storczyk uprawiany w domach, który może stać w "jasnym półcieniu".
 • Poinsecja – znana królowa kwiatów Bożego Narodzenia uwielbia jasne stanowiska.
 • Dracena – długa łodyga służy tej roślinie jako spichlerz.
 • Monstera dziurawa – jedno z najbardziej znanych pnączy domowych wymagających ciepła, ale rosnących w półcieniu.

Jakie rośliny do łazienki i kuchni?

Podwyższona temperatura sprawia, że to idealne miejsca dla wielu roślin tropikalnych i nie tylko. Jeżeli to możliwe, utrzymaj zwiększoną wilgotność powietrza (pamiętajmy, że systemy grzewcze w łazienkach skutecznie wysuszają tam powietrze i musimy zwracać na to szczególną uwagę). Unikajmy też otwierania okien zimą, by chłód nie "zważył liści" roślin.

Jeśli chcesz zazielenić te miejsca w domu, zdecyduj się np. na:

 • Zamiokulkas – gdy łazienka lub kuchnia jest ciemna i mało przyjazna roślinom, "biurowy" zamiokulkas świetnie sobie da radę.
 • Storczyki – to rośliny rosnące na drzewach w tropikach. Ciepło i wilgoć, ale też półcień lub wystawa wschodnia służą im najlepiej.
 • Guzmanie – będą się dobrze czuć w jasnej łazience i kuchni (zaliczamy do nich m.in. ananasy).
 • Alokazja – potrzebuje częstego zraszania liści.
 • Paprocie – jak też inne rośliny runa leśnego, pokochają ciemną łazienkę.

Gdzie ustawić kwiaty doniczkowe - kolaż
Fot. Luisella Planeta Leoni, JacLou DL, Angelina Ho., Makil96, Leonardo Iheme, Capri23auto, Reija Hirvonen, Hans Braxmeier/Pixabay

Rośliny do pokoju dziennego, łazienki czy kuchni często okazują się wszechstronne i dobrze się czują we wszystkich trzech pomieszczeniach. Co je od siebie wyróżnia to wystawa: jedne będą się najlepiej czuć na wystawie południowej inne na wschodniej, lub w cieniu.

1 – sukulenty, 2 – storczyk Falenopsis, 3 – poinsecja, 4 – dracena, 5 – monstera, 6 – paproć, 7 – zamiokulkas, 8 – guzmania

Jakie rośliny do holu i przedsionku?

Zwykle chłodniejszy i ciemniejszy niż pokój dzienny, przedpokój jest dobrym miejscem dla roślin, które lubią mniej ciepłe klimaty. Powinny stać z dala od grzejników i drzwi wejściowych, by zmiany temperatur nie uszkodziły liści. Do takich roślin należą:

 • Begonie
 • Storczyk cymbidium
 • Cyklamen nazywany błędnie fiołkiem alpejskim sprawdzi się w chłodzie i półcieniu.
 • Trzykrotka to roślina o bardzo ozdobnych liściach i przewieszających się pędach. Jest wyjątkowo żywotna tylko należy uważać, aby jej nie przelewać.
 • Aspidistra wyniosła – należy do najodporniejszych na warunki roślin domowych i wolno rośnie co dla niektórych jest lubianą cechą roślin domowych.

Jakie rośliny do oranżerii?

Chłodna oranżeria zapewnia dobre warunki wielu roślinom, zwłaszcza świetlne – co zapobiega wyciąganiu się pędów do światła. Podobnie może być na przeszklonej werandzie. Tutaj można pokusić się o uprawę:

 • Kaktusy – zimą lubią być trzymane w suchym i chłodnym miejscu.
 • Drzewka cytrusowe – są bardzo wymagające, ale równie mocno zachwycają zarówno swoich właścicieli jak i gości, którzy zobaczą je owocujące!
 • Azalie – kojarzą się raczej z ogrodami, gdzie rosną w sąsiedztwie różaneczników i na wrzosowiskach. W doniczkach jednak stanowią piękną ozdobę oranżerii.
 • Iglaki w doniczkach – często wypełniają "zimowe ogrody" i pięknie pachną.

Dowiedz się, które domowe rośliny nadają się na:

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Floradania.dk

Autor
Gdzie najlepiej ustawić rośliny doniczkowe? Oto najlepsze miejsca
Gdzie najlepiej ustawić rośliny doniczkowe? Oto najlepsze miejsca
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl