Gdzie ustawić storczyki? W jakim miejscu będą najlepiej kwitnąć?

Gdzie ustawić storczyki

Storczyki zachwycają pięknymi kwiatami, ale by cieszyć się ich urokiem, trzeba wiedzieć, jak o nie dbać. Oprócz regularnego podlewania i nawożenia, ogromne znaczenie ma to, gdzie postawimy naszą orchideę. Zbyt mało światła sprawi, że nie wypuści nowych pędów, a nadmiar słońca może poparzyć jej delikatne liście. Jak więc znaleźć dla niej idealne miejsce w domu? Gdzie ustawić roślinę, by pięknie i długo kwitła?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

W jakim miejscu powinien stać storczyk?

Wyobraź sobie storczyki w ich naturalnym środowisku – rosnące wysoko na gałęziach drzew, w samym sercu parnego, tropikalnego lasu. Słońce dociera do nich delikatnie, przefiltrowane przez gęstwinę liści. Właśnie takie warunki świetlne są dla nich idealne i to właśnie na nie powinniśmy zwracać uwagę, wybierając miejsce dla storczyka w naszym domu.

Często stawiamy je na parapecie, ale czy to zawsze dobry pomysł? Oczywiście, bliskość okna ma swoje plusy, ale trzeba być ostrożnym. Południowy parapet, zwłaszcza latem, może okazać się dla storczyka zbyt gorący – słońce mocno nagrzewa szybę, a roślina może się poparzyć. Z kolei na północnym parapecie będzie jej za ciemno, przez co nie będzie rosła tak, jak powinna.

Zanim więc zdecydujemy, gdzie postawić naszego storczyka, upewnijmy się, że wybrane miejsce spełnia jego wymagania. W końcu chcemy, żeby cieszył nas pięknymi kwiatami.

TO SIĘ PRZYDA
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
FertiCaps Kapsułki Nawozowe Do Storczyków – 18 szt.
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże DO STORCZYKA – 5 l
Podłoże DO STORCZYKA – 5 l

Jakie są wymagania uprawowe storczyków? Jakie warunki lubią?

Storczyki, choć egzotyczne, wcale nie są tak wymagające, jakby się mogło wydawać. Istnieje kilka prostych zasad, które sprawią, że większość domowych orchidei będzie czuła się u nas jak w tropikalnym raju.

  • Storczyki kochają jasne miejsca, ale nie znoszą bezpośredniego słońca. Najlepiej postawić je blisko okna, ale lekko w cieniu – może za firanką albo w niewielkiej odległości od parapetu.
  • Temperatura w pomieszczeniu, w którym stoi storczyk, powinna oscylować między 18 a 24°C. W takich warunkach będzie się on najlepiej rozwijał.
  • Storczyki uwielbiają też wysoką wilgotność powietrza. Postarajmy się, żeby wilgotność w ich otoczeniu utrzymywała się na poziomie około 60%. Zimą, kiedy grzejemy w domach, może to wymagać dodatkowego nawilżania – można na przykład postawić w pobliżu storczyka nawilżacz powietrza albo po prostu miseczkę z wodą.
  • I ostatnia rada: unikajmy przeciągów. Storczyki są delikatne i źle reagują na nagłe zmiany temperatury, więc lepiej nie stawiać ich w miejscach, gdzie wieje.

Czy storczyki lubią dużo światła? Ile dokładnie?

Jak już wspomniano wyżej, storczyki uwielbiają światło, ale trzeba im je dawkować z umiarem. Zbyt mocne słońce, padające bezpośrednio na roślinę, może poparzyć jej liście, które zaczną żółknąć. Z drugiej strony, jeśli światła będzie za mało, storczyk może przestać kwitnąć.

Jak więc znaleźć złoty środek? Najlepiej obserwować samą roślinę. Jeśli jej liście stają się ciemnozielone, to znak, że ma za ciemno. Z kolei jasne, żółtawe liście mogą oznaczać, że dostaje za dużo słońca. Wtedy trzeba ją przesunąć w miejsce, gdzie światło będzie bardziej rozproszone.

Na jakim oknie powinien więc stać storczyk?

Znając wymagania storczyków, łatwo się domyśleć, przy jakich oknach najlepiej je ustawić. Optymalnym wyborem są:

  • Wschodnie okna – zapewniają poranne, łagodne światło, które sprzyja wzrostowi i kwitnieniu
  • Zachodnie okna – dobre, ale w gorące dni latem może być konieczna osłona przed zbyt mocnym słońcem
  • Południowe okna – odpowiednie, jeśli storczyk nie jest wystawiony na bezpośrednie promienie słoneczne; warto stosować firanki lub rolety

A co, jeśli w domu nie ma odpowiedniego parapetu? Storczyki mogą rosnąć także na północnym oknie, ale wtedy warto je dodatkowo doświetlać specjalnymi lampami dla roślin. Można je także umieścić na stojakach czy kwietnikach blisko okien, aby zapewnić im jak najwięcej naturalnego światła.

Gdzie ustawić storczyki
Fot. anngirna, lulu, maryviolet / AdobeStock
W salonie, dla storczyka dobrze sprawdzi się parapet wschodniego okna. W łazience roślina musi stać blisko okna o firance przepuszczającej światło. A w sypialni – miejsce na półce blisko naturalnego źródła światła. W kuchni storczyki mogą stać na blacie w pobliżu okna, ale z dala od kuchenki.

Wybierając miejsce, o czym jeszcze pamiętać?

Oprócz odpowiedniego oświetlenia warto zadbać o dobrą cyrkulację powietrza oraz temperaturę dostosowaną do odmiany storczyka (niektóre orchidee preferują chłodniejsze warunki nocą).

Odpowiednie ustawienie storczyków w domu ma ogromne znaczenie dla ich kwitnienia. Wybierając dla nich właściwe miejsce, można cieszyć się zdrowymi roślinami i pięknymi kwiatami przez długi czas.

Zdjęcie tytułowe: Pixel-Shot / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Podłoże PAPROĆ, ziemia do paprotek – 3 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Luty w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści