Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Okazje

Rośliny w łazience – kilka porad w zakresie aranżacji łazienkowej zieleni

Rośliny to ozdoby chętnie wykorzystywane w niemal wszystkich pomieszczeniach, zarówno mieszkalnych jak i użytkowych. Rośliny nie tylko pozytywnie wpływają na wygląd pomieszczenia, ale również poprawiają jakość panującego w jego wnętrzu powietrza. Nie mniej ważne jest terapeutyczne oddziaływanie roślin, których obecność działa uspokajająco i relaksująco. Poniżej udzielamy kilku porad dedykowanych dla osób pragnących zaaranżować swoją łazienkę „na zielono”. Dowiesz się po jakie rodzaje roślin warto sięgać w przypadku tego pomieszczenia.

 

Rośliny w łazience – a wilgotny mikroklimat

Rośliny to jedne z najchętniej wybieranych artykułów dekoracyjnych. Ich obecność w łazience działa odświeżająco. Dodają pomieszczeniu energii i uroku, rozbudzają aranżację oraz potęgują relaksujące oddziaływanie długich, gorących kąpieli. Łazienka, w której znajdą się rośliny, staje się przyjazna dla swoich użytkowników oraz imituje naturalne otoczenie przyrody. 

Rozpoczynając omawianie tematu, warto podkreślić, że łazienka tworzy warunki idealne do rozwoju roślin. Najczęściej, w łazience panuje wysoki poziom wilgoci, co pod tym względem jest ich główną zaletą. Większość roślin lubi gorące i w dużym stopniu wilgotne powietrze, które absorbują za pośrednictwem listków.

Dlatego warto sięgać w pierwszej kolejności po rośliny lubiące wilgoć – paprotki, skrzydłokwiaty, bromelie, storczyki. Warto natomiast unikać tych, które przepadają za klimatem suchym – czyli różnych odmian sukulentów, kaktusów.

Roślinna aranżacja – czyli jak rozbudzić swoją łazienkę

W łazienkach szczególnie dobrze wypadają rośliny dużych rozmiarów, wypełniające puste kąty i przestrzenie między urządzeniami sanitarnymi. Do takich należą różnego typu palmy, stawiane w dużych, podłogowych donicach. Palmy świetnie wpływają na wygląd pomieszczenia, dobrze pasują do typowych łazienkowych odcieni, a ponadto bywają łatwe w utrzymaniu – szczególnie jeśli zagwarantujesz im dostęp do bardzo wilgotnego powietrza.

Pnącza to z kolei wybór osób, które pragną ozdobić powierzchnię ścian lub inne, płaskie powierzchnie. Najczęściej pnącza wykorzystuje się przy lustrach, framugach okiennych, drzwiczkach szafek lub kątach pomieszczeń. Ich aranżacja bywa trudniejsza, gdyż pnącza wymagają dostępu do wytrzymałego podparcia.

Inspiracje łazienkowe – od kwestii praktycznych do estetycznych

Wybór roślin do łazienki zależy też w dużym stopniu od tak uniwersalnych spraw, jak poziom wentylacji tego pomieszczenia, kierunek świata, ku któremu wychodzi okno oraz ogólny poziom nasłonecznienia w ciągu dnia i ciągu całego roku. Sprawy te mają nie mniej ważny wpływ na wybór roślin do łazienki.

Rośliny łazienkowe warto także regularnie oczyszczać (z osadzającego się na ich powierzchni kurzu). W okresie zimowym warto przesunąć rośliny bliżej okna, by nie były narażone na niedobór promieni świetlnych.

Osobom poszukującym inspiracji polecamy zerknąć na salony łazienek Jeta, projektowane pod kątem estetycznych aranżacji roślinnych (i nie tylko!). Znajdziesz w nich wiele inspiracji w umeblowaniu i dekorowaniu łazienek.


Tekst i zdjęcie: materiały prasowe

 
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu