Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
60
Okazje

Co posadzić obok chryzantem? | Lista roślin

Chryzantemy coraz częściej wykorzystywane są jako rośliny rabatowe i doniczkowe w ogrodach, na balkonach i tarasach. Ze względu na duży wybór odmian różniących się barwą kwiatów, dają możliwość zastosowania w założeniach w różnych stylach. Kępiasty pokrój chryzantem sprawia, że świetnie prezentują się w przedniej części rabat, na podwyższonych rabatach, a nawet w ogrodach skalnych.

Zobacz, co posadzić obok chryzantem, żeby ładnie je wyeksponować w ogrodzie!

 

Chryzantemy (Dendranthema) to byliny kwitnące jesienią (od września do listopada). Mają grube, sztywne, miękko owłosione łodygi. Choć wybór odmian różniących się kolorem i wielkością kwiatów jest ogromny, w ogrodach warto sadzić przede wszystkim chryzantemy drobnokwiatowe, które są najbardziej odporne na mrozy. Kupione jesienią sadzionki chryzantem wielkokwiatowych należy traktować jako rośliny sezonowe.

Chryzantemy nie lubią przesadzania (mają płytki system korzeniowy), więc warto dobrze zastanowić się, które miejsce w ogrodzie będzie dla nich najlepsze.

Aby cieszyć się chryzantemami przez wiele lat, trzeba pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunkówChryzantemy powinny rosnąć na słonecznym, ciepłym, zacisznym stanowisku, w próchnicznym, żyznym, przepuszczalnym, spulchnionym podłożu o obojętnym odczynie. W donicach na tarasach i balkonach można je zestawić z preferującymi kwaśne podłoże wrzosami, ale w takiej ziemi nie można ich uprawiać przez dłużej niż przez jeden sezon.

co posadzić obok chryzantem

Fot. gildagoodwin/Pixabay 

Chryzantemy pasują zarówno do ciężkich, zimozielonych gatunków, jak i do zwiewnych traw ozdobnych.

Chryzantemy w towarzystwie drzew i krzewów

Najlepszym miejscem do posadzenia chryzantem w ogrodzie są rabaty i kwietniki znajdujące się blisko wejścia do domu, w pobliżu tarasu albo wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do domu. W takich miejscach chryzantemom mogą towarzyszyć zimozielone krzewy i drzewa, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), cis (Taxus), choina kanadyjska (Tsuga canadensis) lub laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus).

Ciekawe zestawienia z chryzantemami mogą tworzyć gatunki liściaste kwitnące jesienią, rośliny o purpurowych liściach lub przebarwiające się jesienią.

Chryzantemy dobrze komponują się również z trzmielinami (Euonymus), berberysami (Berberis), irgami (Cotoneaster) i perukowcami podolskimi (Cotinus coggygria). Ładnie wyglądają pod karłowymi i płaczącymi odmianami brzóz (Betula) i surmii (Catalpa), a także w sąsiedztwie hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata) i tawuł (Spiraea).

co posadzić obok chryzantem fot. Gábor Adonyi  Pixabay

Fot. Gábor Adonyi/Pixabay

Barwny dodatek do pnączy

Kolorowe kwiaty chryzantem mogą rozweselić i rozjaśnić ciemnozielone ściany i ogrodzenia porośnięte bluszczem pospolitym (Hedera helix), winobluszczem pięciolistkowym (Parthenocissus quinquefolia) czy trzmieliną Fortune'a (Euonymus fortunei).

co posadzić obok chryzantem fot. iVerde chryzantema Dernier Soleil

Fot. iVerde

Złocista chryzantema (Dendranthema) 'Dernier Soleil'

Chryzantemy wśród krzewinek, bylin i traw

Kuliste, kolorowe kępy chryzantem są dobrym dodatkiem do rabat z trawami ozdobnymi. W ogrodach preriowych można sadzić je pasami wijącymi się między kępami albo punktowo tworząc kolorystyczne akcenty. Chryzantemy ładnie wyglądają w kompozycjach z rozplenicami (Pennisetum) o puchatych kwiatostanach, wdzięcznymi, kołyszącymi się nawet przy lekkim wietrze ostnicami (Stipa) lub wysokimi miskantami (Miscathus). Ciekawym dodatkiem do chryzantem będą też szare, niskie, kępkowe kostrzewy popielate (Festuca glauca) oraz ciepłolubne imperaty cylindryczne (Imperata cylindrica) 'Red Baron' o czerwono-zielonych źdźbłach.

W ogrodach chryzantemy można posadzić również na rabatach z wysokimi, jesiennymi astrami (Aster), jako uzupełnienie do rabat z dalii (Dahlia), a także w sąsiedztwie czyśćców wełnistych (Stachys byzantina) o srebrzystych, pokrytych miękkim filcem liściach i starców popielnych (Senecio cineraria), zwanych potocznie też mrozami. Mogą też być ciekawym dodatkiem do żurawek (Heuchera) o purpurowych i złocistych liściach.

co posadzić obok chryzantem fot. Manfred Richter Pixabay

Fot. Manfred Richter/Pixabay

Pomimo że wrzosy i chryzantemy mają nieco inne wymagania w stosunku do podłoża, często sadzi się je obok siebie w pojemnikach ze względu na podobny okres kwitnienia.

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Magyarország/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT