Logo
Logo

Co posadzić obok chryzantem? | Lista roślin

Chryzantemy coraz częściej wykorzystywane są jako rośliny rabatowe i doniczkowe w ogrodach, na balkonach i tarasach. Ze względu na duży wybór odmian różniących się barwą kwiatów, dają możliwość zastosowania w założeniach w różnych stylach. Kępiasty pokrój chryzantem sprawia, że świetnie prezentują się w przedniej części rabat, na podwyższonych rabatach, a nawet w ogrodach skalnych.

Zobacz, co posadzić obok chryzantem, żeby ładnie je wyeksponować w ogrodzie!

Spis treści
Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie chryzantem? Chryzantemy w towarzystwie drzew i krzewów Barwny dodatek do pnączy Chryzantemy wśród krzewinek, bylin i traw

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie chryzantem?

Chryzantemy (Dendranthema) to byliny kwitnące jesienią (od września do listopada). Mają grube, sztywne, miękko owłosione łodygi. Choć wybór odmian różniących się kolorem i wielkością kwiatów jest ogromny, w ogrodach warto sadzić przede wszystkim chryzantemy drobnokwiatowe, które są najbardziej odporne na mrozy. Kupione jesienią sadzionki chryzantem wielkokwiatowych należy traktować jako rośliny sezonowe.

Chryzantemy nie lubią przesadzania (mają płytki system korzeniowy), więc warto dobrze zastanowić się, które miejsce w ogrodzie będzie dla nich najlepsze.

Aby cieszyć się chryzantemami przez wiele lat, trzeba pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunkówChryzantemy powinny rosnąć na słonecznym, ciepłym, zacisznym stanowisku, w próchnicznym, żyznym, przepuszczalnym, spulchnionym podłożu o obojętnym odczynie. W donicach na tarasach i balkonach można je zestawić z preferującymi kwaśne podłoże wrzosami, ale w takiej ziemi nie można ich uprawiać przez dłużej niż przez jeden sezon.

co posadzić obok chryzantem

Fot. gildagoodwin/Pixabay 

Chryzantemy pasują zarówno do ciężkich, zimozielonych gatunków, jak i do zwiewnych traw ozdobnych.

Chryzantemy w towarzystwie drzew i krzewów

Najlepszym miejscem do posadzenia chryzantem w ogrodzie są rabaty i kwietniki znajdujące się blisko wejścia do domu, w pobliżu tarasu albo wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do domu. W takich miejscach chryzantemom mogą towarzyszyć zimozielone krzewy i drzewa, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), cis (Taxus), choina kanadyjska (Tsuga canadensis) lub laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus).

Ciekawe zestawienia z chryzantemami mogą tworzyć gatunki liściaste kwitnące jesienią, rośliny o purpurowych liściach lub przebarwiające się jesienią.

Chryzantemy dobrze komponują się również z trzmielinami (Euonymus), berberysami (Berberis), irgami (Cotoneaster) i perukowcami podolskimi (Cotinus coggygria). Ładnie wyglądają pod karłowymi i płaczącymi odmianami brzóz (Betula) i surmii (Catalpa), a także w sąsiedztwie hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata) i tawuł (Spiraea).

co posadzić obok chryzantem fot. Gábor Adonyi  Pixabay

Fot. Gábor Adonyi/Pixabay

Barwny dodatek do pnączy

Kolorowe kwiaty chryzantem mogą rozweselić i rozjaśnić ciemnozielone ściany i ogrodzenia porośnięte bluszczem pospolitym (Hedera helix), winobluszczem pięciolistkowym (Parthenocissus quinquefolia) czy trzmieliną Fortune'a (Euonymus fortunei).

co posadzić obok chryzantem fot. iVerde chryzantema Dernier Soleil

Fot. iVerde

Złocista chryzantema (Dendranthema) 'Dernier Soleil'

 

Chryzantemy wśród krzewinek, bylin i traw

Kuliste, kolorowe kępy chryzantem są dobrym dodatkiem do rabat z trawami ozdobnymi. W ogrodach preriowych można sadzić je pasami wijącymi się między kępami albo punktowo tworząc kolorystyczne akcenty. Chryzantemy ładnie wyglądają w kompozycjach z rozplenicami (Pennisetum) o puchatych kwiatostanach, wdzięcznymi, kołyszącymi się nawet przy lekkim wietrze ostnicami (Stipa) lub wysokimi miskantami (Miscathus). Ciekawym dodatkiem do chryzantem będą też szare, niskie, kępkowe kostrzewy popielate (Festuca glauca) oraz ciepłolubne imperaty cylindryczne (Imperata cylindrica) 'Red Baron' o czerwono-zielonych źdźbłach.

W ogrodach chryzantemy można posadzić również na rabatach z wysokimi, jesiennymi astrami (Aster), jako uzupełnienie do rabat z dalii (Dahlia), a także w sąsiedztwie czyśćców wełnistych (Stachys byzantina) o srebrzystych, pokrytych miękkim filcem liściach i starców popielnych (Senecio cineraria), zwanych potocznie też mrozami. Mogą też być ciekawym dodatkiem do żurawek (Heuchera) o purpurowych i złocistych liściach.

co posadzić obok chryzantem fot. Manfred Richter Pixabay

Fot. Manfred Richter/Pixabay

Pomimo że wrzosy i chryzantemy mają nieco inne wymagania w stosunku do podłoża, często sadzi się je obok siebie w pojemnikach ze względu na podobny okres kwitnienia.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Magyarország/Pixabay; Pixabay (Tempo_doloe/flaticon)

Autor
Co posadzić obok chryzantem? | Lista roślin
Co posadzić obok chryzantem? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość MarudnaMartaM

08-11-2022 12:24

Nigdy nie lubiłam chryzantem, ale po przeczytaniu tego artykuły odkrywam je na nowo. Piękne pomysły. Chyba się przeproszę ;) z chryzantemami i znajdę dla nich miejsce w doniczkach i w ogrodzie.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl