Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie chryzantem?
Chryzantemy (Dendranthema) to byliny kwitnące jesienią (od września do listopada). Mają grube, sztywne, miękko owłosione łodygi. Choć wybór odmian różniących się kolorem i wielkością kwiatów jest ogromny, w ogrodach warto sadzić przede wszystkim chryzantemy drobnokwiatowe, które są najbardziej odporne na mrozy. Kupione jesienią sadzionki chryzantem wielkokwiatowych należy traktować jako rośliny sezonowe.
Aby cieszyć się chryzantemami przez wiele lat, trzeba pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków. Chryzantemy powinny rosnąć na słonecznym, ciepłym, zacisznym stanowisku, w próchnicznym, żyznym, przepuszczalnym, spulchnionym podłożu o obojętnym odczynie. W donicach na tarasach i balkonach można je zestawić z preferującymi kwaśne podłoże wrzosami, ale w takiej ziemi nie można ich uprawiać przez dłużej niż przez jeden sezon.
Fot. gildagoodwin/Pixabay Chryzantemy pasują zarówno do ciężkich, zimozielonych gatunków, jak i do zwiewnych traw ozdobnych. |
Chryzantemy w towarzystwie drzew i krzewów
Najlepszym miejscem do posadzenia chryzantem w ogrodzie są rabaty i kwietniki znajdujące się blisko wejścia do domu, w pobliżu tarasu albo wzdłuż ścieżki prowadzącej od furtki do domu. W takich miejscach chryzantemom mogą towarzyszyć zimozielone krzewy i drzewa, takie jak bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), cis (Taxus), choina kanadyjska (Tsuga canadensis) lub laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus).
Chryzantemy dobrze komponują się również z trzmielinami (Euonymus), berberysami (Berberis), irgami (Cotoneaster) i perukowcami podolskimi (Cotinus coggygria). Ładnie wyglądają pod karłowymi i płaczącymi odmianami brzóz (Betula) i surmii (Catalpa), a także w sąsiedztwie hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata) i tawuł (Spiraea).
Fot. Gábor Adonyi/Pixabay |
Barwny dodatek do pnączy
Kolorowe kwiaty chryzantem mogą rozweselić i rozjaśnić ciemnozielone ściany i ogrodzenia porośnięte bluszczem pospolitym (Hedera helix), winobluszczem pięciolistkowym (Parthenocissus quinquefolia) czy trzmieliną Fortune'a (Euonymus fortunei).
Fot. iVerde Złocista chryzantema (Dendranthema) 'Dernier Soleil' |
Chryzantemy wśród krzewinek, bylin i traw
Kuliste, kolorowe kępy chryzantem są dobrym dodatkiem do rabat z trawami ozdobnymi. W ogrodach preriowych można sadzić je pasami wijącymi się między kępami albo punktowo tworząc kolorystyczne akcenty. Chryzantemy ładnie wyglądają w kompozycjach z rozplenicami (Pennisetum) o puchatych kwiatostanach, wdzięcznymi, kołyszącymi się nawet przy lekkim wietrze ostnicami (Stipa) lub wysokimi miskantami (Miscathus). Ciekawym dodatkiem do chryzantem będą też szare, niskie, kępkowe kostrzewy popielate (Festuca glauca) oraz ciepłolubne imperaty cylindryczne (Imperata cylindrica) 'Red Baron' o czerwono-zielonych źdźbłach.
W ogrodach chryzantemy można posadzić również na rabatach z wysokimi, jesiennymi astrami (Aster), jako uzupełnienie do rabat z dalii (Dahlia), a także w sąsiedztwie czyśćców wełnistych (Stachys byzantina) o srebrzystych, pokrytych miękkim filcem liściach i starców popielnych (Senecio cineraria), zwanych potocznie też mrozami. Mogą też być ciekawym dodatkiem do żurawek (Heuchera) o purpurowych i złocistych liściach.
Fot. Manfred Richter/Pixabay Pomimo że wrzosy i chryzantemy mają nieco inne wymagania w stosunku do podłoża, często sadzi się je obok siebie w pojemnikach ze względu na podobny okres kwitnienia. |
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Magyarország/Pixabay; Pixabay (Tempo_doloe/flaticon)