Co posadzić obok paproci? | Lista roślin

co posadzić obok paproci - lista roślin

Paprocie to grupa bylin najczęściej stosowana w ogrodach w stylu leśnym, naturalistycznym lub w zacienionych zakamarkach ogrodów angielskich i nowoczesnych. Dodają kompozycjom lekkości, tajemniczości i są świetnym tłem dla kwitnących roślin.

Dowiedz się, jakie gatunki roślin najlepiej posadzić obok paproci, by wydobyć ich urodę!

Posłuchaj
00:00
13
Spis treści
Gdzie w ogrodzie sadzić paprocie? Jakie drzewa, krzewy i pnącza posadzić obok paproci? Jakie byliny posadzić obok paproci?

Paprocie ogrodowe to byliny, które najczęściej najlepiej rosną w miejscach półcienistych i zacienionych. Większość gatunków preferuje kwaśne lub lekko kwaśne podłoże. Kilka lubi ziemię o odczynie zasadowym. Paprocie idealnie nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych oraz są świetnym dodatkiem do uzupełniania kompozycji z krzewów zimozielonych i iglastych.

Ponieważ paprocie są roślinami ozdobnymi z liści, można je wykorzystywać do tworzenia tła dla kwitnących bylin oraz do wypełnienia pustych miejsc między kępami kwitnących roślin, np. krzewami wrzosowatymi.

W ogrodach najlepszym miejscem dla paproci będą rabaty, ale te urokliwe rośliny można również sadzić w przestrzeniach między kamieniami na dużych skalniakach, a także w dużych, głębokich pojemnikach na zacienionych balkonach i tarasach. Paprocie można sadzić też nad brzegami zbiorników wodnych i strumieni.

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie paproci?

Obok paproci dobrze wyglądają zimozielone krzewy lubiące kwaśne podłoże, niektóre drzewa i krzewy zrzucające na zimę liście oraz wiele bylin dobrze tolerujących zacienione miejsca w ogrodzie.

W ogrodach można uprawiać wiele, różniących się od siebie wielkością, kształtem i barwą liści paproci oraz siłą wzrostu. Decydując się więc na uprawę paproci trzeba dobrać taki gatunek, który nie tylko będzie dobrze wyglądał w kompozycji, ale też sprawdzić, czy nie rozrośnie się zbyt mocno i nie stłumi rosnących obok roślin.

kompozycje z paprociami w ogrodzie
Fot. yolfran, Ekim, yolfran / AdobeStock, iVerde
Kompozycje z paprociami mogą być bardzo różnorodne
1 – Łan niezapominajek i paprocie pod koroną drzewa liściastego, 2 – Ogniste zestawienie przebarwionych jesienią liści paproci i kwitnącego wrzosu, 3 – Wyrazisty duet wietlicy japońskiej 'Metalicum' z zimozieloną runianką japońska, 4 – Rabata z niskimi bylinami, m.in. pierwiosnkami i paprociami oraz funkiami w roli zielonego tła

drzewa i krzewy obok paproci
Fot. AdobeStock
Paprocie w kompozycjach są wartościowym elementem ze względu na ciekawe liście i ładnie prezentujące się kępy. Jesienią liście niektórych gatunków się przebarwiają

Paprocie wśród drzew, krzewów i pnączy

Paprocie są doskonałym dodatkiem do kompozycji z kwasolubnych krzewów wrzosowatych, takich jak kwitnące wiosną pierisy, różaneczniki, azalie oraz mniej popularne, ale bardzo urokliwe kalmie. Świetnie się również prezentują i wzbogacają rabaty wrzosowe. Można je sadzić w lekkim cieniu, by tworzyły tło dla kwitnących jesienią wrzosów i ożywiały kępy wrzośców.

Dobrze radzą sobie również pod brzozami i można je wkomponować między klony japońskie i palmowe, szczególnie odmiany o purpurowych liściach.  W lasach często paprocie rosną pod sosnami, więc jeśli w naszym ogrodzie są sosny (także mniejsze, krzewiaste gatunki, jak kosodrzewina), można między nimi posadzić kępy tych efektownych roślin. 

Kępami paproci można również urozmaicić przestrzeń przed żywopłotem z żywotników, derenia białego 'Sibirica' o czerwonych pędach, bukszpanu lub cisów.

Pomiędzy paprociami mogą wić się pędy pnączy, takich jak cieniolubny, zimozielony bluszcz pospolity lub przebarwiający się pięknie jesienią winobluszcz pięciolistkowy. Kępy paproci będą też dobrze wyglądać na tle kwitnącej na biało hortensji pnącej.

byliny obok paproci
Barbara Helgason, Kimberly / AdobeStock, iVerde
Paprocie na rabatach obok bylin: 1 – funkii, 2 – barwinka, 3 – brunnery, przywrotnika i bodziszka, 4 – kopytnika

Łączenie bylin z paprociami

Na rabatach bylinowych w cieniu i półcieniu paprocie można łączyć z rozmaitymi odmianami funkii, a także kwitnącymi na różowo, biało lub fioletowo bodziszkami, orlikami i wysokimi naparstnicami o dzwonkowatych kwiatach. Dobrym towarzystwem dla paproci będą też lilie złotogłów o drobnych pomarańczowych lub ciemnoczerwonych kwiatach.

Dla uzyskania ciekawego efektu kolorystycznego na rabacie pod paprociami warto sadzić żurawki (Heuchera) o bordowych lub pomarańczowych liściach, bądź brunnery o dużych, sercowatych i srebrzystych blaszkach liściowych.

Aby stworzyć zielony dywan pod kępami paproci można pozwolić rozrastać się zimozielonemu barwinkowi, kopytnikowi czy runiance japońskiej.

Nad zbiornikami wodnymi wśród paproci dobrze wyglądać będą kwitnące w maju na niebiesko niezapominajki, ozdobne z liści rodgersje kasztanowcolistne, kwitnące na żółto języczki pomarańczowe czy tworzące ładne, kolorowe kwiatostany tawułki Arendsa bądź białe parzydła leśne (Aruncus dioicus).

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe niepodaje, Pierre_Rigou, MabelAmber, katiem2, GAIMARD / Pixabay, Marketa / AdobeStock, iVerde 

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści