Logo
Logo

Trendy ogrodowe na 2023 rok | Sprawdź, co będzie na czasie!

Trendy ogrodowe zmieniają się z sezonu na sezon. W zeszłym roku staraliśmy się urządzić nasze ogrody w kolorze Very Peri, w tym sezonie w sklepach ogrodniczych nie zabraknie kwiatów i dodatków zbliżonych do Magenty. Jednak już od kilku lat królują trendy, które chyba nigdy nie wyjdą z mody. Jesteście ciekawi, co mamy na myśli? Zajrzyjcie do naszego artykułu i zainspirujcie się, zanim przyjdzie wiosna! 

Co będzie modne w ogrodach w 2023 roku? Sprawdźcie!

Spis treści
Co będzie modne w ogrodach w 2023 roku? Rozkwit indywidualności! Powrót do natury. Lubisz slow-food? Pokochasz slow-gardening! Stwórz w ogrodzie swoją prywatną świątynię! Pastelowe nasadzenia z ognistym akcentem: odkryj moc energetycznych kolorów Ziemi Wymień trawnik na łąkę kwietną! Postaw na rodzime gatunki Bukiet prosto z własnego ogrodu: załóż swój CUT FLOWER GARDEN Ogrody wertykalne wciąż na TOPIE Greckie wakacje na własnym podwórku, czyli Mykonos vibes Container gardens: uprawiaj ogród w pojemniku Szał dla kolekcjonerów: moda na doniczkową egzotykę


Co będzie modne w ogrodach w 2023 roku? 

Zmiana to jedyna stała w naszym życiu, to powiedzenie stało się popularne szczególnie w ciągu dwóch ostatnich lat, kiedy większość z nas musiała przystosować się do nowego trybu życia. Szybko okazało się, że pandemiczne nawyki, takie jak praca zdalna, czy wypoczynek we własnym ogrodzie, samodzielna uprawa warzyw i owoców, stały się na tyle powszechne, że nie tylko nie są czymś nadzwyczajnym, ale obecnie ciężko wyobrazić sobie bez nich naszą codzienność. Moda na życie w wersji slow, na eko-lifestyle i ogrodowy mindfulness z pewnością zostaną z nami na lata. Trendy na 2023 rok to tylko kolejny dowód na to, że na dobre wkroczyliśmy w Zieloną Erę!

Rozkwit indywidualności! 

Mody i tendencje szybko zmieniają się i modyfikują, a w ostatnich latach coraz bardziej przyśpieszają. To powoduje, że trendy trwające kiedyś kilka sezonów, dzisiaj zastępowane są przez mikro-trendy, które szczególnie w branżach komercyjnych trwają nie więcej niż kilka tygodni. Na szczęście są też tzw. klasyki, które na stałe wchodzą do kanonu. Mamy nadzieję, że w naszej zielonej branży poza nurtem eko i naturalnymi ogrodami, na zawsze zostanie z nami moda na oryginalność

Według specjalistów od 'trend researchingu', czyli prognozowania trendów, 2023 rok będzie prawdziwym rozkwitem indywidualności. W czasach konsumpcjonizmu, natłoku informacji i bodźców, jak nigdy wcześniej, liczy się niepowtarzalny pomysł na siebie. Dlatego, jeśli chcecie urządzić modny ogród, weźcie pod uwagę mega-trendy, ale nie zapominajcie o własnym stylu i preferencjach! 

Pamiętajcie! Jeśli chcecie zaaranżować nowatorski, niepowtarzalny ogród, powinniście połączyć najnowsze trendy i SWÓJ PIERWIASTEK. Tylko wtedy uda wam się stworzyć miejsce, które będzie prawdziwe! 

Powrót do natury. Lubisz slow-food? Pokochasz slow-gardening! 

Moda na slow-food obiegła małe i większe miasta, i co najważniejsze, wkroczyła do naszych prywatnych kuchni, zmieniając nawyki żywieniowe. Prosty skład, naturalne dodatki, moc warzyw - to tylko kilka cech zdrowego talerza na miarę XXI wieku. Razem ze świadomym odżywianiem pojawiła się też większa świadomość ogrodnicza i tak 2023 rok to zdecydowanie najwyższa pora na slow-gardening

Slow-gardening to potoczne, zapożyczone z języka angielskiego, określenie, które doskonale oddaje istotę ogrodnictwa w duchu ekologii i permakultury. To tzw. "zdrowe" ogrodnictwo, które odrzuca pestycydy, sztuczne środki ochrony roślin i czerpie wzorce z natury. 

Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV / Youtube

Stwórz w ogrodzie swoją prywatną świątynię! 

Życie w nieustannym pośpiechu wreszcie zmusiło nas do zatrzymania, przynajmniej na kilkanaście minut dziennie. Medytacja, praktyka uważności, modlitwa, to aktywności, o których łatwo zapomnieć w biegu, a naprawdę warto o nich pamiętać! Dlatego nasze ogrody, balkony, a nawet parapety, powoli zmieniają się w małe świątynie, które przede wszystkim mają służyć do relaksu i wypoczynku, a nie do (kolejnej!) pracy. 

W ogrodzie do medytacji powinno znaleźć się miejsce do relaksu, jakiś cichy zakątek schowany wśród roślin, w którym można odetchnąć świeżym powietrzem. Może być to nawet nieduży okrągły placyk wysypany ozdobnym kruszywem lub piaskiem, na którym będziecie mogli usiąść. Jeśli wasz ogród jest na tyle duży, że zmieść się w nim także ścieżka meandrująca wśród rabat, to kolejny obowiązkowy punkt na liście! 

Pastelowe nasadzenia z ognistym akcentem: odkryj moc energetycznych kolorów Ziemi 

Nadchodzący rok będzie rokiem o intensywnych barwach. Instytut Pantone wybrał odcień 'Viva Magenta' jako kolor 2023 roku. Magenta to kolor odwagi, mocy i wewnętrznej siły. Ma symbolizować sprawczość i powrót do pierwotnej natury. 

W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co autentyczne. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z palety czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych barwników naturalnych - i tym samym jednego z najsilniejszych i najjaśniejszych na świecie. Zakorzeniony w naturze, PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę - mówi Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone. 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Proven Winners (@provenwinners)

Wymień trawnik na łąkę kwietną!

Moda na trawnik przystrzyżony pod linijkę już dawno minęła! Dlatego, jeśli zauważycie na swoim zielonym dywanie stokrotki, mlecze, a może nawet (niesłusznie uznawane za nieurodziwe) chwasty, nie pędźcie z sekatorem! Lepiej załóżcie prawdziwą łąkę kwietną albo przynajmniej pozwólcie swojemu trawnikowi na nieco więcej swobody.

Założenie łąki kwietnej wcale nie jest trudne! Większość roślin łąkowych to gatunki wieloletnie, dlatego nie będzie trzeba co roku uzupełniać i dosiewać nasion. Gotowe mieszanki są dostępne w sklepach ogrodniczych. 

Make Your Life Greener / Youtube

Postaw na rodzime gatunki

Rodzime gatunki są nie tylko łatwiejsze do zdobycia, ale także dosyć proste w uprawie - dostosowane do panujących warunków, nie sprawiają większych kłopotów w pielęgnacji, są odporne na mróz, wysoką temperaturę, suszę, a także okresowe zalewanie

Uprawa gatunków rodzimych nie powoduje zagrożenia wprowadzenia do ekosystemu gatunków inwazyjnych, które znajdując dogodne warunki siedliskowe i nie posiadając naturalnych wrogów, wygrywają konkurencję z gatunkami rodzimymi, dzięki czemu rozprzestrzeniają się w szybkim tempie. Na obszarach, gdzie znajduje się wiele gatunków uprawnych oraz obcych, sadzenie różnych roślin naturalnie występujących w danym miejscu, przyczynia się do zachowania bioróżnorodności. Nie należy obawiać się utraty walorów estetycznych naszych ogrodów, zwłaszcza że istnieje bardzo dużo gatunków rodzimych i ich często bardzo dekoracyjnych odmian - przekonują specjaliści z portalu Poczujklimat.pl.

Bukiet prosto z własnego ogrodu: załóż swój CUT FLOWER GARDEN 

'Cut flower garden' to kolejne zapożyczenie z języka angielskiego, na które trudno jest znaleźć tak sprecyzowane określenie w języku polskim. Ten rodzaj ogrodu to nic innego, jak ogród, w którym rosną kwiaty cięte, gatunki przeznaczone do bukietów. W mediach społecznościowych możemy zaobserwować rosnący trend na bukiety w wydaniu DIY, dlatego zaaranżowanie w swoim ogrodzie, chociażby jednej grządki przeznaczonej do uprawy kwiatów ciętych, to bez wątpienia 'must-have' na długiej liście ogrodniczych planów na nowy sezon! 

ogrod.pelen.kwiatow / Youtube

Ogrody wertykalne wciąż na TOPIE

Ogrody wertykalne to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza na małych przestrzeniach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Zielone ściany sprawdzą się np. na balkonie albo patio. 

Pamiętajcie! Jeśli chcecie założyć ogród wertykalny, nie musicie od razu zwracać się do profesjonalnych firm, które za taką usługę z pewnością zażyczą sobie niemałą kwotę. Możecie zainstalować taką zieloną ścianę samodzielnie, np. poprzez zamontowanie drewnianej europalety na jednej ze ścian balkonu. Dzięki temu będziecie mogli ustawić wiele małych doniczek obok siebie na drewnianych półkach, a gdy rośliny urosną, uzyskacie efekt gęstej, zwartej zielonej ściany! 

Greckie wakacje na własnym podwórku, czyli Mykonos vibes 

Ogrody w stylu śródziemnomorskim wracają do łask. Nasz klimat się zmienia, a wraz z nim podejście do zakładania ogrodów. Od kilku lat możemy uprawiać więcej ciepłolubnych gatunków. Z powodu suszy, która coraz częściej nas nawiedza, warto również sadzić więcej roślin, które nie mają dużych wymagań w stosunku do nawadniania i mogą przetrwać w ogrodzie bez naszej pomocy. Dlatego aranżacja ogrodu rodem ze słonecznej Grecji, to doskonały pomysł! 

Czym charakteryzuje się ogród śródziemnomorski? To połączenie naturalnych materiałów, szczególnie kamiennych, z zapachem ziół i energetycznymi kolorami małej architektury. W greckim zakątku nie powinno zabraknąć lawendy, drzewka oliwnego, rozmarynu, przetaczników, szałwii i turkusowo-pomarańczowych detali, np. krzeseł, stolika, drzwi, czy donic. 

Container gardens: uprawiaj ogród w pojemniku

Uprawa roślin w pojemnikach to trend, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wystarczy spojrzeć na poprzednie edycje Chelsea Flower Show, gdzie dla tego typu upraw powstała nawet oddzielna kategoria, czyli 'container gardens'. Ogród w donicy to świetna alternatywa nie tylko na balkon, ale także taras, który jest połączony z ogrodem. Skrzynie z roślinami łatwo przestawiać, dzięki czemu możemy niemal codziennie tworzyć nowe aranżacje. 

Uprawa w pojemniku to patent na funkcjonalny i estetyczny warzywnik. Jeśli zastanawiacie się, jak zaprojektować tzw. ogród kuchenny, wykorzystajcie do tego np. drewniane skrzynie i pomalujcie je na odcień podobny do magenty, czyli najmodniejszego koloru 2023 roku! 

Szał dla kolekcjonerów: moda na doniczkową egzotykę

Moda na rośliny doniczkowe jest widoczna szczególnie na Instagramie. Niemal każdy influencer chce stworzyć w swoim mieszkaniu prawdziwą urban jungle! Jeśli też należycie do tej grupy, zdecydowanie nadążacie za trendami! Domowa dżungla nie tylko świetnie wygląda, ale także produkuje tlen i poprawia jakość powietrza. Badania naukowe przeprowadzone przez NASA dowodzą nawet, że rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze z toksyn

Widok kwitnących kaktusów, storczyków, skrzydłokwiatów, czy błyszczących liści monstery, to prawdziwa, fascynująca i przede wszystkim odstresowująca metoda na spędzanie nie tylko wolnego czasu, ale także tych drobnych kilkuminutowych przerw w pracy. 

Make Your Life Greener / Youtube

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Marion Kelzenberg, Albrecht Fietz, Hikaru, Jaesung An, congerdesign, zoosnow, Martin Ludlam, Benjamin Balazs / Pixabay

Autor
Trendy ogrodowe na 2023 rok | Sprawdź, co będzie na czasie!
Trendy ogrodowe na 2023 rok | Sprawdź, co będzie na czasie!
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl