Jane Porter to projektantka ogrodów, o której szczególnie głośno zrobiło się po Chelsea Flower Show 2022. Jej ogród zatytułowany "The Still Garden" został uhonorowany złotym medalem i odbił się szerokim echem w branży ogrodniczej. Kompozycje nasadzeń inspirowane szkockim pejzażem, które są dla Porter ponadczasowym symbolem dzieciństwa i przypominają jej o ukochanej ciotce z Guernsey, zachwyciły krytyków i hobbystów.
Jane zajmuje się ogrodami od pięciu lat. Wcześniej pracowała jako producent artystyczny, a teraz mieszka i projektuje w Londynie i Bristolu. Ogromną miłością darzy sztukę i zabytki, nie dziwi więc fakt, że ma ona pod swoją opieką dwa ogrody historyczne, a nie tak dawno otrzymała zlecenie zaprojektowania nasadzeń dla nowo wyremontowanej Królewskiej Akademii Zachodniej Anglii. Jej ogród kontenerowy na Chelsea jest dowodem na to, że na balkonie możemy stworzyć ogród swoich marzeń. Czego jeszcze można się nauczyć od architektki z Bristolu, która postanowiła posadzić rośliny w beczkach po szkockiej whisky?
Czym jest ogród kontenerowy?
Ogród kontenerowy to tzw. ogród w pojemniku. Może sobie na niego pozwolić zarówno posiadacz dużego ogrodu na wsi, jak i właściciel niewielkiego balkonu w centrum miasta. Nie ma nic prostszego niż uprawa roślin w donicach, która sprawia, że mamy szansę na hodowlę gatunków z najodleglejszych zakątków świata.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Ogród kontenerowy Jane Porter na Chelsea Flower Show 2022
"The Still Garden" to pierwszy ogród pokazowy w karierze Jane Porter. Powstał we współpracy z firmą Qualis Taxation Services z Guernsey i został wystawiony w zupełnie nowej festiwalowej kategorii: "Container Garden". Ogród jest inspirowany Szkocją i roślinami tamtejszego klimatu, dzięki którym Jane stworzyła klimatyczną aranżację i udało jej się w pełni oddać charakter regionu.
Donice zostały ustawione na tle ściany z kamienia, zbudowanej tak, by wyglądała jak dolina między górami. Łupek uratowany z nieczynnego kamieniołomu w Perthshire jest ustawiony pionowo, jak ściany morskie na zachodnich wyspach.
Poduszki do siedzenia to dzieło współczesnej twórczyni kiltów Acme Atelier z Moray w Szkocji. Andrea Chappell do stworzenia poszewki przypominającej mech użyła wełny i wykonała również ręcznie kilt, który Jane Porter nosiła podczas pokazu.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem w "The Still" jest zastosowanie żwiru i płyt kamiennych. Kto powiedział, że na balkonie nie możemy sobie pozwolić na taki patent? To z pewnością pozwoli poczuć się, jak na łonie natury.
Ogród Jane Porter pokazuje, że nawet na małej przestrzeni można wykreować ciekawą aranżację, która jest przepełniona roślinami. Ogrody pojemnikowe to świeży trend, który w kolejnych latach z pewnością nie straci na aktualności. Jeśli chcielibyście przenieść na swój balkon klimat Szkocji, Włoch, Francji, Anglii albo choć cząstkę ukochanego ogrodu z dzieciństwa, pamiętajcie, że wszystko jest możliwe. W donicy na tarasie możecie mieć palmy, drzewka oliwne, a nawet kaktusy.