Logo
Logo

Przepis na ogród kontenerowy | Jane Porter

Ogród kontenerowy to określenie, które pochodzi od angielskiego "container garden". Tak naprawdę odnosi się do ogrodów pojemnikowych, czyli tych, z którymi mamy najczęściej do czynienia na balkonach i tarasach. Jak umiejętnie urządzić taką przestrzeń? Mamy dla was przepis na sukces prosto od tegorocznej złotej medalistki Chelsea Flower Show – architektki krajobrazu Jane Porter! 

Spis treści
Kim jest Jane Porter? Czym jest ogród kontenerowy? Ogród kontenerowy Jane Porter na Chelsea Flower Show 2022

Jane Porter to projektantka ogrodów, o której szczególnie głośno zrobiło się po Chelsea Flower Show 2022. Jej ogród zatytułowany "The Still Garden" został uhonorowany złotym medalem i odbił się szerokim echem w branży ogrodniczej. Kompozycje nasadzeń inspirowane szkockim pejzażem, które są dla Porter ponadczasowym symbolem dzieciństwa i przypominają jej o ukochanej ciotce z Guernsey, zachwyciły krytyków i hobbystów. 

Jane zajmuje się ogrodami od pięciu lat. Wcześniej pracowała jako producent artystyczny, a teraz mieszka i projektuje w Londynie i Bristolu. Ogromną miłością darzy sztukę i zabytki, nie dziwi więc fakt, że ma ona pod swoją opieką dwa ogrody historyczne, a nie tak dawno otrzymała zlecenie zaprojektowania nasadzeń dla nowo wyremontowanej Królewskiej Akademii Zachodniej Anglii. Jej ogród kontenerowy na Chelsea jest dowodem na to, że na balkonie możemy stworzyć ogród swoich marzeń. Czego jeszcze można się nauczyć od architektki z Bristolu, która postanowiła posadzić rośliny w beczkach po szkockiej whisky? 

Czym jest ogród kontenerowy?

Ogród kontenerowy to tzw. ogród w pojemniku. Może sobie na niego pozwolić zarówno posiadacz dużego ogrodu na wsi, jak i właściciel niewielkiego balkonu w centrum miasta. Nie ma nic prostszego niż uprawa roślin w donicach, która sprawia, że mamy szansę na hodowlę gatunków z najodleglejszych zakątków świata. 

Ogród kontenerowy Jane Porter na Chelsea Flower Show 2022

"The Still Garden" to pierwszy ogród pokazowy w karierze Jane Porter. Powstał we współpracy z firmą Qualis Taxation Services z Guernsey i został wystawiony w zupełnie nowej festiwalowej kategorii: "Container Garden". Ogród jest inspirowany Szkocją i roślinami tamtejszego klimatu, dzięki którym Jane stworzyła klimatyczną aranżację i udało jej się w pełni oddać charakter regionu. 

The Still Garden
RHS / Tim Sandall
Odzyskane beczki po szkockiej whisky zostały zrekonstruowane, tak aby w ten sposób powstały nowe rzeźbiarskie donice. Pojemniki zostały wypełnione odważnymi teksturami liści i kwiatów. Pieniste formy przypominające spray wiszą jak mgła lub piana morska na tle zieleni, bieli i różu, kontrastują z miedzią centralnego stawu, pojemnika do destylacji ginu – czytamy na stronie Chelsea

Donice zostały ustawione na tle ściany z kamienia, zbudowanej tak, by wyglądała jak dolina między górami. Łupek uratowany z nieczynnego kamieniołomu w Perthshire jest ustawiony pionowo, jak ściany morskie na zachodnich wyspach.  

The Still Garden, Jane Porter
RHS / Tim Sandall 

Poduszki do siedzenia to dzieło współczesnej twórczyni kiltów Acme Atelier z Moray w Szkocji. Andrea Chappell do stworzenia poszewki przypominającej mech użyła wełny i wykonała również ręcznie kilt, który Jane Porter nosiła podczas pokazu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w "The Still" jest zastosowanie żwiru i płyt kamiennych. Kto powiedział, że na balkonie nie możemy sobie pozwolić na taki patent? To z pewnością pozwoli poczuć się, jak na łonie natury. 

The Still Garden, Container Garden, designed by Jane Porter
RHS / Tim Sandall 

Ogród Jane Porter pokazuje, że nawet na małej przestrzeni można wykreować ciekawą aranżację, która jest przepełniona roślinami. Ogrody pojemnikowe to świeży trend, który w kolejnych latach z pewnością nie straci na aktualności. Jeśli chcielibyście przenieść na swój balkon klimat Szkocji, Włoch, Francji, Anglii albo choć cząstkę ukochanego ogrodu z dzieciństwa, pamiętajcie, że wszystko jest możliwe. W donicy na tarasie możecie mieć palmy, drzewka oliwne, a nawet kaktusy

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: RHS / Tim Sandall, Jane Porter
Autor
Przepis na ogród kontenerowy | Jane Porter
Przepis na ogród kontenerowy | Jane Porter
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl