Logo
Logo

Pomysły na ogród w kolorze Viva Magenta | Inspiracje w kolorze Pantone 2023 roku

Instytut Pantone wybrał kolor 2023 roku. Okazuje się, że nadchodzący rok to czas energetycznej magenty wywodzącej się z palety czerwieni. Jeśli chcecie, by wasz ogród nadążał za trendami, postawcie na rabaty kwiatowe w kolorze Viva Magenta! Nie wiecie, które rośliny wybrać? Przygotowaliśmy dla was kilka pomysłów! 

Spis treści
Czym charakteryzuje się nowy kolor Pantone 2023? Jak wykorzystać kolor Viva Magenta w projektowaniu ogrodu? Które rośliny kwitną w kolorze Viva Magenta?

Viva Magenta, czyli kolor 2023 roku 

Kolor roku Pantone, Viva Magenta, wibruje energią i wigorem. To odcień zakorzeniony w naturze, wywodzący się z palety czerwieni i wyrażający nowe pokłady siły. Viva Magenta jest odważnym, pulsującym kolorem, którego żywiołowość promuje radosną celebrację i zupełnie nową optymistyczną narrację.

Tegoroczny kolor to nowa animowana czerwień, która emanuje czystą radością, zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. To elektryzujący odcień, który manifestuje się jako wyróżniająca się deklaracja. Viva Magenta wita wszystkich z taką samą werwą do życia i buntowniczego ducha. Jest to kolor odważny, pełen dowcipu i obejmujący wszystkie dziedziny życia. 

W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co autentyczne. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z palety czerwieni i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych barwników naturalnych – i tym samym jednego z najsilniejszych i najjaśniejszych na świecie. Zakorzeniony w naturze, PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę – mówi Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone. 

Jak urządzić ogród Viva Magenta? Skorzystaj z naszych inspiracji!

Viva Magenta to kolor, który może być inspirującym motywem do aranżacji ogrodu. Można go wykorzystać na różne sposoby i zaprojektować przestrzeń, która będzie odpowiedzią na najnowsze trendy. Jeśli chcecie odmienić swój zielony zakątek, już teraz pomyślcie o drobnych modyfikacjach i bądźcie gotowi na wiosnę 2023! 

Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim doborze roślin i akcesoriów, tak aby stworzyć harmonijną i spójną całość. Można też zastanowić się nad dodaniem innych kolorów, takich jak biel lub czerń, aby uzyskać ciekawy kontrast z kolorem Viva Magenta. Kolory warto dobierać, korzystając z palety barw, dzięki czemu można mieć pewność, że wybrane zestawienia będą strzałem w dziesiątkę. 

Jeśli zależy wam na tym, by przed nadchodzącym sezonem odrobinę przearanżować ogród i urządzić go w kolorze 2023 roku, wcale nie musicie szykować się na duże i kosztowne zmiany. Czasem wystarczy tylko drobny akcent, np. nowa roślina, która będzie uzupełnieniem istniejącej rabaty. Imperata cylindryczna 'Red Baron' to gatunek na tyle uniwersalny, że z pewnością sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie! 

Wszystkie odcienie, które pochodzą z palety czerwieni, emanują żywiołowością i przyciągają uwagę. Wprowadzenie do ogrodu kwiatów podobnych do Magenty to doskonały pomysł szczególnie w strefach, które chcemy wyróżnić. Powyższy przykład pokazuje, jak odrobina koloru kwiatów może uwydatnić także inne walory dekoracyjne miejsca. Ozdobne palenisko i drewniana ławka stały się dzięki nim o wiele bardziej widoczne, a sam pomysł na wypełnienie roślinami przestrzeni między płytami kamiennymi to klasyczny zabieg, który zawsze się obroni!
Najprostszy sposób na nowe nasadzenia to stworzenie kompozycji w pojemniku! Takie rozwiązanie ma wiele plusów:
  • Po pierwsze, nasadzenia w donicy można zmieniać co sezon, w każdym roku inspirując się najnowszymi trendami. 
  • Po drugie, donice dosyć łatwo przenosić z miejsca na miejsce, dzięki czemu można niemal codziennie modyfikować swoją aranżację. 
  • Po trzecie, ogród w pojemniku to rozwiązanie dla każdego, zarówno posiadacza przestronnego ogrodu z tarasem, jak i właściciela niewielkiego balkonu w bloku.
Ogród w kolorze Viva Magenta to nie tylko rośliny, ale także mała architektura i meble ogrodowe. Jeśli chcecie odmienić swój ogród i urządzić go w kolorze roku, możecie postawić np. na nowoczesną kanapę z intensywnie czerwonymi poduszkami. Z drugiej strony, możecie też wybrać nieco mniejsze purpurowo-czerwone detale, np. klimatyczne świeczniki, lampiony, czy przytulne koce
Drewniane fotele ogrodowe dużo łatwiej dopasować do obowiązujących trendów. Wystarczy przemalować je na kolor Viva Magenta! Podobnie możecie zrobić ze wszystkimi meblami ogrodowymi, np. ze stołem, skrzynią na narzędzia ogrodnicze, czy nawet furtką na działkę
Pamiętajcie! Kreatwyność jest zawsze w cenie, a nic nie zachwyca tak, jak odważne i przebojowe połączenia! Dlatego już najwyższy czas zerwać z szarościami i "grzecznymi" dodatkami. Dlaczego by nie przemalować drzwi do domu na kolor Viva Magenta? Dlaczego nie stworzyć w swoim ogródku czerwonej ścieżki? Już niejedna edycja festiwali ogrodowych pokazała, że projektanci, którzy nie boją się kolorów, odnoszą największy sukces. 

Rośliny w kolorze Pantone 2023 Viva Magenta

Kolor Viva Magenta to soczysta purpurowa czerwień, która często pojawia się w ogrodach. Można spotkać ją wśród gatunków jednorocznych jak np. begonia, goździki, werbena, pelargonia, bylin, czy krzewów takich jak perukowiec, czy tawuła.

Jeśli chcecie odmienić swój ogród i posadzić w nim energetyczne rośliny, które podążają za trendami, spójrzcie na naszą listę roślin w kolorze Pantone 2023 Viva Magenta, zainspirujcie się i skorzystajcie z naszych podpowiedzi! 

Goździk 'Fruit Punch Cranberry Cocktail'
Fot. Proven Winners 


Goździk 'Fruit Punch Cranberry Cocktail'

Goździki to ponadczasowe kwiaty, które zawsze warto mieć w swoim ogrodzie. Doskonale czują się w pełnym słońcu, ale mogą rosnąć także w półcieniu. Ich niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że goździki to idealna propozycja dla każdego ogrodnika, nawet tego, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze światem roślin. 
Perukowiec podolski 'Winecraft Black'
Fot. Proven Winners 

Perukowiec podolski 'Winecraft Black' 

Perukowce sprawdzają się przede wszystkim na dużych przestrzeniach. Jeśli jesteście właścicielami niedużego ogródka, powinniście raczej zapomnieć o uprawie tej rośliny. Jej posadzenie to już inwestycja na długie lata, która wymaga przemyślenia. Jednak jego niekwestionowaną zaletą poza walorami ozdobnymi jest też łatwość w uprawie. Perukowiec przetrwa nawet na skrajnie ubogim podłożu. 
Werbena 'Vepita Fire Red'
Fot. Proven Winners 

Werbena 'Vepita Fire Red'

Werbena to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić do swojego ogrodu drobny akcent w kolorze Viva Magenta. Ta roślina to popularny gatunek pojemnikowy, który z powodzeniem można uprawiać na tarasie lub na balkonie. 
Begonia 'Summerwings Dark Elegance'
Fot. Proven Winners 

Begonia 'Summerwings Dark Elegance'

Begonia również nie należy do roślin, które są trudne w uprawie. Przy tym jest bardzo dekoracyjna, zwłaszcza ze względu na swoje intensywnie czerwone kwiaty i brązowo-zielone liście. Jeśli chcecie zaszaleć i urządzić swój ogród w kolorze Viva Magenta, nie możecie zapomnieć o begonii!
Tawuła 'Double Play Red'
Fot. Proven Winners 

Tawuła 'Double Play Red'

Ta odmiana tawuły jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ to pierwszy egzemplarz o czerwonych kwiatach! Jeśli szukacie rośliny, która będzie ozdobna, długokwitnąca, a przy tym nieskomplikowana w uprawie i inspirowana kolorem Viva Magenta, ta tawuła jest właśnie dla was! 
Fuksja 'Shadow Dancer Shirley'
Fot. Proven Winners 

Fuksja 'Shadow Dancer Shirley'

Ta odmiana fuksji wyróżnia się obfitym kwitnieniem. Oprócz intensywnie purpurowo-czerwonych kwiatów jest też bardzo dekoracyjna z bujnych jasnozielonych liści i wyprostowanego pokroju. To roślina nieco trudniejsza w uprawie, dedykowana doświadczonym ogrodnikom, ale warta zachodu!
Pigwowiec 'Scarlet Storm'
Fot. Proven Winners 

Pigwowiec 'Scarlet Storm'

Ten pigwowiec to wyjątkowy okaz o bujnych, podwójnych kwiatach w kolorze czerwonym, które pojawiają się wczesną wiosną. Zakwita ponownie wczesnym latem, jest łatwy w pielęgnacji. Co więcej, w fazie kwitnienia doskonale nadaje się na kwiat cięty!
Diaskia 'Breezee Plus Red'
Fot. Proven Winners 

Diaskia 'Breezee Plus Red'

Diaskia jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe i dość łatwa w uprawie. Świetnie sprawdzi się jako roślina pojemnikowa. 
Hortensja 'Little Lime Punch'
Fot. Proven Winners 

Hortensja 'Little Lime Punch'

Kwiaty tej hortensji przebarwiają się z limonkowych na purpurowo-różowe i kwitną przez całe lato. To idealna roślina dla wszystkich, którzy chcą cieszyć się walorami dekoracyjnymi ogrodu przez cały sezon, a przy tym nie są zaawansowanymi ogrodnikami. W przypadku hortensji trzeba pamiętać jedynie o wiosennym przycinaniu! 
Pelargonia 'Champion Single Red'
Fot. Proven Winners 

Pelargonia 'Champion Single Red'

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów pojemnikowych, które najczęściej uprawia się na balkonach i tarasach. Ich kolor doskonale wpisuje się w charakter Viva Magenta, dlatego z pewnością nadchodzący sezon 2023 będzie kolejnym pod znakiem pięknych pelargonii! Ich uprawa nie sprawia kłopotów, a ceny pelargonii zwykle są dość przystępne, jak na rośliny ogrodowe. 
Kielichowiec wonny 'Aphrodite'
Fot. Proven Winners 

Kielichowiec wonny 'Aphrodite'

Kielichowiec to piękna roślina o kwiatach przypominających kwiaty magnolii. Kwitnie przez całe lato i jest bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki oraz odporna na choroby. Co najważniejsze, jej kwiaty to prawdziwa Viva Magenta! 
Szałwia błyszcząca 'Go Go Scarlet'
Fot. Proven Winners 

Szałwia błyszcząca 'Go Go Scarlet'

Szałwia jest bardzo łatwa w uprawie i kwitnie przez całe lato. Wpisuje się w charakter ogrodów w różnym stylu, zarówno tych nowoczesnych, minimalistycznych, jak i naturalistycznych. Z powodzeniem można uprawiać ją w gruncie, a także w pojemniku, w ogródku frontowym oraz ziołowym. 
Nemezja 'Sunsatia Plus Cherry On Ice'
Fot. Proven Winners 

Nemezja 'Sunsatia Plus Cherry On Ice'

Nemezja to jedna z najlepszych roślin, jaką można uprawiać w donicy na balkonie lub tarasie. Jest odporna na niskie temperatury i dosyć wytrzymała na niekorzystne warunki. Kwitnie od wiosny do lata, zwieszając kaskadowo delikatne, gęsto wyrastające kwiatostany. Jeśli szukacie inspiracji na modne pojemnikowe kompozycje, nie może tam zabraknąć nemezji! 
Kalibrachoa 'Superbells Double Ruby'
Fot. Proven Winners 

Kalibrachoa 'Superbells Double Ruby'

Kalibrachoa to kolejny gatunek dedykowany nasadzeniom w donicach. Jest przy tym bezproblemowy w uprawie, zwłaszcza gdy ma zapewnione słoneczne stanowisko. Wierzcie nam, widok tych rubinowo-czerwonych kwiatów naprawdę zachwyci każdego! 
Petunia 'Veranda Scarlet Imp.'
Fot. Proven Winners 

Petunia 'Veranda Scarlet Imp.'

Petunie to tzw. klasyki, które jak to mają w zwyczaju, są niezawodne. Często zdobią balkony, ogrody frontowe, tarasy. Jeśli tylko mają zapewnione regularne podlewanie i dobre nasłonecznienie, odwdzięczą się kaskadą obfitych kwiatów. 
Begonia 'Gumdrop Coco Red'
Fot. Proven Winners 

Begonia 'Gumdrop Coco Red'

Ta odmiana begonii to nie tylko wyjątkowe, intensywnie czerwone kwiaty, ale także wysoka odporność na niekorzystne warunki pogodowe, nawet na bezpośrednienie mocne nasłonecznienie. Dlatego jeśli wciąż zastanawiacie się, dlaczego te kwiaty jeszcze nie wyszły z mody, lepiej sami przemyślcie, czy nie zasadzić ich w swoim ogrodzie! 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Proven Winners, 
Nunataki / Dreamstime

Autor
Pomysły na ogród w kolorze Viva Magenta | Inspiracje w kolorze Pantone 2023 roku
Pomysły na ogród w kolorze Viva Magenta | Inspiracje w kolorze Pantone 2023 roku
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Twoja strona ogrodu