Logo
Logo

Natura wzywa! | Trendy ogrodowe na 2024 rok. Inspirujące pomysły do skopiowania w Twoim ogrodzie

Czy trendy ogrodowe zmieniają się z sezonu na sezon? Niektóre, te mikro z pewnością tak, ale jak zapewne wiecie, jest kilka megatrendów, które są z nami już od kilku lat i bez wątpienia zostaną... na zawsze! Taką mamy nadzieję, bo czy może być coś piękniejszego i bardziej pożytecznego niż Natura w najczystszej postaci? Ale w tegorocznym raporcie nie tylko o dzikości. Będzie też o neongarden, hortifuturyzmie i ogrodach nocnych. A dla spragnionych nowej palety kolorów - Peach Fuzz! 

Spis treści
Ogród... coraz bardziej dziki i naturalny! Wellbeing garden - odkryj swoje źródło w zielonej świątyni Neongarden i hortifuturyzm, czyli rabaty rodem z science fiction Ogrody nocne Ogród w najmodniejszym kolorze

Ogród... coraz bardziej dziki i naturalny! 

W miarę upływu czasu ogród stopniowo przekształca się w harmonijne, dzikie królestwo natury, gdzie ludzka ingerencja ustępuje miejsca spontaniczności roślin. Rodzime gatunki przeplatają się w zaczarowanym tańcu, tworząc malownicze kompozycje, których piękno kryje się w nieoczekiwanych zakątkach. Oto miejsce, gdzie dzikość staje się sztuką, a naturalność jest najpiękniejszym wzorem do naśladowania! Ogród przestaje być jedynie zbiorem roślin, stając się oazą, w której harmonia przyrody emanuje siłą i inspiruje do otwartości na niezwykłość przyrody. To współistnienie człowieka z dziką stroną ogrodu, gdzie każdy zakamarek ukrywa tajemnicę i piękno nieokiełznanej Matki Natury.

W tym dzikim ogrodzie człowiek przestaje być jedynie opiekunem roślin, a staje się uczestnikiem harmonijnej symfonii natury. Ogród nie jest już jedynie miejscem rekreacji czy ozdobą przestrzeni, lecz katalizatorem spotkań z dzikim i autentycznym pięknem, które podąża za swoimi prawami. W nieokiełznanym uroku spontanicznego ogrodu tkwią opowieści o samosiewach, przypadkowych krzyżowaniach, czyli sile regeneracyjnej natury, która sama potrafi zadbać o równowagę.

Fot. Tjeerd / Adobe Stock
Tak naprawdę nie ma nic prostszego, wystarczy jej nie przeszkadzać w swobodnym przejmowaniu kontroli nad naszymi koncepcjami. Przesadna dbałość o porządek nie służy ani ogrodom, ani nam. 
Wybierajcie rośliny rodzime, które są naturalne dla waszego regionu. Są one dostosowane do warunków lokalnych i przyciągną miejscowe gatunki dzikich zwierząt. Stawiki, fontanny lub proste miski z wodą zaproszą do ogrodu ptaki i inne zwierzęta. 
Zainstalujcie budki dla ptaków, aby zachęcić je do gniazdowania w twoim ogrodzie. Upewnijcie się, że umieszczone są w bezpiecznym miejscu. 
Pozostawcie naturalne materiały, takie jak gałęzie, trawy i liście, które zwierzęta mogą użyć do budowy swoich gniazd. Umieśćcie kamienie i pnie w ogrodzie, aby dostarczyć schronienia dla drobnych stworzeń. 
Zasadźcie kwiaty przyciągające pszczoły, motyle i inne owady zapylające. To korzystne dla ogrodu i otoczenia. Unikajcie stosowania sztucznych pestycydów i nawozów chemicznych. 
Ograniczcie intensywne przycinanie roślin. Pozwólcie niektórym obszarom ogrodu rozwijać się bardziej naturalnie! 
Pamiętajcie, że proces ten może wymagać czasu. Ogród z naturalnymi elementami będzie się rozwijał i przyciągał coraz więcej form życia, gdy tylko stworzycie odpowiednie warunki.

Wellbeing garden - odkryj swoje źródło w zielonej świątyni

W dzikości ogrodu kryje się zaskakująca siła życia, która nieustannie pulsuje we wszystkich kształtach i formach. Każdy krok w tym naturalnym królestwie staje się podróżą w głąb przyrody, skąd dobiega szum roślin, śpiew ptaków i zapach kwiatów. W tej rozkwitającej symfonii fauny i flory najłatwiej powrócić do siebie - odpocząć, odetchnąć od codziennych obowiązków i zatracić się w ciszy. To naszym zdaniem najbardziej wartościowy trend, jaki opanowuje nasz ogrodowy świat - odkrywanie uzdrawiającej mocy roślin. 

Fot. Yan Krukau / Pexels 
Ogród to najlepsze miejsce do medytacji i wyciszenia. Zaaranżujcie w nim intymny zakątek, w którym najłatwiej będzie wam wypocząć. Odseparujcie tę strefę roślinami - stwórzcie zieloną zasłonę, np. z traw ozdobnych, kwitnących bylin i pomyśl o miękkim podłożu, np. z piasku albo drewna, na którym będziecie mogli położyć matę do medytacji, poduszki albo zwykły koc i ulubioną książkę
Fot. vectorwin / Adobe Stock
Ogród do medytacji to miejsce, w którym można dosłownie odgrodzić się od reszty świata, dlatego jeśli właśnie planujecie, jak ma wyglądać wasz prywatny zielony azyl, nie zapomnijcie o podziale na wnętrza ogrodowe. Jak widać na powyższej wizualizacji, nic tak nie nadaje intymnego charakteru, jak zielone ściany. Z czego zrobić taką roślinną barierę? Świetnie sprawdzi się w tej roli żywopłot z grabu, bukszpanu, traw ozdobnych, cisu albo np. ażurowe ogrodzenie pokryte bluszczem, powojnikiem, dzikim winem... 

Neongarden i hortifuturyzm, czyli rabaty rodem z science fiction 

Spodziewajcie się, że w 2024 roku zobaczycie w ogrodach odważne i jasne kolory, które wyglądają jak prosto z filmu science fiction! Trend ten, nazwany przez Garden Media Group "hortifuturyzmem", zastępuje zimne, metaliczne odcienie żywą paletą barw. Wraz z tym trendem marka spodziewa się jeszcze większej liczby ogrodów w szkle, roślin w kolorach neonowych z jaskrawymi liśćmi. Neonowa zieleń, intensywna purpura, jaskrawa żółć i głęboka fuksja - odmień z nimi swój ogród w zmysłową oazę! 

Fot. Damian Sobczyk / Adobe Stock
To grafika rodem z baśni, która z pewnością nie przywodzi na myśl ogrodu przydomowego, ale dlaczego nie może posłużyć jako odważna inspiracja do projektowania? Energetyczne kolory kwiatów, kojący szum wody, odgłosy zwierząt - to wszystkie elementy, które pojawiają się w naszych wizjach o ogrodzie marzeń. Jeśli neongarden i hortifuturyzm, to warto dodać takie ilustracje do swojego ogrodowego moodboardu! 
Fot. TheWaterMeloonProjec / Adobe Stock 
Neonowy ogród to prawdziwy raj na Ziemi! Lilie, liliowce, azalie, strelicje, oleandry... Te kwiaty wabią kolorami i uwodzą zapachami, dlatego nie może zabraknąć ich w waszych ogrodach w 2024 roku! 
Fot. Damian Sobczyk / Adobe Stock 
Bajkowe kwiaty jeszcze intensywniej wybrzmiewają nocą przy klimatycznym oświetleniu. Tak często zapominamy, że ogrody mogą nas zachwycać nie tylko w ciągu dnia, ale także po zmroku! 
Fot. nnattalli / Adobe Stock 
Jeśli nie macie ogrodu, nic straconego! Zaaranżujcie prawdziwą egzotyczną dżunglę tętniącą kolorami, fakturami, zapachami w swoim mieszkaniu. W tym przypadku więcej znaczy więcej! Im większa różnorodność roślin, tym bardziej wasze wnętrze będzie nabierać głębi i przede wszystkim stworzycie w nim kojącą i zdrową atmosferę. 
 

Ogrody nocne 

Ogrodnicy, którzy nie stronią od nastrojowej estetyki, będą zachwyceni tym trendem! Wraz ze wzrostem zainteresowania ogrodami gotyckimi w mediach społecznościowych i sentymentu pokolenia Z do romantycznych, a wręcz dramatycznych krajobrazów, pojawia się nurt "night garden". O co w nim właściwie chodzi? Możecie odtworzyć ten klimat za pomocą choćby ozdobnej ceramiki stylizowanej na posągi i rzeźby.

Pomyślcie o wieczornych wrażeniach, jakie dają podświetlone drzewa. Pozostawcie rośliny nieco nieuporządkowane. Zwiędłe rośliny i wyblakłe kwiaty jeszcze bardziej podkręcą dramatyzm i naturalność scenerii! Wykorzystajcie zamierające rośliny, zamiast je wyrzucać! 

Fot. Bartek / Adobe Stock 
Atmosferę nocy potęguje ognisko! Coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie, zwłaszcza wieczorami, gdy uda nam się znaleźć czas na odpoczynek po całym dniu pracy i wypełniania domowych obowiązków. Dlatego znalezienie w ogrodzie miejsca na stylowe palenisko to doskonały pomysł! 
Fot. Sunshower Shots / Adobe Stock 
Zamontujcie stylowe lampy sufitowe na suficie altany. Mogą to być wiszące lampy w kształcie kloszy, czy latarni. Wiszące światełka, na przykład girlandy z żarówkami lub lampiony, nadadzą altanie uroku i stworzą romantyczną atmosferę. Możecie również użyć świateł LED lub lamp solarnych
Fot. Svetlana Iakusheva / Adobe Stock 
Zastanawiacie się, jakie oświetlenie wybrać do swojego ogrodu? Zamocujcie lampy na gałęziach drzewa, aby podkreślić jego rozłożystą koronę. Wybierzcie lampy z ciepłym światłem, aby stworzyć przytulną atmosferę. 
Fot. topntp / Adobe Stock 
Te korony drzew tworzą prawdziwy ogrodowy sufit! Dzięki zawieszonym lampionom udało się uzyskać efekt sali balowej na świeżym powietrzu. 
Fot. Coosh448 / Adobe Stock 
Postawcie ozdobne latarnie na tarasie. Mogą być ustawione na ziemi lub na stojakach.Wykorzystajcie lampy na sznurze. Możecie je zawiesić na daszku, balustradzie lub gałęziach drzew w pobliżu tarasu.
Fot. Kien / Adobe Stock 
A co powiecie na taki sufit z ozdobnych żarówek
Fot. zaschnaus / Adobe Stock 
Taras w środku wielkiego miasta też może zamienić się w prawdziwy "night garden"
Fot. FOLIO / Adobe Stock 
Podświetlony miękkim blaskiem żarówek dziki ogród ożywa wieczorami, ukazując swoje naturalne dzikie piękno! Lampki skierowane na dzikie trawy, krzewy i kwitnące byliny podkreślają ich naturalną urodę, tworząc malowniczą grę światła i cienia. W klimatycznie oświetlonym ogrodzie każdy zakątek staje się magicznym miejscem, w którym można na nowo odnaleźć spokój. 
Fot. PRI / Adobe Stock 
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Ogród w najmodniejszym kolorze

Jak co roku Instytut Pantone ogłosił kolor, który ma być motywem przewodnim na najbliższych 12 miesięcy. Według amerykańskich prognostyków to właśnie PANTONE 13-1023 Peach Fuzz ma zdominować wszystkie dziedziny powiązane z designem w 2024 roku.

Ten subtelny odcień brzoskwini stanowi swoiste wezwanie do zwolnienia tempa i troski zarówno o siebie, jak i o innych. Nazwa koloru doskonale oddaje jego romantyczną naturę, która kojarzy się z miękkim dotykiem i kojącym ciepłem. Różowo-pomarańczowa paleta barw wprowadza atmosferę spokoju i ciepła, inspirując do chwili refleksji i zanurzenia w "tu i teraz".

Jak urządzić ogród w kolorze Peach Fuzz? O tym już niedługo w nowym artykule! Śledźcie aktualności!

Fot. Мария Фадеева / Adobe Stock 
Peach Fuzz 13-1023 to kolor idealnie oddający ducha współczesności, symbolizujący głębokie ludzkie potrzeby i pragnienia, które nabierają szczególnego znaczenia w obliczu współczesnych wyzwań. Żyjemy w epoce pełnej niepewności, co wzmacnia nasze pragnienie troski, empatii i współczucia, a także tęsknoty za spokojniejszą przyszłością. Ten delikatny odcień brzoskwini przyciąga uwagę, podkreślając znaczenie zdrowia i dobrego samopoczucia dla umysłu, ciała i duszy. Przypomina o ciepłych barwach wschodów i zachodów słońca, które są niepowtarzalne, mimo że witają i żegnają nas każdego dnia. Peach Fuzz 13-1023 to barwa, która nawołuje do celebracji i zachęca do powrotu w głąb siebie, by wreszcie, chociaż na kilka chwil, odnaleźć wewnętrzny spokój i ukojenie.

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: Rollstein, begonvilliev, Panals / Pixabay, PRI, FOLIO, zaschnaus, Kien, Coosh448, topntp, Svetlana Iakusheva, Bartek / Adobe Stock

 

Autor
Natura wzywa! | Trendy ogrodowe na 2024 rok. Inspirujące pomysły do skopiowania w Twoim ogrodzie
Natura wzywa! | Trendy ogrodowe na 2024 rok. Inspirujące pomysły do skopiowania w Twoim ogrodzie
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

10-02-2024 19:46

Komentarz dodany przez Andy: Dajcie spokój robalom chociaż w nocy. Hałas i światło przeszkadza nocnym stworzeniom oraz sąsiadom.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl