Logo
Logo

Polecane kwiaty domowe | Zielone trendy w stylu Traditional Sentiment

W roku 2022 wśród wielu roślin doniczkowych uprawianych przez nas w domach wyróżniło się kilkanaście wyjątkowych gatunków. Wiele z nich świetnie wpasowało się w modny trend Traditional Sentiment. Dowiedz się, które kwiaty przeżyły swój wielki powrót i zostały wybrane do kolekcji Autumn/Winter 2022 Trend Collection!

Spis treści
Kolekcja roślin doniczkowych Autumn/Winter 2022 Trend Collection Sześć polecanych roślin domowych w stylu Traditional Sentiment Wskazówki, jak najlepiej wyeksponować rośliny z kolekcji

Kolekcja roślin Autumn/Winter 2022 Trend Collection

Organizacje Thejoyofplants.co.uk i Funnyhowflowersdothat.co.uk wyróżniły kolejną, piątą już kolekcję roślin doniczkowych. Autumn/Winter 2022 Trend Collection to zbiór niezwykłych roślin, w których znalazło się 6 gatunków kwiatów, doskonale pasujących do popularnego obecnie stylu/trendu nazywanego Traditional Sentiment. 

Dowiedz się, które gatunki roślin przeżyły swój wielki powrót!

Sześć polecanych roślin domowych | Poznaj zielony trend Traditional Sentiment

Trend Traditional Sentiment to spojrzenie w przeszłość i ukłon w stosunku do tego, co zaufane i znajome. To alternatywa do wszechobecnego pędu w kierunku nowości i zmian.

Fot. thejoyofplants.co.uk

1. Saintpaulia, fiołek afrykański

Sępolina fiołkowa (łac. Saintpaulia ionantha), znana również jako fiołek afrykański, jest nieodzownym kwiatem zdobiącym domy w okresie jesienno-zimowych. Roślina kojarzy się z wystrojem wnętrz w stylu retro, a jej duże kwiaty mają ciekawy wygląd i jaskrawe kolory. Liście sępoliny są miękkie, a kwiaty mogą występować w kolorach bordowym, białym, różowym, liliowym i fioletowym. Roślina ta preferuje jasne miejsce, ale nie pełne słońce.

 
 

2. Begonia

Gęsto ułożone kwiaty otoczone okrągłymi płatkami sprawiają, że kwitnąca begonia zimowa, lub inaczej begonia elatior (łac. Begonia × hiemalis) przyciąga wzrok każdego. Szczególnie efektowne są odmiany w kolorze żółtym i różowym. Podlewaj roślinę dwa razy w tygodniu i usuwaj zwiędłe kwiaty, aby cieszyć się tą długowieczną rośliną przez kolejne lata.

3. Platycerium, łosie rogi

Wnieś odrobinę tropików do wnętrza dzięki płaskli (łc. Platycerium), znanej również pod swoją swojsko brzmiącą nazwą łosie rogi. Wyprostowane, duże i mocne liście wyrastają bezpośrednio z gleby i nadają roślinie silny, wyrazisty charakter. Upewnij się, że gleba dla płaskli jest zawsze nieco wilgotna i zapewnij jej przestronne, jasne miejsce.

4. Kalanchoe

Żyworódki lub inaczej kalanchoe, to rośliny, które mają mocny charakter będąc jednocześnie łatwymi w uprawie. Ich grube liście i drobne lub zwisające kwiaty o twardych płatkach mogą pięknie ozdobić pomieszczenie przez cały rok. Lubią umiarkowane, a nawet skąpe podlewanie i dużo światła. Do kolekcji Autumn/Winter 2022 wybrano odmiany o kwiatach w kolorze różowym, żółtym i pomarańczowym. Warto wiedzieć, że kalanchoe symbolizuje wytrzymałość i wieczną miłość!

 
 

5. Maranta

Chcesz dodać do swojego wnętrza kolor i wzór? Maranta (łac. Maranta) to doskonały wybór. Zielone liście mają ciemnoróżowy spód i wyraziste żyłkowanie połączone z bladozielonymi plamami na górnej stronie blaszki. A jeśli to nie jest wystarczająco wyjątkowe, liście składają się na noc! Ta cecha, wraz z liśćmi przypominającymi modlące się dłonie, sprawia, że marantę nazywa się czasem rośliną modlitewną. Pamiętajmy, że ta botaniczna piękność uwielbia wysoką wilgotność powietrza.

6. Fatsja

Może nie jest to roślina kwitnąca, ale zdecydowanie przyciąga wzrok. Fatsia japonica ma duże liście w kształcie dłoni przypominające aralię, dlatego czasem możemy ją spotkać pod nazwą aralia japońska. Liście są gładkie, zielone lub z kremowymi oznaczeniami. Fatsja potrzebuje przestrzeni i wymaga regularnego podlewania (duże liście wyparowują dużo wilgoci).Nie lubi też bezpośredniego słońca.

Fot. thejoyofplants.co.uk
Saintpaulia, begonia, łosie rogi, kalanchoe, maranta i fatsja japońska.
 
 

Jak najlepiej wyeksponować rośliny z kolekcji?

Rośliny z kolekcji Autumn/Winter 2022 warto ustawiać w otoczeniu, które podkreśli ich tradycyjny wdzięk. Dobrze posadzić je w zabytkowo wyglądających doniczkach z gliny i ceramiki albo użyć taśmy lub osłon wykonanych z rafii. Kolory ciepłe i ciemne oraz wyblakłe pastele są idealne dla tej kolekcji.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, na podstawie: The houseplants from The Autumn/Winter 2022 Trend Collection / @thejoyofplants, zdjęcia: thejoyofplants.co.uk | #thetrendcollection, #funnyhowflowersdothat, #thejoyofplants

Autor
Polecane kwiaty domowe | Zielone trendy w stylu Traditional Sentiment
Polecane kwiaty domowe | Zielone trendy w stylu Traditional Sentiment
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI