Logo
Logo

TOP 20 modnych roślin doniczkowych | Aktualne trendy

Kochasz rośliny doniczkowe? Szukasz idealnego sposobu, by zmienić wystrój domu i jednocześnie wprowadzić życie do swojego wnętrza? Wraz z ekspertami ze sklepu internetowego kwiatydonice.pl przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 20 najpopularniejszych roślin doniczkowych, które będą modne. Poznaj najnowsze trendy i wybierz roślinę doniczkową dla siebie! Albo i dwie :)

TRENDY to nie tylko kolory i moda, to także rośliny! Nadszedł idealny czas, aby skupić się na swoim wnętrzu. To modne!

Moda na domową dżunglę (ang. Urban Jungle) kiełkuje nieustannie od lat, ale rozkwitła wiosną ubiegłego roku, wraz z pierwszym lockdownem pandemii koronawirusa. Zielone parapety to już nie tylko domena Mam i Babć – swoje doniczkowe dżungle zakładają ludzie młodzi. Nawet ci, którzy dotychczas twierdzili, że "nie mają ręki do kwiatów" kupili chociaż jedną roślinę doniczkową.

"Pandemia sprawiała – mówi psycholog dr Dariusz Drążkowski – że społeczne wyznaczniki bycia modnym, atrakcyjnym społecznie przeniosły się z ulic do domów. Ludzie zaczęli budować swoją atrakcyjność społeczną nie jak dotąd przez to, co robili na zewnątrz: zwiedzając ciekawe miejsca, a potem publikując zdjęcia w mediach społecznościowych, ale przez to, co wydarzyło się w ich domu." (Źródło)

Wcześniej mało znane rośliny egzotyczne, takie jak filodendrony, monstery czy sansewierie, dzisiaj to nie tylko obowiązkowy element domowej dżungli, ale także motyw grafik, ubrań i tatuaży – są częścią popkultury i szybko rosnących trendów proekologicznych. Eksperci są pewni, że Urban Jungle będzie się rozwijać z roku na rok. Dla wielu osób moda na rośliny doniczkowe to nie tylko chwilowy trend, ale styl życia!

Dlaczego tak kochamy rośliny doniczkowe?

Tempo życia rośnie z roku na rok. Już połowa ludzkości żyje na terenach silnie zurbanizowanych, a w kolejnych latach liczba ta jeszcze wzrośnie. Brakuje nam przyrody, nic więc dziwnego, że idee zielonej infrastruktury i zazieleniania wnętrz ostatnio zyskują na znaczeniu. To ważne szczególnie dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu. Przymusowe zamknięcie w czasie lockdownu uświadomiło nam, jak ważne jest posiadanie przyjaciela – nawet zielonego.

Wielu posiadaczy roślin doniczkowych twierdzi, że kupili pierwszą roślinę, bo chcieli móc się czymś opiekować. Z czasem ta potrzeba tylko rosła i kupowali coraz więcej roślin. Uprawa roślin doniczkowych to wspaniała przygoda. Możliwość obserwowania, jak małe roślinki rosną, to jak przyglądanie się dorastającemu zwierzakowi.

"Ludzie są stworzeni do budowania więzi i pielęgnacji, ale ponieważ coraz więcej millenialsów czeka do późnego wieku, aby mieć dzieci i ustatkować się, młodzi ludzie zwracają się do roślin" – powiedziała HuffPost terapeutka Lily Ewing. Wskazała, że ​​chociaż rośliny wymagają mniej uwagi niż zwierzę domowe, "nadal dają możliwość pielęgnowania czegoś" i "mogą zapewnić większe poczucie spełnienia i celu." (Źródło)

"Chcemy otaczać się roślinami, wiemy, że mają one wpływ na nasze zdrowie, sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. To ma duże znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych. Fakt, że muszą dbać o rośliny: podlewać, nawozić… sprawia, że nie tylko czują się bardziej potrzebne, ale też szczęśliwsze w momencie, gdy roślina odwdzięczy się im kwiatem czy nowym liściem." (Źródło)

Nawet kupno jednej rośliny może być początkiem pozytywnych zmian, nie tylko w kwestii zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Pielęgnacja roślin pomaga zredukować stres, wycisza, zwiększa kreatywność i pogłębia więzi z naturą. Rośliny są wspaniałym dodatkiem do domu, bo po prostu sprawiają, że czujemy się dobrze. Nie tylko usuwają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla, uwalniają tlen i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, ale także zapewniają bardziej przyjazne środowisko. Czujemy się najlepiej, gdy jesteśmy otoczeni przez rośliny, więc kupno roślin doniczkowych jest zdrową inwestycją!

Znany brytyjski architekt krajobrazu Andrew Duff zauważa: "Zieleń jest pierwszym rozpoznawalnym przez ludzkie oko kolorem. Dlatego roślinność sprzyja naszemu relaksowi. Odpowiedni wybór roślin o różnych teksturach i barwach liści daje nam uczucie świeżości i spokoju"– wyjaśnia (Źródło).

Nie zapominajmy o tym, że w ciągu ostatniego roku, kiedy wielu z nas tkwiło w czterech ścianach, rośliny doniczkowe wniosły do ​​naszej przestrzeni odrobinę natury i piękna. Pozwalały naszym myślom odpłynąć i zapomnieć o troskach oraz smutnej codzienności, odprężając się w fantastycznym świecie przyrody.

Duże jest w modzie!

Żyjemy szybko, więc tworząc swoją Urban Jungle zwykle nie chcemy czekać na efekt kilka czy kilkanaście lat. Bo po co, skoro sięgając po duże sadzonki roślin możemy w jeden dzień zaaranżować wymarzony zielony zakątek! A potem cieszyć się nim przez wiele lat. Warto też pamiętać o tym, że wybierając duże okazy łatwiej jest dobrać gatunki pasujące do siebie i sprawdzić, czy na pewno odpowiadają nam pod względem estetycznym i wpisują się w stylistykę wnętrza, które mają zdobić oraz współgrają ze znajdującymi się w nim elementami dekoracyjnymi.


M
ODNE ROŚLINY DONICZKOWE

Nasze zestawienie roślin doniczkowych jest dla absolutnie każdego. Niezależnie od tego, czy zaczynasz przygodę z ogrodnictwem i nigdy wcześniej nie miałeś żywej rośliny w domu, czy też masz już sporą kolekcję roślin domowych i chcesz dodać coś nowego. Mamy dla Ciebie 20 propozycji, które dobrze radzą sobie w pomieszczeniach przez cały rok! Od maleńkich okazów do niewielkiej sypialni, po duże, rozłożyste rośliny egzotyczne, które stworzą z Twojego salonu tropikalną dżunglę – każdy znajdzie roślinę idealną dla siebie! Tylko wyobraźnia jest granicą tego, ile/które z nich trafią do Twojego domu.

Rośliny doniczkowe nie tylko udekorują Twoje mieszkanie, ale wprowadzą do niego spokój i niepowtarzalny styl (nie wspominając o ich niezliczonych zaletach wpływających na Twoje zdrowie). Więc niezależnie od tego, czy szukasz: czegoś do ozdoby, co poprawi twoje zdrowie czy czegoś, o co możesz dbać – znajdziesz odpowiednią roślinę dla siebie!

aglonema aglaonema - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

AGLONEMA (Aglaonema)

Aglonema to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych ostatnich sezonów. Jej główną ozdobą są duże, ozdobne liście i łatwa uprawa. Dostępne są różne odmiany różniące się kolorem i kształtem liści. 

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | 50 cm | 60 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

palma areka - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

PALMA AREKA, CHRYZALIDOKARPUS (Areca dypsis)

Palma Areka idealnie pasuje do każdego wnętrza. Jest ona świetnym wyborem jeśli szukasz rośliny oczyszczającej i nawilżającej powietrze.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 100 cm | 140 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

ficus bonsai - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

BONSAI (Ficus microcarpa 'Ginseng')

Fikusy microcarpa to miniaturowa forma drzewka bonsai. Mają błyszczące, lekko wydłużone, ciemnozielone liście, a jej główną ozdobą są grube pnie i poskręcane korzenie powietrzne przypominające korzeń żeń-szenia.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 110 cm | 140 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

palma chamedora - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

PALMA CHAMEDORA (Chamedorea Elegans)

Palma Chamedora ma zbliżony wygląd do palmy areki, jest jednak od niej nieco mniejsza i gęstsza.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 70 cm | 90 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

sagowiec cykas - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

CYKAS, SAGOWIEC ODWINIĘTY (Cycas revuluta)

Sagowiec odwinięty, znany także jako cykas rośnie bardzo wolno (rocznie wypuszcza zaledwie 1–2 liście), a swoim wyglądem przypominające liście paproci.

WYBIERZ ROZMIAR
25 cm | 50 cm | 80 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

epipremnum złociste wyprostowane - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

EPIPREMNUM ZŁOCISTE (Epipremnum aureum)

Epipremnum to ozdobne pnącze o sercowatych dekoracyjnych liściach. Rozrasta się bardzo szybko. Doskonale wspina się po podporach.

WYBIERZ ROZMIAR
50 cm | 80 cm | 120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

epipremnum złociste zwisające - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

EPIPREMNUM ZŁOCISTE, ZWISAJĄCE (Epipremnum aureum)

Epipremnum doskonale sprawdza się także jako roślina zwisająca. 

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

fikus beniamiński Danielle - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

FIKUS BENIAMIŃSKI (Ficus benjamina 'Danielle')

Fikus benjamina to najpopularniejsza i najczęściej uprawiana odmiana figowca. Charakteryzuje się małymi ciemnozielonymi liśćmi. Roślina bardzo łatwa w uprawie.

WYBIERZ ROZMIAR
50 cm | 100 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

fikus dębolistny - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

FIKUS DĘBOLISTNY (Ficus lyrata)

Fikus dębolistny zachwyca dużymi, osiągającymi do 25cm długości liśćmi o kształcie skrzypiec lub liry. Zwykle posiada wyprostowany pokrój z jedną główną łodygą.

WYBIERZ ROZMIAR
35 cm | 70 cm | 120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

kalatea falistolistna - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

KALATEA FALISTOLISTNA (Calathea rufibarba)

Kalatea rufibarbra to jedna z najłatwiejszych w uprawie i najodporniejszych kalatei.  Charakterystyczne dla tego gatunku są lekko pofalowane brzegi blaszki liściowej.

WYBIERZ ROZMIAR
80 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

monstera - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

MONSTERA DZIURAWA (Monstera deliciosa)

Monstera jest jedną z największych roślin uprawianych w doniczkach. Monstery jako pnącza rosną bardzo szybko i dlatego z wiekiem potrzebują podpór.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 85 cm | 110 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

pachira butelkowiec - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

PACHIRA, BUTELKOWIEC (Pachira aquatica)

Pachira jest bardzo dekoracyjną rośliną o dużych dłoniastych liściach, z czasem tworząca małe drzewko. Często występuje z charakterystycznym pniem splecionym w warkocz.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 60 cm | 90 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

sansewieria wężownica cylindryczna - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

WĘŻOWNICA CYLINDRYCZNA SPAGHETTI (Sansevieria cylindrica 'Spaghetti')

Odmiana cylindryczna wyróżnia się długimi wzniesionymi szablastymi liśćmi o okrągłym przekroju. Jej ciemnozielone liście tworzą strzelisty pokrój. Rośnie wolno, dorasta do około 70cm wysokości.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

WĘŻOWNICA GWINEJSKA LAURENTII (Sansevieria trifasciata 'Laurentii')

Sansewieria 'Laurentii' to jedna z najpopularniejszych odmian tego gatunku. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi żółto obrzeżonymi z nieregularnymi poprzecznymi szaro zielonymi pasami w środkowej ich części.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 60 cm | 120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

sansewieria wężownica Robusta - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

WĘŻOWNICA GWINEJSKA ROBUSTA (Sansevieria trifasciata 'Robusta')

Odmiana 'Robusta' bywa mylona z odmianą 'Black Coral'. Odmiana Robusta wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z delikatną złotą obwódką. Dorasta do około 30cm wysokości.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

WĘŻOWNICA GWINEJSKA ZELENICA (Sansevieria trifasciata 'Zelenica')

Sansewieria 'Zelenica' to jedna z popularniejszych odmian tego gatunku. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi z nieregularnymi poprzecznymi szaro zielonymi pasami w środkowej ich części.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 65 cm | 110 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

SKRZYDŁOKWIAT PEARL CUPIDO (Spatyphillum 'Pearl Cupido')

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła. Pearl Cupido to odmiana karłowa.

WYBIERZ ROZMIAR
15 cm | 25 cm | 30 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik


SKRZYDŁOKWIAT SWEET SEBASTIANO (Spatyphillum 'Sweet Sebastiano')

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła. Kwiaty skrzydłokwiatu są trwałe - zdobią roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem.

WYBIERZ ROZMIAR
120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

STRELICJA BIAŁA (Strelitzia nicolai)

Strelicja to gatunek dużej, ozdobnej rośliny z rodziny strelicjowatych, o oryginalnej, grzbiecistej budowie. Jej kwiaty koloru białego, przypominają głowę łabędzia.

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | 60 cm | 140 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

STRELICJA KRÓLEWSKA (Strelitzia reginae)

Strelicja to gatunek dużej, ozdobnej rośliny z rodziny strelicjowatych, o oryginalnej, grzbiecistej budowie. Jej kwiaty koloru pomarańczowego, przypominają głowę łabędzia.

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | 60 cm | 130 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

zamiokulkas - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

ZAMIOKULKAS ZAMIOLISTNY (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas zamiolistny to doskonała roślina doniczkowa do pomieszczeń w których brakuje słońca. Nie trzeba go też często podlewać i jest mało wymagający. Z podziemnego kłącza wyrastają długie, błyszczące liście na mięsistych ogonkach.

WYBIERZ ROZMIAR
35 cm | 60 cm | 90 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

Pełną ofertę roślin doniczkowych do wnętrz, a wśród nich: aglaonemy, aloesy, bonsai, cykasy, draceny, fikusy, juki i pachiry, kalatee i maranty, monstery, noliny, oliwki i cytrusy, palmy, paprocie, pnącza, rhipsalisy i sukulenty, sansewierie, skrzydłokwiaty, strelicje, zamiokulkasy i inne – znajdziesz na stronie kwiatydonice.pl

Dlaczego warto kupować rośliny doniczkowe w sprawdzonych sklepach internetowych?

Rośliny doniczkowe można kupić w każdym supermarkecie, ale każdy, kto dokonał takiego zakupu wie, że to często wydatek na marne. Bardzo często okazuje się, że roślina ze sklepu jest w słabej kondycji lub porażona przesz choroby i szkodniki, które szybko rozprzestrzeniają się na inne rośliny w domu. Wbrew pozorom zakupy w supermarkecie wcale nie są tańsze, a często wiążą się z niepotrzebnym ryzykiem.

Zakupy w specjalistycznym sklepie to gwarancja jakości, zdrowotności i olbrzymi wybór odmian i rozmiarów. W jednym miejscu możesz znaleźć setki najróżniejszych roślin w dobrych cenach, a jeśli poszukasz i poklikasz, znajdziesz atrakcyjne nowości i promocje, dzięki czemu prawdziwe rarytasy kupisz w świetnej cenie! Domowa dżungla to nie tylko rośliny, ale także donice, akcesoria do pielęgnacji i stylowe dodatki. W dużym sklepie kupisz to wszystko za jednym razem, bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Profesjonalnie zapakowaną przesyłkę otrzymasz już kilka dni po złożeniu zamówienia!

Testy przy tworzeniu autorskiego systemu pakowania trwały wiele miesięcy. Wszystko z troską o dobro transportowanych roślin oraz zadowolenie naszych Klientów, którzy otrzymują rośliny w nienaruszonym stanie.

 

TRENDY W SIECI
Gdzie szukać inspiracji i porad o uprawie roślin doniczkowych?

Piękna domowa dżungla to taka, która jest dobrze zaaranżowana – tworząc ją wybierz więc takie rośliny, którym możesz stworzyć odpowiednie warunki (pod względem nasłonecznienie i poświęcając im odpowiednią ilość czasu), a one odwdzięczą się rosnąc bujnie i kwitnąc. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak je ze sobą zestawić, znajdź inspiracje w sieci – na Facebooku, Instagramie lub Pintereście znajdziesz gotowe pomysły na aranżacje! Wyszukuj wpisując #roślinydoniczkowe oraz #kwiatydonice, a zanurzysz się w morzu pomysłów.

Czytaj blogi o roślinach doniczkowych

W poszukiwaniu oryginalnych zestawień roślin, sposobów aranżacji gatunków doniczkowych we wnętrzach w różnych stylach oraz porad warto przeglądać ogrodnicze blogi.

 

sklep internetowy kwiatydonice - logo
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem
kwiatydonice.pl

 

Autor
TOP 20 modnych roślin doniczkowych | Aktualne trendy
TOP 20 modnych roślin doniczkowych | Aktualne trendy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz