Logo
Logo

TOP 20 modnych roślin doniczkowych

Kochasz rośliny doniczkowe? Szukasz idealnego sposobu, by zmienić wystrój domu i jednocześnie wprowadzić życie do swojego wnętrza? Wraz z ekspertami ze sklepu internetowego kwiatydonice.pl przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie 20 najpopularniejszych roślin doniczkowych, które będą modne. Poznaj najnowsze trendy i wybierz roślinę doniczkową dla siebie! Albo i dwie :)

TRENDY to nie tylko kolory i moda, to także rośliny! Nadszedł idealny czas, aby skupić się na swoim wnętrzu. To modne!

Moda na domową dżunglę (ang. Urban Jungle) kiełkuje nieustannie od lat, ale rozkwitła wiosną ubiegłego roku, wraz z pierwszym lockdownem pandemii koronawirusa. Zielone parapety to już nie tylko domena Mam i Babć – swoje doniczkowe dżungle zakładają ludzie młodzi. Nawet ci, którzy dotychczas twierdzili, że "nie mają ręki do kwiatów" kupili chociaż jedną roślinę doniczkową.

"Pandemia sprawiała – mówi psycholog dr Dariusz Drążkowski – że społeczne wyznaczniki bycia modnym, atrakcyjnym społecznie przeniosły się z ulic do domów. Ludzie zaczęli budować swoją atrakcyjność społeczną nie jak dotąd przez to, co robili na zewnątrz: zwiedzając ciekawe miejsca, a potem publikując zdjęcia w mediach społecznościowych, ale przez to, co wydarzyło się w ich domu." (Źródło)

Wcześniej mało znane rośliny egzotyczne, takie jak filodendrony, monstery czy sansewierie, dzisiaj to nie tylko obowiązkowy element domowej dżungli, ale także motyw grafik, ubrań i tatuaży – są częścią popkultury i szybko rosnących trendów proekologicznych. Eksperci są pewni, że Urban Jungle będzie się rozwijać z roku na rok. Dla wielu osób moda na rośliny doniczkowe to nie tylko chwilowy trend, ale styl życia!

Dlaczego tak kochamy rośliny doniczkowe?

Tempo życia rośnie z roku na rok. Już połowa ludzkości żyje na terenach silnie zurbanizowanych, a w kolejnych latach liczba ta jeszcze wzrośnie. Brakuje nam przyrody, nic więc dziwnego, że idee zielonej infrastruktury i zazieleniania wnętrz ostatnio zyskują na znaczeniu. To ważne szczególnie dla tych, którzy nie mają własnego ogrodu. Przymusowe zamknięcie w czasie lockdownu uświadomiło nam, jak ważne jest posiadanie przyjaciela – nawet zielonego.

Wielu posiadaczy roślin doniczkowych twierdzi, że kupili pierwszą roślinę, bo chcieli móc się czymś opiekować. Z czasem ta potrzeba tylko rosła i kupowali coraz więcej roślin. Uprawa roślin doniczkowych to wspaniała przygoda. Możliwość obserwowania, jak małe roślinki rosną, to jak przyglądanie się dorastającemu zwierzakowi.

"Ludzie są stworzeni do budowania więzi i pielęgnacji, ale ponieważ coraz więcej millenialsów czeka do późnego wieku, aby mieć dzieci i ustatkować się, młodzi ludzie zwracają się do roślin" – powiedziała HuffPost terapeutka Lily Ewing. Wskazała, że ​​chociaż rośliny wymagają mniej uwagi niż zwierzę domowe, "nadal dają możliwość pielęgnowania czegoś" i "mogą zapewnić większe poczucie spełnienia i celu." (Źródło)

"Chcemy otaczać się roślinami, wiemy, że mają one wpływ na nasze zdrowie, sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. To ma duże znaczenie, zwłaszcza w odniesieniu do osób starszych. Fakt, że muszą dbać o rośliny: podlewać, nawozić… sprawia, że nie tylko czują się bardziej potrzebne, ale też szczęśliwsze w momencie, gdy roślina odwdzięczy się im kwiatem czy nowym liściem." (Źródło)

Nawet kupno jednej rośliny może być początkiem pozytywnych zmian, nie tylko w kwestii zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Pielęgnacja roślin pomaga zredukować stres, wycisza, zwiększa kreatywność i pogłębia więzi z naturą. Rośliny są wspaniałym dodatkiem do domu, bo po prostu sprawiają, że czujemy się dobrze. Nie tylko usuwają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla, uwalniają tlen i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, ale także zapewniają bardziej przyjazne środowisko. Czujemy się najlepiej, gdy jesteśmy otoczeni przez rośliny, więc kupno roślin doniczkowych jest zdrową inwestycją!

Znany brytyjski architekt krajobrazu Andrew Duff zauważa: "Zieleń jest pierwszym rozpoznawalnym przez ludzkie oko kolorem. Dlatego roślinność sprzyja naszemu relaksowi. Odpowiedni wybór roślin o różnych teksturach i barwach liści daje nam uczucie świeżości i spokoju"– wyjaśnia (Źródło).

Nie zapominajmy o tym, że w ciągu ostatniego roku, kiedy wielu z nas tkwiło w czterech ścianach, rośliny doniczkowe wniosły do ​​naszej przestrzeni odrobinę natury i piękna. Pozwalały naszym myślom odpłynąć i zapomnieć o troskach oraz smutnej codzienności, odprężając się w fantastycznym świecie przyrody.

Duże jest w modzie!

Żyjemy szybko, więc tworząc swoją Urban Jungle zwykle nie chcemy czekać na efekt kilka czy kilkanaście lat. Bo po co, skoro sięgając po duże sadzonki roślin możemy w jeden dzień zaaranżować wymarzony zielony zakątek! A potem cieszyć się nim przez wiele lat. Warto też pamiętać o tym, że wybierając duże okazy łatwiej jest dobrać gatunki pasujące do siebie i sprawdzić, czy na pewno odpowiadają nam pod względem estetycznym i wpisują się w stylistykę wnętrza, które mają zdobić oraz współgrają ze znajdującymi się w nim elementami dekoracyjnymi.


M
ODNE ROŚLINY DONICZKOWE

Nasze zestawienie roślin doniczkowych jest dla absolutnie każdego. Niezależnie od tego, czy zaczynasz przygodę z ogrodnictwem i nigdy wcześniej nie miałeś żywej rośliny w domu, czy też masz już sporą kolekcję roślin domowych i chcesz dodać coś nowego. Mamy dla Ciebie 20 propozycji, które dobrze radzą sobie w pomieszczeniach przez cały rok! Od maleńkich okazów do niewielkiej sypialni, po duże, rozłożyste rośliny egzotyczne, które stworzą z Twojego salonu tropikalną dżunglę – każdy znajdzie roślinę idealną dla siebie! Tylko wyobraźnia jest granicą tego, ile/które z nich trafią do Twojego domu.

Rośliny doniczkowe nie tylko udekorują Twoje mieszkanie, ale wprowadzą do niego spokój i niepowtarzalny styl (nie wspominając o ich niezliczonych zaletach wpływających na Twoje zdrowie). Więc niezależnie od tego, czy szukasz: czegoś do ozdoby, co poprawi twoje zdrowie czy czegoś, o co możesz dbać – znajdziesz odpowiednią roślinę dla siebie!

aglonema aglaonema - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

AGLONEMA (Aglaonema)

Aglonema to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych ostatnich sezonów. Jej główną ozdobą są duże, ozdobne liście i łatwa uprawa. Dostępne są różne odmiany różniące się kolorem i kształtem liści. 

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | 50 cm | 60 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

palma areka - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

PALMA AREKA, CHRYZALIDOKARPUS (Areca dypsis)

Palma Areka idealnie pasuje do każdego wnętrza. Jest ona świetnym wyborem jeśli szukasz rośliny oczyszczającej i nawilżającej powietrze.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 100 cm | 140 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

ficus bonsai - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

BONSAI (Ficus microcarpa 'Ginseng')

Fikusy microcarpa to miniaturowa forma drzewka bonsai. Mają błyszczące, lekko wydłużone, ciemnozielone liście, a jej główną ozdobą są grube pnie i poskręcane korzenie powietrzne przypominające korzeń żeń-szenia.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 110 cm | 140 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

palma chamedora - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

PALMA CHAMEDORA (Chamedorea Elegans)

Palma Chamedora ma zbliżony wygląd do palmy areki, jest jednak od niej nieco mniejsza i gęstsza.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 70 cm | 90 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

sagowiec cykas - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

CYKAS, SAGOWIEC ODWINIĘTY (Cycas revuluta)

Sagowiec odwinięty, znany także jako cykas rośnie bardzo wolno (rocznie wypuszcza zaledwie 1–2 liście), a swoim wyglądem przypominające liście paproci.

WYBIERZ ROZMIAR
25 cm | 50 cm | 80 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

epipremnum złociste wyprostowane - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

EPIPREMNUM ZŁOCISTE (Epipremnum aureum)

Epipremnum to ozdobne pnącze o sercowatych dekoracyjnych liściach. Rozrasta się bardzo szybko. Doskonale wspina się po podporach.

WYBIERZ ROZMIAR
50 cm | 80 cm | 120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

epipremnum złociste zwisające - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

EPIPREMNUM ZŁOCISTE, ZWISAJĄCE (Epipremnum aureum)

Epipremnum doskonale sprawdza się także jako roślina zwisająca. 

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

fikus beniamiński Danielle - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

FIKUS BENIAMIŃSKI (Ficus benjamina 'Danielle')

Fikus benjamina to najpopularniejsza i najczęściej uprawiana odmiana figowca. Charakteryzuje się małymi ciemnozielonymi liśćmi. Roślina bardzo łatwa w uprawie.

WYBIERZ ROZMIAR
50 cm | 100 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

fikus dębolistny - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

FIKUS DĘBOLISTNY (Ficus lyrata)

Fikus dębolistny zachwyca dużymi, osiągającymi do 25cm długości liśćmi o kształcie skrzypiec lub liry. Zwykle posiada wyprostowany pokrój z jedną główną łodygą.

WYBIERZ ROZMIAR
35 cm | 70 cm | 120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

kalatea falistolistna - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

KALATEA FALISTOLISTNA (Calathea rufibarba)

Kalatea rufibarbra to jedna z najłatwiejszych w uprawie i najodporniejszych kalatei.  Charakterystyczne dla tego gatunku są lekko pofalowane brzegi blaszki liściowej.

WYBIERZ ROZMIAR
80 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

monstera - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

MONSTERA DZIURAWA (Monstera deliciosa)

Monstera jest jedną z największych roślin uprawianych w doniczkach. Monstery jako pnącza rosną bardzo szybko i dlatego z wiekiem potrzebują podpór.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 85 cm | 110 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

pachira butelkowiec - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

PACHIRA, BUTELKOWIEC (Pachira aquatica)

Pachira jest bardzo dekoracyjną rośliną o dużych dłoniastych liściach, z czasem tworząca małe drzewko. Często występuje z charakterystycznym pniem splecionym w warkocz.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 60 cm | 90 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

sansewieria wężownica cylindryczna - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

WĘŻOWNICA CYLINDRYCZNA SPAGHETTI (Sansevieria cylindrica 'Spaghetti')

Odmiana cylindryczna wyróżnia się długimi wzniesionymi szablastymi liśćmi o okrągłym przekroju. Jej ciemnozielone liście tworzą strzelisty pokrój. Rośnie wolno, dorasta do około 70cm wysokości.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

WĘŻOWNICA GWINEJSKA LAURENTII (Sansevieria trifasciata 'Laurentii')

Sansewieria 'Laurentii' to jedna z najpopularniejszych odmian tego gatunku. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi żółto obrzeżonymi z nieregularnymi poprzecznymi szaro zielonymi pasami w środkowej ich części.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 60 cm | 120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

sansewieria wężownica Robusta - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

WĘŻOWNICA GWINEJSKA ROBUSTA (Sansevieria trifasciata 'Robusta')

Odmiana 'Robusta' bywa mylona z odmianą 'Black Coral'. Odmiana Robusta wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z delikatną złotą obwódką. Dorasta do około 30cm wysokości.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

WĘŻOWNICA GWINEJSKA ZELENICA (Sansevieria trifasciata 'Zelenica')

Sansewieria 'Zelenica' to jedna z popularniejszych odmian tego gatunku. Charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi z nieregularnymi poprzecznymi szaro zielonymi pasami w środkowej ich części.

WYBIERZ ROZMIAR
40 cm | 65 cm | 110 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

SKRZYDŁOKWIAT PEARL CUPIDO (Spatyphillum 'Pearl Cupido')

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła. Pearl Cupido to odmiana karłowa.

WYBIERZ ROZMIAR
15 cm | 25 cm | 30 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik


SKRZYDŁOKWIAT SWEET SEBASTIANO (Spatyphillum 'Sweet Sebastiano')

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa o błyszczących, intensywnie zielonych liściach i kwiatach kształtem przypominających skrzydła. Kwiaty skrzydłokwiatu są trwałe - zdobią roślinę nawet kilka miesięcy, zwłaszcza latem.

WYBIERZ ROZMIAR
120 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

STRELICJA BIAŁA (Strelitzia nicolai)

Strelicja to gatunek dużej, ozdobnej rośliny z rodziny strelicjowatych, o oryginalnej, grzbiecistej budowie. Jej kwiaty koloru białego, przypominają głowę łabędzia.

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | 60 cm | 140 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

STRELICJA KRÓLEWSKA (Strelitzia reginae)

Strelicja to gatunek dużej, ozdobnej rośliny z rodziny strelicjowatych, o oryginalnej, grzbiecistej budowie. Jej kwiaty koloru pomarańczowego, przypominają głowę łabędzia.

WYBIERZ ROZMIAR
30 cm | 60 cm | 130 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

zamiokulkas - modna roślina doniczkowa - trendy 2022

ZAMIOKULKAS ZAMIOLISTNY (Zamioculcas zamiifolia)

Zamiokulkas zamiolistny to doskonała roślina doniczkowa do pomieszczeń w których brakuje słońca. Nie trzeba go też często podlewać i jest mało wymagający. Z podziemnego kłącza wyrastają długie, błyszczące liście na mięsistych ogonkach.

WYBIERZ ROZMIAR
35 cm | 60 cm | 90 cm | Zobacz wszystkie

JAK UPRAWIAĆ
Sprawdź poradnik

Pełną ofertę roślin doniczkowych do wnętrz, a wśród nich: aglaonemy, aloesy, bonsai, cykasy, draceny, fikusy, juki i pachiry, kalatee i maranty, monstery, noliny, oliwki i cytrusy, palmy, paprocie, pnącza, rhipsalisy i sukulenty, sansewierie, skrzydłokwiaty, strelicje, zamiokulkasy i inne – znajdziesz na stronie kwiatydonice.pl

Dlaczego warto kupować rośliny doniczkowe w sprawdzonych sklepach internetowych?

Rośliny doniczkowe można kupić w każdym supermarkecie, ale każdy, kto dokonał takiego zakupu wie, że to często wydatek na marne. Bardzo często okazuje się, że roślina ze sklepu jest w słabej kondycji lub porażona przesz choroby i szkodniki, które szybko rozprzestrzeniają się na inne rośliny w domu. Wbrew pozorom zakupy w supermarkecie wcale nie są tańsze, a często wiążą się z niepotrzebnym ryzykiem.

Zakupy w specjalistycznym sklepie to gwarancja jakości, zdrowotności i olbrzymi wybór odmian i rozmiarów. W jednym miejscu możesz znaleźć setki najróżniejszych roślin w dobrych cenach, a jeśli poszukasz i poklikasz, znajdziesz atrakcyjne nowości i promocje, dzięki czemu prawdziwe rarytasy kupisz w świetnej cenie! Domowa dżungla to nie tylko rośliny, ale także donice, akcesoria do pielęgnacji i stylowe dodatki. W dużym sklepie kupisz to wszystko za jednym razem, bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Profesjonalnie zapakowaną przesyłkę otrzymasz już kilka dni po złożeniu zamówienia!

Testy przy tworzeniu autorskiego systemu pakowania trwały wiele miesięcy. Wszystko z troską o dobro transportowanych roślin oraz zadowolenie naszych Klientów, którzy otrzymują rośliny w nienaruszonym stanie.

 

TRENDY W SIECI
Gdzie szukać inspiracji i porad o uprawie roślin doniczkowych?

Piękna domowa dżungla to taka, która jest dobrze zaaranżowana – tworząc ją wybierz więc takie rośliny, którym możesz stworzyć odpowiednie warunki (pod względem nasłonecznienie i poświęcając im odpowiednią ilość czasu), a one odwdzięczą się rosnąc bujnie i kwitnąc. Jeśli nie masz pomysłu na to, jak je ze sobą zestawić, znajdź inspiracje w sieci – na Facebooku, Instagramie lub Pintereście znajdziesz gotowe pomysły na aranżacje! Wyszukuj wpisując #roślinydoniczkowe oraz #kwiatydonice, a zanurzysz się w morzu pomysłów.

Czytaj blogi o roślinach doniczkowych

W poszukiwaniu oryginalnych zestawień roślin, sposobów aranżacji gatunków doniczkowych we wnętrzach w różnych stylach oraz porad warto przeglądać ogrodnicze blogi.

 

sklep internetowy kwiatydonice - logo
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem
kwiatydonice.pl

 

Autor
TOP 20 modnych roślin doniczkowych
TOP 20 modnych roślin doniczkowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy