7 błędów w uprawie warzyw | Sprawdź, co robisz źle?

Błędy w uprawie warzyw Urszula  Pixabay

Warzywa to jedna z najbardziej wymagających i jednocześnie zróżnicowanych grup roślin. Uprawia się je zazwyczaj skupione w jednym miejscu, więc poszczególne „życzenia” różnych gatunków rzadko są spełniane. Przede wszystkim należy znaleźć dla nich wspólny mianownik, aby pogodzić wymagania. Jakie błędy popełnia się najczęściej?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
11

Najczęściej popełniane błędy w uprawie hortensji

1. Rzędowy system uprawy

Uprawa w rzędach w Polsce jest praktykowana od wieków. Taka metoda tak wpasowała się w krajobraz pól i ogrodów, że ciężko ją wyeliminować. Tymczasem przy uprawie w rzędach plon jest często mniejszy, ciężko zaplanować zmianowanie, pielęgnacja (w tym zabiegi ochronne) są utrudnione. Problemowi częściowo zapobiegł nowy modny trend – uprawa na grządkach podwyższonych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że od uprawy rzędowej dużo efektywniejsza jest uprawa w zagonach. Miłośnikom estetyki można polecić także potager – warzywniak ozdobny. W tym wypadku jednak plon pozyskiwany w przeliczeniu na m² jest jeszcze mniejszy (dużo przestrzeni zajmują elementy dekoracyjne, kamienie, nawierzchnie).
Dowiedz się więcej

2. Brak zmianowania

Najczęściej warzywniaki zakłada się bez planu czy analizy z poprzednich lat. Dlatego często dochodzi do sytuacji, że dane gatunki, rodziny czy grupy warzyw (np.: korzeniowe) są uprawiane na tym samym stanowisku przez wiele lat. To skrajnie niekorzystne, gdyż z gleby „wyciągane” są te same składniki pokarmowe przez co szybko pojawia się efekt zmęczenia. Taka jednorodna uprawa dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia/i rozprzestrzeniania chorób oraz szkodników. Dlatego warzywniak warto podzielić na strefy i w każdym roku w poszczególnych częściach (np.: opisanych ABCD) uprawiać warzywa należące do innej rodziny. Zwykle warzywa nie powinny „wracać” w dane miejsce przez 3-4 lata.
Dowiedz się więcej

uprawa warzyw w ogrodzie fot. ernschie - Pixabay.com

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw w ogrodzie

3. Gleba nie może odpocząć

Podłoże w warzywniaku jest intensywnie użytkowane, dlatego w każdym roku warto przeznaczyć ok. 25% powierzchni na działania „uzdatniające” i fitosanitarne. W praktyce oznacza to, że w takich zagonach uprawia się zieleń, która pozytywnie wpływa na parametry podłoża. Do tej grupy należą rośliny na nawóz zielony i rośliny fitosanitarne. Warto zwrócić uwagę na popularną roślinę rabatową – aksamitkę. To gatunek, który zwalcza chorobotwórcze nicienie glebowe, częstego szkodnika upraw warzywnych.
Dowiedz się więcej

4. Brak profilaktycznej ochrony

Warzywa są lubiane nie tylko przez ludzi, dlatego często są atakowane przez szkodniki oraz porażane przez choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne. W takim wypadku zazwyczaj reaguje się zbyt późno, gdy już w plonach doszło do spustoszenia. Dlatego tak ważne jest profilaktyczne stosowanie środków ochrony. Jeśli nie chcemy korzystać z chemii, bo to niezdrowe, zawsze można postawić na preparaty ekologiczne, gnojówki domowej roboty z wartościowych roślin, itp.
Dowiedz się więcej

5. Niegospodarne wykorzystanie terenu

Dobry ogrodnik potrafi korzystać z warzywniaka przez cały rok bez szkody dla jakości podłoża. Dobre wykorzystanie warzywniaka polega na odpowiedzialnej uprawie roślin jako przedplonu, plonu głównego i poplonu. Niektóre gatunki można zbierać bezpośrednio z pola nawet w okresie zimowym (np.: jarmuż i kapustkę brukselską).
Dowiedz się więcej

6. Niewłaściwy siew i sadzenie

Dobra praktyka w warzywniaku obejmuje nie tylko odległości pomiędzy roślinami, ale także właściwy termin siewu przyporządkowany nie do gatunku, lecz konkretnej odmiany. Oczywiście cały czas trzeba uwzględniać przy tym warunki pogodowe.
Dowiedz się więcej

7. Brak systematyczności w pielęgnacji

Utrzymanie warzywniaka to ciągła praca: warzywa wymagają pielenia, spulchniania gleby, podlewania, nawożenia, ochrony czy innych zabiegów dedykowanych danemu gatunkowi (zapylanie u pomidorów, ogławianie u brukselki). Dlatego zakładając warzywniak trzeba dopasować powierzchnię nie tylko do potrzeb żywieniowych gospodarstwa, ale także własnego czasu, który możemy poświęcić na pielęgnację.
Dowiedz się więcej

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Urszula/Pixabay

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw:


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Kapusta czerwona 'Kalibos'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści