Logo
Logo

TOP 3 krzewy ozdobne zimą – kolorowe, dekoracyjne pędy

Kiedy cały ogród pogrążony jest w zimowym śnie, nasz wzrok przyciągają nieliczne krzewy o ozdobnych pędach, pąkach, a czasem nawet kwiatach, które u wyjątkowych gatunków rozwijają się jeszcze przed liśćmi. Jednymi z najpiękniejszych roślin z tej grupy są derenie (Cornus), kaliny (Viburnum) i enkianty (Enkiathus). Ich kolory i kształty wyraźnie malują się w śnieżnym krajobrazie.

Poznaj bliżej te trzy "śpiące królewny" i zaplanuj z nimi swój ozdobny, zimowy ogród.

Które krzewy będą ozdobne zimą?

Derenie (Cornus), kaliny (Viburnum) i enkianty (Enkiathus) pochodzą z różnych obszarów świata. Dereń jest naszym europejskim, pospolicie występującym krzewem, który możemy spotkać w strefie umiarkowanej niemal całej Azji i w Ameryce Północnej. Kaliny wolą cieplejsze, subtropikalne regiony, a enkianty to krzewy, które w naturze spotykamy we wschodnich partiach wyżyny himalajskiej aż po Chiny oraz w Japonii.

Pomimo tych odmiennych środowisk wszystkie trzy łączy łatwość w pielęgnacji, silny wzrost oraz oczywiście piękne, ozdobne pędy. U wszystkich trzech gatunków możemy też wybierać spośród odmian o różnej wielkości i kolorystyce.

KALINA ozdobna zimą

Kalina wawrzynowa (Viburnum tinus) to zimozielona roślina znana ze swoich białych kwiatów zebranych w gęste baldachy. Jesienią zastępują je niewielkie, okrągłe, niebieskie owoce.

Kalina Dawida (Viburnum daviddi) to również zimozielony krzew, ale ma znacznie niższy wzrost i większe, bujniejsze kwiaty.

Kalina Burkwooda (Viburnum ×burkwoodii) i kalina bodnantska (Viburnum ×bodnantense) są dość wysokie – dorastają do 2 m., wyróżniają się za to tzw. "nagim kwitnieniem" (ang. naked flowering), gdyż wytwarzają kwiatostany drobnych, różowych kwiatów bardzo wczesną wiosną lub nawet jeszcze zimą. Liście pojawiają się dopiero po jakimś czasie od początku kwitnienia roślin.

ENKIANT ozdobny zimą

Enkiant dzwonkowaty (Enkianthus campanulatus) (który najczęściej znajdziemy pod angielską nazwą Redvein Enkianthus), należy do rodziny wrzosowatych i tym samym jego wymagania są zbliżone do roślin takich jak wrzosy, wrzośce czy różaneczniki.

Enkiant jest tylko częściowo mrozoodporny (wytrzymuje do ok. -25 °C), dlatego warto go uprawiać jedynie w cieplejszych regionach Polski. Roślina wytwarza charakterystyczne dzwonkowate kwiaty, zwisające w grupach na długich ogonkach. Występują w kolorze białym, różowym, czerwonym lub wielokolorowym tworzonym przez te trzy barwy.

DEREŃ ozdobny zimą

Znane i lubiane derenie to wyjątkowe krzewy, a tym najczęściej spotykanym i uprawianym w naszych ogrodach jest dereń jadalny (Cornus mas). Roślina ta również zaczyna kwitnąć przed wytworzeniem liści na wiosnę.

Dereń biały (Cornus alba) i dereń świdwa (Cornus sanguinea) są natomiast szczególnie znane ze swoich kolorowych gałęzi w kolorze czerwonym, żółtym, pomarańczowym lub czarnym, które są ozdobą naszych ogrodów również w zimie.

Jak kupować krzewy ozdobne zimą?

Zawsze zwracajmy uwagę, czy proporcje donicy do rośliny są odpowiednie – duże krzewy powinny mieć odpowiednio większy system korzeniowy, co za tym idzie – donicę. Kupując rośliny jesienią zwróćmy szczególną uwagę, czy mają ładne, zdrowe pąki kwiatowe, by późną zimą lub wczesną wiosną móc się cieszyć ich kwitnieniem. Obejrzyjmy też czy w krzewach nie schowały się szkodniki (gąsienice, mszyce).

Uprawa i pielęgnacja dereni, enkiantów i kalin

  • Wszystkie opisywane krzewy najlepiej rosną na słońcu i choć radzą sobie w półcieniu, są na takim stanowisku znacznie mniej urodziwe.
  • Krzewy potrzebują dużo miejsca dla korzeni – należy je sadzić odpowiednio głęboko we właściwie przygotowaną ziemię.
  • Kaliny i enkianty lubią glebę próchniczą, bogatą w azot i umiarkowanie wilgotną. Derenie są mniej wymagające co do podłoża. Warto dodać, że większość gatunków derenia łatwo przyjmuje się na nowych stanowiskach.
  • Wszystkie bardzo dobrze reagują na nawożenie organiczne wykonywane raz do roku.
  • Kaliny i enkianty nie wymagają cięcia, natomiast derenie muszą być przycinane – najlepiej wczesną wiosną (III) albo po kwitnieniu.


Tekst i zdjęcia: źródło Thejoyofplants.co.uk (link)

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz