Jeśli w ogrodzie brakuje "tego czegoś", co sprawia, że z przyjemnością siadamy na leżaku i zatapiamy się w lekturze lub przenosimy przyjęcie z domu na zewnątrz, warto pomyśleć o zmianie panującego w ogrodzie nastroju – za pomocą roślin, elementów małej architektury ogrodowej lub dekoracyjnych dodatków.
Podział przestrzeni na mniejsze wnętrza
Tworząc nowy ogród dobrze jest podzielić przestrzeń na mniejsze wnętrza i wytyczyć w nim kręte, meandrujące pomiędzy drzewami i krzewami ścieżki. W ogrodzie już zaprojektowanym można wydzielić w otwartej przestrzeni osobne wnętrze – za pomocą wysokich rabat, żywopłotu, trejażu albo stawiając w rogu ogrodu, pod drzewami lub przy ogrodzeniu pergolę czy altanę.
Taras, który jest przy domu najlepiej obsadzić pasami bylin lub kwitnącymi krzewami. Latem dla stworzenia nastroju nad tarasem warto powiesić żagiel lub osłonić jego boki jasnymi zasłonami. Kameralny nastrój stworzymy lokalizując miejsce do wypoczynku w zagłębieniu terenu. Jeśli warunki na to pozwalają wykorzystajmy spadek terenu, budując niski murek oporowy i w najniżej położonym miejscu wyznaczmy strefę relaksu.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zielone ściany i sufity pełne kwiatów
Dobrym sposobem na stworzenie miłej, ciepłej atmosfery przy domu jest posadzenie drzewa, pod koroną którego będzie można wypocząć w upalne dni. Zielony dach z delikatnie szumiących liści będzie przyjaznym miejscem dla nas i dla odwiedzających nasz ogród ptaków. Na zielony parasol najlepiej nadają się drzewa liściaste – drzewem, które warto wybrać w tym celu może być wysoka magnolia, wierzba płacząca, surmia bignoniowa, klon o kulistej koronie, wiśnia piłkowana, brzoza pożyteczna, głóg lub jarząb pospolity.
Zamiast ogrodzenia i do podziału ogrodu na mniejsze wnętrza dla stworzenia kameralnego nastroju najlepiej zdecydować się na żywopłot – stworzony z roślin o miękkich igłach (żywotnika, cisa), z gatunków liściastych (pęcherznicy, laurowiśni, tawuł, budlei, hortensji bukietowych) albo z wysokich traw ozdobnych, np. miskantów.
Silnie rosnące pnącza stworzą przyjemną, sielską atmosferę; mogą osłaniać pergolę nad tarasem lub okrywać wysokie mury i ściany domów – tu warto wykorzystać pięknie przebarwiający się jesienią winobluszcz, rodząca smaczne owoce winorośl, milin amerykański o oryginalnie wyglądających kwiatach, czy wprowadzającą w zacienione zakątki przyjemną zieleń hortensję pnącą.
Dla stworzenia miłego nastroju nie powinno zabraknąć roślin przy wjeździe na posesję – pnące róże idealnie sprawdzają się na słonecznych stanowiskach i mogą kwitnąć przez całe lato w sąsiedztwie wonnych kęp kolorowych bylin. Jednoroczne gatunki pnączy i kwiaty sezonowe sprawdzają się na tarasach i balkonów – w krótkim czasie potrafią stworzyć gęste kępy i okryć się mnóstwem kolorowych kwiatów.
Ciepłe barwy, delikatne rośliny
W zakątkach ogrodowych, w których zależy nam na kameralnym nastroju warto posadzić rośliny o drobnych liściach, tworzących dużą liczbę małych kwiatów i tworzące kępy. Doskonale sprawdzają się w tej roli trawy ozdobne – miskanty, rozplenice, a w zacisznych miejscach nawet trawy pampasowe, których kwiatostany są miłe w dotyku, a źdźbła przyjemnie szumią na wietrze.
W zacienionych miejscach warto postawić na kompozycje z funkii oraz paproci, kwitnących w maju i czerwcu różaneczników i azali oraz parzydła leśne, które dodają kompozycji lekkości i których białe kwiaty będą świetnym dodatkiem do innych roślin.
Jeśli w ogrodzie dominują zimne barwy – niebieski i biały, wtedy dobrym dodatkiem tworzącym nastrój będą ciemnofioletowe rośliny, takie jak powojniki, szałwie czy lawendy oraz gatunki o srebrzystych czy bordowych liściach – czyściec wełnisty, starzec popielny, perowskia, lawenda, kostrzewa sina, rozchodniki, a także żurawki, klony palmowe, perukowce czy ciemnolistne buki.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Donice i dodatki tworzące nastrój
Dobrym sposobem na stworzenie nastroju w ogrodzie lub na tarasie jest położenie na meblach tekstyliów – miękkich, beżowych lub w pastelowych odcieniach – poza kocami, poduszkami i wcześniej wspomnianymi zasłonami nie zapominajmy o podłodze, na której można położyć dywan lub matę (z materiału przeznaczonego do użytku zewnętrznego).
Makramy, koszyki, kolorowe zawieszki i lustra są świetnymi dodatkami, które ozdobią małe balkony czy tarasy. Dodają ciepła i nieco magicznej atmosfery.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe Kara, Kristin / AdobeStock