Murek, ścianka
Murek albo ścianka mogą zabezpieczać sztucznie usypaną skarpę, ale mogą też urozmaicić rzeźbę naturalnego pagórka. Niski murek oporowy, do 1,5 m wysokości, można bez obaw wykonać samodzielnie; wyższe i tak nie wyglądają tak efektownie.
Murek oporowy o wysokości ponad 80 cm, zarówno z kamieni, gotowych elementów, jak i z betonu, musi być pochylony w kierunku skarpy. Góra murka powinna być nieco węższa niż jego podstawa, a górna płaszczyzna - odchylona od pionu o ok. 15 cm. Ponadto, murek powinien być wyższy o kilka centymetrów od terenu znajdującego się za nim, a skarpa powinna mieć niewielkie nachylenie, max. 10%.
Murowane murki oporowe oraz służące za murki palisady z drewna. |
Palisada
Innym rozwiązaniem jest wykonanie palisady, z elementów drewnianych albo z kształtek betonowych. Palisadę ustawia się pionowo.
Można ją wykonać z elementów drewnianych o zaostrzonych końcach, które wbija się w ziemię możliwie ścisło. Powinny mieć wysokość 50-100 cm i średnicę 5-10 cm. Można wykonać je samemu z konarów lub cienkich pni (drewno musi być okorowane i zaimpregnowane) albo kupić gotowe elementy. Żywotność drewnianej palisady będzie większa, jeśli od strony skarpy umieści się papę lub grubą folię ogrodniczą.
Palisady betonowe wykonuje się ze słupków o wysokości 40-130 cm, w różnych kolorach. Produkowane są np. elementy o przekroju koła z jednostronnym podcięciem w kształcie półksiężyca oraz słupki o przekroju kwadratu z obustronnym podcięciem, pasujące do okrągłych. Zestawiając je uzyskuje się niemal lity murek. Betonowe palisady są całkowicie odporne na wodę.
Zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures/Pixabay