Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
38
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Drzewa i krzewy liściaste polecane na działkę w ROD

Ozdobne drzewa i krzewy liściaste są potrzebne przy urządzaniu rekreacyjnej części działki. Zanim wybierzemy i posadzimy rośliny trzeba zastanowić się, które gatunki i odmiany będą najlepsze. Przy urządzaniu działki musimy pogodzić ze sobą wymogi regulaminu ROD odnośnie sadzenia drzew i krzewów na terenie ogrodu, potrzeby uprawowe i siedliskowe roślin oraz nasze gusta. Warto także poszukać ciekawych odmian, które będą oryginalne, a jednocześnie nie będą sprawiały kłopotów w uprawie i pielęgnacji.

Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Każdy ogrodnik marzy o czym innym, ale prawie każdy kocha naturalne materiały i prezenty, które kojarzą się z roślinami, naturą, ogrodem,...

Sadzenie roślin zgodnie z regulaminem ROD

Zanim posadzimy jakikolwiek krzew lub drzewo na terenie działki (zarówno owocowe i ozdobne) musimy mieć świadomość, iż o odpowiedniej odległości sadzenia drzew i krzewów od granic działki mówi regulamin rodzinnych ogrodów działkowych (ROD). Dlatego działkowiec musi pamiętać, że:

  • na działce należy sadzić jedynie karłowe gatunki i odmiany drzew i krzewów ozdobnych, w tym iglastych
  • drzewa i silne rosnące krzewy powinny być posadzone co najmniej 2 m od granicy działki
  • w odległości 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych (w tym iglaków) nie powinna osiągać więcej niż 3 m
  • dopuszcza się sadzenie drzew i krzewów ozdobnych w odległości 1 m od ogrodzenia, o ile ich docelowa wysokość nie przekroczy 2 m (np. niskie, płożące odmiany iglaków lub krzewów liściastych)

Więcej w artykule Drzewa i krzewy na działce w ROD. Jak wybierać i sadzić?

Gatunki na działkę

Ogólne zasady doboru roślin na działkę określa regulamin ROD, gdzie wskazane jest, aby sadzić gatunki i formy słabo rosnące, szczepione na pniu lub karłowe. W pierwszej chwili można pomyśleć, że to bardzo ogranicza spektrum gatunków do wyboru i zamierzeń działkowców. Obecnie jednak mamy na rynku ogrodniczym i szkółkarskim bardzo duży wybór gatunków i odmian o wskazanych cechach.

1 – róża 'Kailani', 2 – jabłoń (Malus) 'Red Sentinel', 3 – klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum', 4 – surmia bignoniowa (Catalpa bignonioids) 'Nana', 5 – wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Kiku-shidare-zakura'. Fot. iVerde

Karłowe drzewa

Jeśli chcemy mieć na działce popularną brzozę, możemy wybrać gatunki i odmiany nieco słabiej rosnące niż znana wszystkim z lasów i pól brzoza brodawkowata (Betula pendula). Na działce można posadzić jej odmianę 'Gracilis', która ma ładny wzniesiony pokrój i osiąga około 4 metry wysokości lub szczepioną na pniu brzozę 'Youngii' o parasolowatej, malowniczo zwisającej koronie. Bardzo dobrym wyborem będzie też brzoza pożyteczna (Betula utilis) i jej odmiana 'Long Trunk' osiągająca  około 5 wysokości.

Na działce w ROD warto sadzić drzewa o płaczącym pokroju, np. grujecznik japoński (Cercidyphyllum japonicum) 'Pendulum', grab pospolity (Carpinus betulus) 'Pendula', morwa biała (Morus alba) 'Pendula', jarząb pospolity tzw. „jarzębina” (Sorbus aucuparia) 'Pendula', wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) 'Kiku-shidare-zakura'.

Wśród szczepionych (czyli nieosiągających dużych rozmiarów) drzew warto zwrócić uwagę na surmię bignoiniową, zwaną też katalpą (Catalpa bignonioides) 'Nana' o kulistej koronie i ładnych, dużych sercowatych liściach. Popularne są też ozdobne odmiany ozdobnych gatunków wiśni o regularnej koronie – np. kulista 'Umbraculifera', czy pięknie i obficie kwitnące 'Fukubana' i 'Brillant'.

Na działkę świetnie nadają się także ozdobne odmiany jabłoni (Malus), nazywane często rajskimi. Najpopularniejsze i ładnie kwitnące to zwykle odmiany jabłoni purpurowej (Malus purpurea) – np. 'Royalty', 'Lemonei', 'Eleyi', 'Hopa' i 'Ola' oraz jabłoń 'Red Sentinel' o małych, przypominających czereśnie owocach. Niektóre jabłonie ozdobne wyróżniają się także purpurowym zabarwieniem liści.

Dereń kwiecisty forma czerwona Jan Haerer Pixabay

Fot. Jan Haerer/Pixabay

Nieduże krzewy

Na rabatach w zacisznych miejscach świetnie sprawdzają się karłowe odmiany klonu palmowego (Acer palmatum), np. 'Atropurpurea' oraz klon Shirasawy (Acer shirasawanum). Rośliny te szczególnie dobrze wyglądają w zakątkach urządzonych w orientalnym stylu oraz w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Rzadziej sadzonymi, a także bardzo oryginalnymi i polecanymi krzewami na działki w ROD są dereń kwiecisty (Cornus florida) i dereń kousa (Cornus kousa), które dorastają do około 3 m. Wyróżniają się bardzo interesującymi kwiatostanami oraz ciekawymi liśćmi.

Wśród ogrodowych krzewów nie może zabraknąć także magnolii.  Trzeba pamiętać, że większość z gatunków może osiągać zbyt duże rozmiary, jak na warunki działki w ROD. Dlatego też, lepiej wybierać te najsłabiej rosnące, jak np. magnolia 'Susan', 'Ann', 'Daphne', 'Gold Star', 'Heavent Scent', 'Jane', 'Ricki' oraz magnolia purpurowa (M. lilliflora) 'Nigra' Ponadto, mamy do dyspozycji wiele popularnych od lat gatunków – forsycje (Forsythia), krzewuszki (Weigela), karłowe odmiany jaśminowców (Philadelphus) – np. 'Biały Karzeł', 'Aureus', berberysy (Berberis) i „bzów” lilaków (Syringa), które z powodzeniem można stosować zarówno jako pojedyncze akcenty lub do zestawień z innymi roślinami. Można z nich tworzyć również formowane lub nieformowane żywopłoty.

Gatunki inwazyjne 1 – nawłoć (Solidago), 2 – orzech włoski (Juglans regia), 3 – klon jesionolistny (Acer negundo), 4 – robinia biała (Robinia pseudoacaccia). Fot. Pixabay

Uwaga na rośliny inwazyjne

Ze względu na to, że większość gatunków ozdobnych uprawianych w naszym kraju to rośliny obcego pochodzenia, należy zwrócić uwagę, by nie rozprzestrzeniały się one w sposób niekontrolowany. Po kilku latach mogą się tak rozrosnąć, że będę stanowiły kłopot zarówno dla nas, jako właścicieli działki, jak i użytkowników sąsiednich działek. Jakie rośliny uznawane są za inwazyjne? Co to są rośliny inwazyjne – to takie, które wypierają inne gatunki, w tym także gatunki rodzime.

Wśród drzew i krzewów za najbardziej inwazyjne i odradzane w uprawie uważa się np. klon jesionolistny (Acer negundo), bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus glandulosa), świdośliwę kłosową (Amelanchier spicata), czeremchą amerykańską (Prunus serotina). Szczególnie ostrożnie podchodzić należy także do sadzenia na działce gatunków takich jak: dąb czerwony (Quercus rubra), aronia śliwolistna (Aronia xprunifolia), dereń rozłogowy (Cornus sericera), jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica), orzech włoski (Juglans regia), robinia biała (Robinia pseudoaccacia), sumak octowiec (Rhus typhina), winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus inserta), podagrycznik zwyczajny (Aegopodium podagraria), nawłoć (Solidago).

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: Tatjana Balzer/Fotolia


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (20)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu