Czeremcha późna to wysokie drzewo o nieregularnej, szerokiej koronie dorastające do maksymalnie 30m wysokości.

Należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Charakteryzuje się popękaną, intensywnie pachnącą korą. Ma owalne, spiczaste liście o pofałdowanych krawędziach.

W kwietniu wytwarza białe grona o długości 10-15cm, które w przeciwieństwie do czeremchy zwyczajnej nie zwisają, ale są skierowane ku górze. Owocem jest błyszczący pestkowiec o barwie od czerwonawej do czarnej, dojrzewający na przełomie sierpnia i września.

Czeremcha późna ma nieduże wymagania. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych, ale nie przeszkadzają jej również stanowiska półcieniste i cieniste. Lubi żyzne, wilgotne gleby, chociaż dobrze rośnie również na nieurodzajnym, suchym podłożu. Roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W uprawie młodych drzewek należy przeprowadzać odchwaszczane, sporadycznie wykonuje się cięcie usuwając złamane i suche gałęzie.

Owoce czeremchy późnej mają słodszy smak od owoców czeremchy zwyczajnej. Są jadalne, ale nie powinno się ich spożywać na surowo. Służą zwykle do wyrobu nalewek i innych przetworów. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki.

W ogrodzie czeremchę warto sadzić w sadzie lub na nieformowane żywopłoty jaką roślinę osłaniającą ogród przed wiatrem.

fot. Rasbak