Logo
Logo

Warzywniak na grzędzie uratuje Ci plecy i pozwoli zaoszczędzić. Podpowiadamy jak go założyć

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje sposobów na zdrowe i ekologiczne życie. Jednym z elementów tego trendu jest tworzenie samodzielna uprawa warzyw. Własny warzywniak na grzędzie, zwany też wysoką grządką, to rozwiązanie, które zyskuje na popularności. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: oszczędza nasze plecy, czas i pieniądze. W tym artykule pokażemy, jak krok po kroku założyć taki warzywniak, by cieszyć się zdrowymi warzywami prosto z własnego ogródka.

Dlaczego warto wybrać warzywniak na grzędzie?

Warzywniak na grzędzie ma wiele zalet. Przede wszystkim, jest to doskonałe rozwiązanie dla osób z problemami kręgosłupa – nie trzeba się schylać tak nisko, jak przy tradycyjnych grządkach. Ponadto, wysoka grządka zapewnia lepszą kontrolę nad jakością gleby i ułatwia ochronę upraw przed szkodnikami. Jest też estetycznym dodatkiem do każdego ogrodu. Ma jednak znacznie więcej zalet. Oto one: 

 • Oszczędność dla pleców
  Budowa podwyższonych grządek ogranicza konieczność schylania się, co zmniejsza obciążenie pleców. Dzięki temu, prace takie jak sadzenie, pielęgnacja, pielenie i zbieranie plonów są znacznie wygodniejsze.
 • Dłuższy sezon wzrostu
  Gleba w podwyższonych grządkach szybciej się nagrzewa wiosną i szybciej wysycha, co pozwala na wcześniejsze sadzenie roślin sezonowych i wydłużenie sezonu uprawy.
 • Czystość
  Używanie ściółki na ścieżkach między grządkami pomaga utrzymać stopy w czystości, nawet w mokre dni, i zapobiega zagęszczaniu (ugniataniu) gleby.
 • Sposób na ciężką lub jałową ziemię
  Podwyższone grządki są idealnym rozwiązaniem na terenach z ubogą glebą. Wypełnienie grządek wysokiej jakości ziemią pozwala na uniknięcie problemów związanych z nieodpowiednią jakością i strukturą gleby.
 • Mniej chwastów
  Pokrycie powierzchni grządek warstwą ściółki ogranicza wzrost chwastów, zmniejszając konkurencję o składniki odżywcze i zachowując wilgoć w glebie.
 • Zahamowanie "inwazji" trawy
  Podwyższone grządki zapobiegają rozprzestrzenianiu się trawnika z sąsiednich terenów do upraw warzyw, co utrudnia ich wzrost i pielenie.
 • Ochrona przed szkodnikami
  Wyższe grządki mogą zniechęcać niektóre szkodniki, takie jak króliki czy krety, do niszczenia upraw.
 • Atrakcyjność ogrodu
  Podwyższone grządki mogą być atrakcyjnym elementem krajobrazu, szczególnie gdy są ułożone w estetycznych wzorach lub mają dekoracyjne elementy.
 • Brak konieczności orki
  Podwyższone grządki zapewniają zdrowsze środowisko dla mikroorganizmów i dżdżownic, ponieważ tereny te nie są "zagęszczane" przez ruch pieszy.
 • Łatwość dostępu i obsługi
  Grządki powinny być zbudowane tak, aby łatwo sięgać do ich środka z każdej strony, co ułatwia pielęgnację i zbieranie plonów.

Podsumowując, warzywnik na podwyższonej grządce to nie tylko sposób na wygodniejszą uprawę, ale również na zdrowsze i bardziej efektywne ogrodnictwo. Zapewnia lepsze warunki dla roślin, zmniejsza pracochłonność pielęgnacji i może stanowić atrakcyjny element krajobrazu.

Warzywniak na grzędzie - budowa krok po kroku
Fot. zlikovec / Adobe Stock
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Warzywniak powinien być usytuowany w dobrze nasłonecznionym miejscu. Następnie należy zdecydować, z jakiego materiału zostanie wykonana grządka. Można użyć drewna, kamieni, cegieł lub specjalnych zestawów do montażu. Ważne, aby materiały były trwałe i bezpieczne dla upraw.

Budowa grządki warzywnej

Po wybraniu materiałów, przystępujemy do budowy. Wysokość grządki powinna wynosić około 30-40 cm, co zapewnia komfort pracy i odpowiednią głębokość dla korzeni roślin. Należy pamiętać o zabezpieczeniu dna grządki, na przykład za pomocą siatki, która ochroni uprawy przed gryzoniami.

Krok po Kroku

 • Wybór lokalizacji
  Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na działce. Idealne miejsce powinno być nasłonecznione, osłonięte przed wiatrem i blisko źródła wody, ponieważ ziemia w drewnianej obudowie grządki jest bardziej narażona na przesuszanie.
 • Optymalne wymiary skrzyń
  Następnie ustalamy wymiary i kształty skrzyń. Mogą to być tradycyjne, prostokątne skrzynie o wymiarach 1x3m lub inne kształty. Wysokość grządek zależy od rodzaju i długości systemu korzeniowego uprawianych warzyw.
 • Odpowiednie rozmieszczenie
  Planując rozmieszczenie grządek, należy pozostawić wystarczająco dużo miejsca między nimi, aby umożliwić łatwy dostęp do narzędzi ogrodniczych, takich jak taczki.
 • Wybór trwałych materiałów
  Do budowy grządek warto wybrać materiały odporne na gnicie, takie jak cedr czy sekwoja, lub inne trwałe materiały, takie jak cegła, kamień czy beton.
 • Fundamenty i boki skrzyni
  Budowa niewysokiego fundamentu zapewni stabilność i ochroni drewno przed wilgocią. Można użyć betonowych bloczków, kamieni, cegieł, gazonów lub betonowej palisady.
 • Zabezpieczenie podłoża
  Dno skrzyni należy zabezpieczyć przed kretami i nornicami, wykładając je plastikową siatką przeciw kretom lub siatką drucianą oraz czystymi kartonami, które zapobiegają pojawianiu się nasion chwastów.
 • Montaż drewnianych boków
  Po przygotowaniu fundamentu montujemy zaimpregnowane drewniane boki skrzyni, które można wykonać z rozłożonych starych palet. Do ich połączenia używamy drewnianych lub metalowych kątowników.
 • Zabezpieczenie drewna
  Do boków skrzyni przybijamy czarną folię budowlaną lub agrotkaninę, co zabezpieczy drewno przed butwieniem.
 • Warstwa drenażowa
  Na dnie skrzyni układamy warstwę drenażową z grubych gałęzi, patyków, trocin, kompostu lub przekompostowanego obornika, a następnie przykrywamy ją warstwą ziemi.
 • Druga warstwa
  Kolejna warstwa to drobniejsze odpady roślinne, takie jak drobne gałązki, liście, skoszona trawa, przykryte warstwą ziemi gruntowej.
 • Trzecia warstwa
  Ta warstwa składa się z kompostu lub zasobnej ziemi torfowej, ewentualnie ziemi po pieczarkach, pozbawionej patogenów i grzybni.
 • Czwarta warstwa i wypełnienie
  Na wierzch układamy ziemię do upraw, którą można kupić w centrach ogrodniczych lub wymieszać z kompostem, tworząc bogate i żyzne podłoże.

Dzięki tym krokom, podwyższone grządki warzywne staną się efektywnym i estetycznym elementem ogrodu, zapewniającym zdrowe warunki dla uprawy warzyw przez kilka sezonów.

Wybór ziemi i sadzenie warzyw

Kluczowym elementem każdej grządki jest ziemia. W przypadku warzywnika na grzędzie, warto zainwestować w wysokiej jakości ziemię ogrodniczą, która będzie bogata w składniki odżywcze. Można również dodać kompost, by wzbogacić glebę. Następnie przechodzimy do sadzenia. Wybieramy warzywa, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i warunkom klimatycznym. Pamiętajmy o odpowiednim rozstawieniu roślin i regularnym podlewaniu.

Jakie warzywa nadają się do uprawy na podwyższonej grządce?

Podwyższone grządki są idealne do uprawy różnorodnych warzyw, które nie tylko zapewniają obfite plony, ale także dodają uroku i koloru ogrodowi. Do najbardziej odpowiednich warzyw na tego typu uprawę należą marchewki, rzodkiewki, buraki, sałata, czosnek, pomidory i ogórki. Te warzywa świetnie radzą sobie w warunkach podwyższonej grządki, zapewniając zdrowe i smaczne plony. Inne warzywa, które również doskonale nadają się do uprawy na wysokich grządkach, to kapusta, dynia i fasola. Możliwość uprawy tak różnorodnych warzyw pozwala na eksperymentowanie i dostosowanie ogrodu do własnych potrzeb i preferencji smakowych.

Warto również pamiętać o kompatybilności roślin. Na przykład, marchewka dobrze współistnieje z cebulą, porem i sałatą, podczas gdy pomidory preferują towarzystwo pietruszki i selera. Kapusta świetnie komponuje się z burakami i selerem, a dynia z fasolą. Ważne jest, aby unikać sadzenia obok siebie roślin, które mogą negatywnie na siebie wpływać, jak na przykład ziemniaków obok pomidorów, ogórków czy słoneczników. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady bardziej doświadczonych ogrodników.

W podwyższonych grządkach można także sadzić zioła, takie jak bazylia, tymianek, oregano i cząber. Będą korzystać z ciepłego i słonecznego miejsca, a także z łatwo nagrzewającej się gleby, co jest dla nich kluczowe. Te warunki są również idealne dla uprawy truskawek, które doskonale rosną w ciepłym, żyznym podłożu i na słonecznym, osłoniętym stanowisku.

Warzywnik na grzędzie oferuje elastyczność w planowaniu przestrzeni. Skrzynie z grządkami muszą być wystarczająco wysokie, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla rosnących w nich warzyw. Ważne jest, aby zachować racjonalne odstępy między roślinami, co pozwoli na ich prawidłowy rozwój i dostęp do składników odżywczych. Nie ma potrzeby sadzenia zbyt głęboko, ale należy pamiętać o odpowiednim rozstawieniu.

Pielęgnacja

Aby zapewnić sukces upraw na podwyższonych grządkach, kluczowa jest staranna pielęgnacja roślin. Obejmuje ona regularne usuwanie chwastów i spulchnianie gleby wokół nich. Istotne jest również systematyczne podlewanie, ponieważ ziemia na podwyższonych rabatach schnie szybciej niż w tradycyjnym ogrodzie. Dodatkowo, zaleca się stosowanie ściółki, która ogranicza wzrost chwastów i zmniejsza parowanie wody z gleby.

Warzywniak na podwyższonych grządkach oszczędza Twój kręgosłup, bo nie musisz się schylać
Fot. Fotopogledi, Model Republic / Adobe Stock
Warzywniak na grzędzie to nie tylko oszczędność dla pleców. Jest to również sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ własne warzywa są zazwyczaj tańsze niż te kupowane w sklepie. Dodatkowo, uprawa własnych warzyw to pewność, że są one wolne od szkodliwych substancji.

Podsumowanie

Warzywniak na grzędzie to doskonały wybór dla każdego, kto ceni sobie zdrowie, oszczędność i ekologię. Jest to proste w realizacji, a korzyści płynące z własnej uprawy są nieocenione. Zachęcamy do wypróbowania tego rozwiązania w swoim ogrodzie!

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: epiximages, petzshadow / Adobe Stock

Autor
Warzywniak na grzędzie uratuje Ci plecy i pozwoli zaoszczędzić. Podpowiadamy jak go założyć
Warzywniak na grzędzie uratuje Ci plecy i pozwoli zaoszczędzić. Podpowiadamy jak go założyć
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl