Logo
Logo

Palenie ziół | Czy popularne zioła z ogrodu można palić?

Palenie ziół to wszechobecna praktyka. Są to głównie tytoń i konopie, ale okazuje się, że i inne, dobrze nam znane zioła przyprawowe i lecznicze, nadają się do palenia! Też posiadają właściwości psychoaktywne i przede wszystkim są legalne oraz łatwo dostępne. Jaki dokładnie wpływ może mieć na nas palenie ziół? Czy są bezpieczne? Czy mogą uzależniać jak narkotyki lub pomagać np. przy rzucaniu palenia papierosów? Dowiedz się więcej.

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to zioła psychoaktywne?
 • Jak palenie ziół działa na ludzi?
 • Które legalne zioła są psychoaktywne?
 • Czy palenie ziół ma działanie narkotyczne?
 • Czy palenie ziół może pomóc rzucić palenie papierosów?

Zioła są obecne w historii ludzkości od zarania dziejów. Wchodzą w skład jedzenia jako przyprawy, są lekami, suplementami diety, sposobem na ochronę przed zwierzętami oraz pozwalają na odczuwanie niezastąpionych doznań zapachowych. Nie jest dziwne, że znalazły swoje miejsce w wierzeniach i tradycjach, jako element rytuałów, modlitw czy przesądów.

Zioła wzbudzały naszą ciekawość, a nawet strach, ponieważ po stosowaniu niektórych z nich, w nieznany i często drastyczny sposób potrafiły zmieniać samopoczucie, a nawet postrzeganie rzeczywistości. Teraz wiemy, że jest to związane ze związkami psychoaktywnymi. Co więcej! W naszych czasach na stałe wprowadziliśmy je do naszego codziennego życia!

Czym są zioła psychoaktywne?

Okazuje się, że niemal codziennie mamy styczność z ziołami psychoaktywnymi. Jest to np. palenie papierosów, picie kawy i herbaty czy jedzenie nasion kakaowca w formie czekolady!

Określenie zioła psychoaktywne tyczy roślin, które zawierają związki wpływające na funkcjonowanie naszego ośrodkowego układu nerwowego w jakikolwiek sposób. Działają one na autonomiczną część układu nerwowego, która reguluje procesy zachodzące w organizmie (np. czynności narządów wewnętrznych, układu krążenia, układu odpornościowego, ogólnego metabolizmu itd.).

Jakie mają działanie?

Wpływ ziół psychoaktywnych na ludzi – zależnie od roślin i sposobu ich stosowania – jest bardzo różny. Może mieć słabe jak i mocne działanie. Zaliczamy do niego zmiany postrzegania, wahania nastroju, zaburzenia świadomości i procesów poznawczych oraz oczywiście zachowania. W paleniu typowych ziół przyprawowych i leczniczych ludzie szukają głównie efektów, takich jak: wesołkowatość, poprawę nastroju, pobudzenie lub uspokojenie i oczywiście omamiające – wywołujące halucynacje.

Na wielu forach (głównie tych, poświęconych tematyce narkotykowej) możemy znaleźć sporo opinii, które niestety często się nie pokrywają. Ciężko więc stwierdzić, jak konkretne zioło będzie wpływać na nasz organizm. Z jaką intensywnością będziemy odczuwać jego działanie oraz jakie ono dokładnie będzie.

Paranormalia / YouTube


Które zioła można palić?

Tytoń i konopie to dwa najbardziej znane rodzaje ziół psychoaktywnych, które są kojarzone z paleniem. Osoby, które po nie sięgają oczekują pewnego rodzaju pobudzenia lub otumanienia, które przybierają formę przyjemnych odczuć. Oba z nich nie są jednak całkowicie legalne, a ich działanie może uzależniać!

W wielu źródłach znajduje się informacje o paleniu, dobrze nam znanych i popularnych ziół, które nie są kojarzone z tym sposobem użytkowania. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie nie zostało zbadanie, ani pod kontem działania, ani wpływu na nasze zdrowie!

Gatunki popularnych, kuchennych ziół, które można palić:

Inne zioła lecznicze, które można palić:

Egzotyczne zioła, które można palić:

Warto tutaj wspomnieć o ziołach z krajów egzotycznych. Znajdziemy tam ogromną ilość roślin mających działanie psychoaktywne. Z tych polecanych do palenia można wymienić np.:

 • herbata (Camellia sinensis)
 • damiana (Turnera diffusa)
 • kratom (Mitragyna speciosa)
 • kanna (Sceletium tortuosum)
 • tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis)
 • dzika dagga (Leonotis leonurus)

Narkotyczne działanie palenia ziół

W różnych źródłach można trafić na przepisy, jak wykonać skręty z suszu z popularnych ziół, a nawet na sposoby, by z ich pomocą robić gumy do żucia (jak w przypadku koki). Potwierdza to fakt, że ludzie od zawsze poszukiwali nowych doznań – ciekawi nas stan wesołości, odurzenia i omamów, nad którymi na mamy kontroli.

O ile tytoń i konopie zostały obecnie dość dobrze zbadane i posiadają w sobie duże ilości związków psychoaktywnych mogących nas uzależnić (głównie psychicznie, rzadziej fizycznie), to w przypadku popularnych legalnie dostępnych w Polsce ziół, nie zostały przeprowadzone żadne badania na temat ich palenia. Tym samym nie wykazano ich destrukcyjnego wpływu na nasz układ nerwowy, czego oczywiście nie możemy teraz wykluczyć.

Czy palenie ziół może pomóc rzucić palenie papierosów?

Ciekawym tematem jest palenie ziół, jako pomoc w rzucaniu nałogu jakim jest palenie papierosów. Tytoń zawarty w papierosach ma stosunkowo silne właściwości psychoaktywne. Jego dawka w jednym papierosie zwykle wywołuje lekkie pobudzenie (już po 10 sekundach trafia wraz z krwią do mózgu, gdzie sprawia, że wzrasta wydzielanie dopaminy). Jeśli jesteśmy uzależnieni od tego działania, bardzo ciężko będzie je zastąpić ziołami, które posiadają związki o innym lub słabszym działaniu.

Jeśli jednak jesteśmy uzależnieni od aspektu psychicznego palenia papierosów (społecznego, przyzwyczajenia itp.), alternatywa w formie skręta z innych ziół może okazać się w pewnym stopniu pomocna.

Na ten moment najlepiej jednak zasięgnąć rady specjalisty i stosować sprawdzone metody rzucania nałogu tytoniowego.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: grav/Unsplash ed.

Autor
Palenie ziół | Czy popularne zioła z ogrodu można palić?
Palenie ziół | Czy popularne zioła z ogrodu można palić?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl