Logo
Logo

Pomysły na pelargonie na małym balkonie | Przykłady aranżacji

Urządzenie małego balkonu musi być bardzo przemyślane. Tu liczy się każdy centymetr. Pelargonie idealnie nadają się do uprawy właśnie w takim miejscu. Do wyboru mamy bardzo wiele odmian o pokroju wzniesionym lub zwisającym.

Spis treści
Jakie pelargonie posadzić na małym balkonie? Pomysł na pelargonie na ścianie Pelargonie idealne do wiszących pojemników Pelargonie na stojakach

Mały nasłoneczniony balkon to idealne miejsce dla pelargonii (Pelargonium), które od lat należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Rośliny posadzone po 15 maja na słonecznym stanowisku będą kwitły nieprzerwanie do października, pod warunkiem że będziemy je obficie podlewać, regularnie nawozić i ścinać ich kwiaty po przekwitnieniu.

Fot. Pelargonium for Europe

Jakie pelargonie posadzić na balkonie?

Pelargonie rabatowe mają wzniesiony pokrój, mięsiste, grube pędy i okrągłe, karbowane, lekko omszone liście osadzone na długich ogonkach. W zależności od odmiany pelargonie rabatowe mają kwiaty pojedyncze, pełne lub półpełne o barwie białej, różowej, fioletowej, czerwonej albo mieszanej. Nadają się do sadzenia w skrzynkach, stojących na posadzce donicach oraz do tworzenia kompozycji z innymi roślinami sezonowymi.

Pelargonie bluszczolistne mają zwisający pokrój, gładkie liście osadzone na długich ogonkach. Są mało kłopotliwe w uprawie, kwitną bardzo obficie wytwarzając wiele drobnych kwiatów (czerwone, łososiowe, różowe lub białe). Najlepiej prezentują się w skrzynkach balkonowych i wiszących pojemnikach.

Pelargonie wielkokwiatowe, zwane też angielskimi są to rośliny bardziej wrażliwe od pelargonii rabatowych i bluszczolistnych, ale wyróżniają się od nich dużo większymi kwiatami (osiągającymi nawet 5 cm średnicy).

Fot. Pelargonium for Europe

Pelargonie na ścianie

Nawet na najmniejszym balkonie, na którym nie da się nawet postawić doniczki, można ozdobić jedną ścianę pelargoniami. Najmniej miejsca zajmą płaskie doniczki wieszane bezpośrednio na ścianie. Do roślin można wykorzystać nowe osłonki albo stworzyć wertykalny ogród w stylu upcykling umieszczając sadzonki w zużytych puszkach lub pojemnikach po mydle. Taki zakątek na pewno przyciągnie uwagę. Jeśli nie chcemy wieszać doniczek na ścianie postawmy drewnianą drabinkę, która zamiast stopni będzie miała skrzynki na rośliny albo ustawmy wysoki parawan z kwitnącymi pelargoniami, który zasłoni nas od sąsiadów i zagwarantuje przytulną atmosferę na balkonie.

Fot. Pelargonium for Europe

W wiszących pojemnikach

Dobrym sposobem na wyeksponowanie roślin na balkonie jest posadzenie ich w wiszących pojemnikach umieszczanych nad balustradą, w niezagospodarowanym kącie, nad stołem lub przed oknem. Pelargonie rabatowe doskonale wyglądają w czarnych wiszących woreczkach oraz w metalowych rynnach podwieszonych nad balustradą. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać o tym, że pelargonie wymagają obfitego podlewania, a w małym pojemniku podłoże w czasie gorących letnich dni wysycha bardzo szybko. Na małym balkonie imponująco wyglądają też kwiatowe kule. To doskonała dekoracja, która zastąpi nam latem żyrandol. Aby uzyskać idealnie okrągły kształt, należy umieścić rabatowe pelargonie w środku, a bluszczolistne na zewnątrz.

Fot. Pelargonium for Europe

Pelargonie na stojakach

Na małym balkonie urządzonym w nowoczesnym stylu, na którym nie ma możliwości podwieszenia roślin na hakach ładnie wyglądają doniczki umieszczone na długich drewnianych nogach. Pelargonie znajdujące się na wysokości ok. 1-1,5 metra nad podłogą można podziwiać siedząc przy stole, na fotelu lub z wnętrza mieszkania. A jeśli chcemy zaaranżować balkon w inny sposób, stojak z pelargoniami po prostu przestawmy w nowe miejsce.


Tekst: Małgorzata Wójcik; Zdjęcie tytułowe: Pelargonium for Europe

Autor
Pomysły na pelargonie na małym balkonie | Przykłady aranżacji
Pomysły na pelargonie na małym balkonie | Przykłady aranżacji
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (35)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl