Jak zapewnić drewnu długowieczność? Odkryj korzyści olejowania
Drewniany taras jest jak wizytówka Twojego domu, łącznik między wnętrzem a przyrodą ogrodu. To miejsce, które zaprasza do spędzania czasu na świeżym powietrzu, stając się świadkiem niezliczonych spotkań rodzinnych, wieczornych relaksów czy popołudniowych chwil z książką w ręku. Aby jednak taras mógł służyć przez długie lata, wymaga odpowiedniej troski, a jednym z kluczowych zabiegów, zapewniających jego trwałość i estetykę, jest olejowanie.
1. Wybór idealnego oleju: pierwszy krok do długowiecznego tarasu
Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do ochrony drewna, lecz nie wszystkie nadają się do zabezpieczenia poziomych powierzchni, takich jak tarasy. Oleje do drewna wyróżniają się spośród innych preparatów, takich jak lazury czy impregnaty powłokotwórcze, zdolnością do głębokiej penetracji drewna, zapewniając mu ochronę przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Przy wyborze oleju warto zwrócić uwagę na produkty oparte na oleju tungowym, które skutecznie chronią drewno przed wodą, jednocześnie zapewniając mu możliwość "oddychania" i zachowując jego naturalny wygląd.
2. Czysty start: jak przygotować taras do olejowania
Przed przystąpieniem do nakładania oleju na taras, niezbędne jest jego dokładne oczyszczenie. Z powierzchni należy usunąć kurz i brud. W przypadku desek ryflowanych należy szczególnie zwrócić uwagę na zagłębienia. Niezniszczone, surowe lub wcześniej zaolejowane drewno należy lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie umyć. Zazwyczaj do umycia tarasu wystarczy woda z łagodnym środkiem myjącym, np. Środkiem do czyszczenia tarasów V33, sprawdzi się też myjka ciśnieniowa.
3. Impregnacja biobójcza: skuteczna ochrona przed nieproszonymi gośćmi
Impregnacja biobójcza to zabieg, który powinien poprzedzać olejowanie, szczególnie w przypadku nowego, surowego drewna oraz po usunięciu starych warstw powłokotwórczych. Preparaty biobójcze skutecznie chronią drewno przed grzybami, pleśnią i owadami, które mogłyby skrócić żywotność tarasu. Wybierając impregnat, zwróć uwagę na jego skład i przeznaczenie, by jak najlepiej dostosować go do typu drewna w Twoim tarasie.
Drewno zabezpieczone impregnatem biobójczym, np. Impregnatem do drewna budowlanego V33, jest znacznie bardziej odporne na szkodliwe działanie grzybów oraz owadów. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku rodzimych, miękkich gatunków drewna, takich jak sosna czy świerk. Impregnacja jest możliwa jedynie w przypadku surowego drewna. Powierzchnia nie może być pokryta żadną warstwą wykończeniową, w przeciwnym razie impregnat nie będzie mógł wniknąć w głąb drewna, aby je właściwie chronić.
Impregnację biobójczą tarasu można przeprowadzić:
- gdy impregnujemy nowe, surowe deski tarasowe,
- bezpośrednio po usunięciu starych warstw powłokotwórczych (lakier, farba), ale przed nałożeniem oleju. Jeśli taras jest już pokryty olejem, a nie był wcześniej zabezpieczony przed biokorozją, należy szczególnie dbać, aby zabezpieczająca go warstwa oleju zawsze była w dobrym stanie i chroniła drewno przed woda i wilgocią.
W przypadku, gdy taras został już potraktowany olejem, ale nie przeszedł wcześniejszej ochrony antybiokorozji, istotne jest, by regularnie monitorować stan olejowej powłoki ochronnej. To ona zapewnia ochronę drewna przed wodą i wilgocią, dlatego ważne jest, aby zawsze była ona w nienagannym stanie.
4. Aplikacja oleju: finalny krok do zachwycającego tarasu
Olej może być nakładany jedynie na suche drewno, dlatego czyszczenie tarasu dobrze jest zaplanować na poprzedni dzień, by deski zdążyły całkowicie wyschnąć. W przypadku gdy taras jest pokryty farbą lub lakierem, przed nałożeniem oleju należy usunąć całkowicie starą warstwę wykończeniową mechanicznie (papier ścierny, szlifierka lub cykliniarka), a następnie powierzchnię starannie odpylić i umyć.
Olejowanie tarasu wymaga precyzji, ale i cierpliwości. Oto, jak trzeba to zrobić:
- Użyj pędzla lub wałka, by pokryć całą powierzchnię tarasu.
- Nałóż dwie cienkie warstwy oleju, zachowując przynajmniej 2 godziny przerwy na schnięcie między nimi.
- Unikaj ścierania nadmiaru oleju; zamiast tego równomiernie rozprowadź go po powierzchni.
- Przeprowadź test kropli wody, polewając zabezpieczoną olejem deskę tarasową odrobiną wody.
- Jeśli woda pozostaje na powierzchni, drewno jest odpowiednio zabezpieczone.
- W przypadku wnikania wody w drewno, konieczne jest nałożenie dodatkowej warstwy oleju.
5. Pielęgnacja tarasu: klucz do długowieczności
Regularna konserwacja i ponowne olejowanie tarasu to sekret jego długowieczności. Częstotliwość tych zabiegów zależy od ekspozycji tarasu na warunki atmosferyczne i intensywność użytkowania. Dbaj o taras, a odwdzięczy Ci się on pięknym wyglądem i trwałością przez wiele lat.
Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie internetowej: www.v33.pl |
Zdjęcie tytułowe: svetlana_cherruty / AdobeStock