Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Hortensja zmarzła po przymrozkach? Nie panikuj! Jest szansa, że odbije. Tak ją uratujesz

Hortensja ogrodowa zachwyca bogactwem kolorów i okazałymi kwiatami, zdobiąc ogrody niczym królowa. Niestety, kaprysy pogody mogą pozbawić ją blasku. Jak sprawdzić, czy Twoja hortensja przetrwała mrozy i co zrobić, by ją uratować? Poznaj techniki reanimacji po przymrozkach.

Przymrozki zniszczyły Twoją hortensję? Nie rezygnuj – są sposoby, aby ją ocalić!

Hortensja ogrodowa, ten urokliwy krzew ozdobny, zaskakuje nie tylko swoimi wielkimi, kolorowymi kwiatostanami, ale i swoją wrażliwością na zmiany pogody. Kiedy hortensje zauważą nadejście cieplejszych dni, zaczynają wypuszczać nowe liście i pędy.

Przymrozki, które niespodziewanie pojawiają się wczesną wiosną, mogą znacząco uszkodzić te rośliny, które nie są na nie odpowiednio przygotowane. Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, woda zawarta w komórkach zamarza, co prowadzi do ich pęknięcia. Wtedy uszkodzone tkanki mogą przybrać barwę od jasnoczerwonej po brązową lub nawet czarną.

Ale nawet jeśli zauważysz, że Twoja hortensja wygląda na przemarzniętą, nie wszystko jest stracone. Istnieją sprawdzone sposoby, które pomogą Ci ocalić krzew i przywrócić mu zdrowie.

 

Wstępna diagnoza. Sprawdź, czy roślina żyje

Przed podjęciem jakichkolwiek działań, ważne jest, aby ocenić stopień uszkodzenia rośliny. Pędy hortensji, które zostały dotknięte przez mróz, mogą wyglądać na martwe, ale często wciąż żyją i z odpowiednią opieką są w stanie odbić. Należy delikatnie naciąć pędy w różnych miejscach, używając ostrza noża. Jeśli pod brązową skórką znajdziesz zieloną, zdrową tkankę, to znak, że hortensja nadal żyje i ma szansę na regenerację. Uszkodzone i zbrązowiałe części należy usunąć, pozostawiając zdrowe fragmenty, które będą podstawą do regeneracji.

Przygotuj się do cięcia. Techniki ratujące życie

Jeśli zdiagnozujesz, że część pędów jest jeszcze żywa, przystąp do przycinania hortensji. Usuń wszystkie uszkodzone i suche części, pamiętając o wykonaniu cięć kilka centymetrów nad zdrowymi pąkami. Takie działanie pozwoli krzewom skupić swoje siły na regeneracji i wzroście nowych pędów.

 

Jeśli okaże się, że pędy hortensji są całkowicie suche, powinniśmy je przyciąć tuż przy gruncie. Najlepiej wykonywać to cięcie stopniowo, zaczynając od góry, aby móc zweryfikować, czy w dolnej części pędu nie zachowały się jakieś żywe fragmenty.

Należy pamiętać, że przy hortensjach ogrodowych wiosną należy usuwać jedynie pozostałości po ubiegłorocznych kwiatostanach, wykonując to bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć pąków zlokalizowanych poniżej, które w bieżącym roku będą tworzyć kwiaty. Przycinanie powinno również obejmować usunięcie wysuszonych, słabych lub uszkodzonych pędów. Hortensje bukietowe kwitną na pędach tegorocznych, więc nawet po uszkodzeniach mrozowych, gdy wytniemy im wszystkie pędy, to jest szansa, że zakwitną w tym samym sezonie. 

Ważne jest, aby cięcia wykonywać z precyzją i czystym narzędziem, aby nie wprowadzić dodatkowych patogenów do tkanki rośliny. Pamiętaj, że nawet jeśli hortensja nie zakwitnie tego roku, odpowiednio pielęgnowana da obfite kwiaty w kolejnym sezonie.

Hortensja regeneruje się po wiosennych przymrozkach
Fot. HOWOW! / AdobeStock
Gdy pędy hortensji ogrodowej ulegną przemarznięciu, nie można spodziewać się kwiatów w tym sezonie, nawet jeśli roślina odrośnie od korzenia. Roślina najprawdopodobniej wypuści tylko liście. Hortensja ogrodowa (w przeciwieństwie do bukietowej) rozwija pąki kwiatowe na pędach z poprzedniego roku, co oznacza, że na nowych gałązkach pąki pojawią się dopiero w sierpniu i przyniosą kwiaty następnego roku. Więc, jeśli pąki zostaną uszkodzone zimą lub podczas wiosennych przymrozków, roślina nie zakwitnie!
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Zabezpieczenie przed kolejnymi przymrozkami. Ochrona na przyszłość

Aby uniknąć przemarznięcia roślin w przyszłości, warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia przed kolejnymi przymrozkami. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie osłony z agrowłókniny, które ochronią krzewy przed mrozem i wiatrem.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na regularne podlewanie hortensji, szczególnie w okresach suszy i przed prognozowanymi przymrozkami. Roślina ta potrzebuje dużo wody, aby utrzymać zdrowe i silne pędy zdolne do przetrwania niskich temperatur. Regularne sprawdzanie wilgotności gleby i jej odpowiednie nawadnianie to klucz do zdrowych hortensji.

Zdjęcie tytułowe: AdobeStock 

 

Autor
Hortensja zmarzła po przymrozkach? Nie panikuj! Jest szansa, że odbije. Tak ją uratujesz
Hortensja zmarzła po przymrozkach? Nie panikuj! Jest szansa, że odbije. Tak ją uratujesz
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl