Logo
Logo

Pięknie kwitnące pelargonie przez cały sezon? Przestrzegaj 2 wskazówek!

Od lat pelargonie są na szczycie rankingów najpopularniejszych roślin balkonowych. Nic dziwnego – dzięki nim można łatwo przekształcić balkony i tarasy w oazy spokoju i relaksu, w których te piękne, kochające słońce rośliny zachwycają feerią barw. O dziwo, by rośliny te pięknie zdobiły nasz balkon wystarczy pamiętać tylko o 2 zasadach!

Spis treści
Jakie jest najlepsze miejsce dla pelargonii? Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje do obfitego kwitnienia?

Czego potrzebują pelargonie, by kwitnąć cały sezon?

Pelargonie występują w ogromnej palecie kolorów, są bogato obsypane kwiatami i mają długi okres kwitnienia. Poza tym są mało wymagające, odporne na wahania temperatur i łatwe w pielęgnacji. Dlatego są idealnym towarzyszem dla osób, które nie mają ręki do roślin lub, którym po prostu brakuje na nie czasu. Wystarczy, zastosować się do kilku prostych wskazówek, żeby cieszyć się nimi od maja do pierwszych przymrozków.

 

2 sposoby na obfite kwitnienie pelargonii

1. Przede wszystkim miejsce w słońcu

Pelargonie kochają słońce. Pochodzą z Afryki Południowej, w pełni nasłonecznione miejsca i wysokie temperatury to ich naturalne środowisko. Dobrze radzą sobie również w półcieniu, jednak wtedy słabiej kwitną. Po zakupie powinno się je jak najszybciej posadzić na odpowiednie miejsce na balkonie lub tarasie, skracając do minimum czas bez dostępu słońca. Rośliny te nie lubią zimna.

Pamiętaj!
Dla optymalnego wzrostu należy zapewnić roślinom wystarczająco dużo miejsca i ziemi. Skrzynki balkonowe lub doniczki powinny być odpowiednio głębokie. Sadząc je należy pozostawić co najmniej 20 cm odstęp między roślinami.

2. Dużo wody i składników odżywczych

Chcąc zapewnić obfite kwitnienie pelargonii należy je regularnie nawozić i obficie podlewać, podczas gorących dni – rano i wieczorem. Dodatkowo warto pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów rośliny – wydłuży to jej okres kwitnienia.

Warto wiedzieć, że te rośliny są w stanie magazynować wystarczającą ilość wody w pędach i liściach, dlatego mogą przetrwać krótkie okresy suszy, nawet podczas upałów. Nie trzeba się więc o nie martwić pozostawiając je na weekend bez opieki.

Pamiętaj!
Obfite kwitnienie pelargonii zapewni nawożenie raz w tygodniu. W uprawie polecana jest specjalna ziemia do pelargonii, wzbogacona o niezbędne składniki pokarmowe, lub granulowany nawóz o długim działaniu dodany do podłoża.


Źródło: Pelargonium for Europe

Autor
Pięknie kwitnące pelargonie przez cały sezon? Przestrzegaj 2 wskazówek!
Pięknie kwitnące pelargonie przez cały sezon? Przestrzegaj 2 wskazówek!
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl