Logo
Logo

Balkon w kwiatach | Pomysły na kompozycje z pelargonii

Balkon często zastępuje nam ogród i jednocześnie traktujemy go jak kolejny pokój. Właśnie dlatego zasługuje on na naszą uwagę i staranną aranżację dopasowaną do stylu całego mieszkania. Jak urządzić balkon w kwiatach? My proponujemy aranżacje z pelargoniami! 

Spis treści
Zaaranżuj swój balkon w kwiatach!
Jak zaaranżować balkon z pelargoniami?
Kompozycje z pelargoniami: jakie odmiany pelargonii będą najlepsze?
FILM: PELARGONIE NA BALKON? Jakie wybrać i jak je posadzić?

Na balkonie zwłaszcza wiosną i latem spędzamy mnóstwo czasu. Chwile na świeżym powietrzu w towarzystwie roślin są na wagę złota i nie do przecenienia dla naszego organizmu. Wystarczy spojrzeć na pięknie kwitnące pelargonie, by zakochać się w letnich aranżacjach i stać się miłośnikiem balkonów w kwiatach!

 

Balkon w kwiatach: jak zaaranżować balkon z pelargoniami? 

Życie na świeżym powietrzu stało się popularne nie tylko od wybuchu pandemii koronawirusa. Przytulnie zaprojektowane tereny zewnętrzne oferują idealne warunki na chwile oderwania się od codzienności. Oprócz wygodnych mebli i akcesoriów dekoracyjnych rośliny tworzą relaksującą atmosferę. Pelargonie gwarantują obfite kwiaty, letni nastrój i pozytywne wibracje. Te różnorodne, kwitnące piękności cieszą się ogromną popularnością dzięki żywym kolorom i łatwej pielęgnacji.

Balkon w kwiatach_ jak zaaranżować balkon z pelargoniami_ - fot. Pelargonium for Europe
Fot. Pelargonium for Europe 
1. Pelargonie przy niewielkim wysiłku odpłacają się pięknymi kolorami. Świetnie sprawdzają się na południowych, słonecznych stanowiskach, są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na wysokie temperatury. Chociaż pelargonie bez trudu znoszą krótkie okresy suszy, do obfitego kwitnienia potrzebują dużo wody i odpowiednią ilość składników odżywczych.
2. W maju wraz z sezonem na rośliny rabatowo-balkonowe rozpoczyna się czas pelargonii. Ta popularna roślina imponuje różnorodnością odmian, szeroką gamą kolorów i kształtów kwiatów oraz ciekawymi rodzajami liści. Jest idealną rośliną również dla początkujących, ponieważ wymaga niewielkiej pielęgnacji, kwitnie obficie i dłużej niż większość letnich kwiatów.
3. Ulepszyć zamiast wyrzucić: Dzięki modzie na upcykling niepotrzebne przedmioty zyskują nową funkcję przy niewielkim nakładzie pracy. Ten trend jest przyjazny nie tylko dla portfela, ale także dla środowiska. Na przykład te trzy stare, wzorzyste torebki w różnych stylach, pełniące funkcję skrzynek balkonowych, zapewniają kolorowym pelargoniom dużo miejsca do wzrostu i rozwoju i świetnie wyglądają. Ważne: dodanie otworów drenażowych na spodzie zapobiegnie gromadzeniu się wody.
Balkon w kwiatach - fot. Pelargonium for Europe
Fot. Pelargonium for Europe 
1. Wiszące donice z pelargoniami i lampionami na ozdobnych gałązkach na tarasie z półką i krzesłem ogrodowym z niebieskimi i żółtymi poduszkami.
2. Salon na świeżym powietrzu na tarasie z meblami, dywanem, fioletowymi pelargoniami, poduszkami i akcesoriami w kolorze żółtym i turkusowym.
3. Taras z lampionami, kolorowymi poduszkami i różnokolorowymi pelargoniami w misach, ceramicznych i wiszących doniczkach.
4. Wysoka, turkusowa doniczka ceramiczna obsadzona pelargoniami i innymi roślinami na tarasie z półką, dywanem i wiklinowym krzesłem z poduszką.

Kompozycje z pelargoniami: jakie odmiany pelargonii będą najlepsze? 

Pelargonie balkonowe dzielą się na grupy, a każda z nich posiada odmiany. Występują pelargonie rabatowebluszczolistne, a także wielkokwiatowe, królewskie (angielskie), mieszańce międzygatunkowe, pachnące i pelargonie o ozdobnych liściach. 

Wśród pelargonii bluszczolistnych największym zainteresowaniem cieszą się odmiany: ‘Elegante’, ‘Amethyst’, ‘Ville de Paris’, ‘Tenarife Magic’, ‘Sybil Holmes’ i ‘Apicort Queen’. Pelargonie wielkokwiatowe są znane przede wszystkim z odmian takich jak: 'Caliope', 'Autum Festiva', 'Ann Hoysted', a także 'Marechal MacMahon'. 

Balkon z pelargoniami - fot. Pelargonium for Europe
Fot. Pelargonium for Europe 
1. Widok z okna i przez otwarte drzwi balkonowe na miejski balkon z białym stołem, czerwonymi i morelowymi pelargoniami, czerwonymi poduszkami i wiklinową torbą.
2. Tutaj nawet poranny widok z okna jest przyjemny: balkony, tarasy i ogrody obsadzone czerwonymi, łososiowymi i pomarańczowymi pelargoniami, a także dekoracyjne dodatki w ciepłych kolorach gliny, sprawiają, że latem zacierają się granice między wnętrzem a plenerem a wakacyjny nastrój towarzyszy w codzienności. Wskazówka: odmiany pelargonii angielskiej w wersji ciętej w wazonie i doniczkowej są pięknym, kwiatowym akcentem w pomieszczeniu.
3. Rośliny, meble ogrodowe i ozdobne dodatki, takie jak poduszki, zamieniają balkony i tarasy w przytulne przestrzenie na świeżym powietrzu, zapewniające dobre samopoczucie i pozwalające odprężyć się w ciepłe dni. Pelargonie gwarantują bujne kwiaty i letni klimat. Te różnorodne, kwitnące piękności cieszą się popularnością dzięki bogatej kolorystyce i łatwej pielęgnacji. Porada dotycząca dekoracji: zawieś modne poduszki jako oparcia na zwykłym, białym karniszu zamontowanym wewnątrz balustrady balkonu, aby przekształcić proste, drewniane ławki w wygodny wypoczynek.
 

FILM: PELARGONIE NA BALKON? Jakie wybrać i jak je posadzić?

Florens Market / Youtube


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe In Bloom 

Autor
Balkon w kwiatach | Pomysły na kompozycje z pelargonii
Balkon w kwiatach | Pomysły na kompozycje z pelargonii
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
 

Komentarze

Dodaj komentarz