Logo
Logo

Jak przygotować ogród do nowego sezonu? 10 prac ogrodowych

Po zimie będącej czasem odpoczynku zarówno dla roślin, jak i właścicieli ogrodów zaczyna się najbardziej zapracowany okres. Prace wykonane na początku wiosny mają ogromny wpływ na to, jak ogród będzie się prezentował w ciągu roku, dlatego nie należy ich lekceważyć. W artykule przedstawiamy 10 prac ogrodowych, które trzeba wykonać przed sezonem.

Spis treści
Zaplanuj nowe nasadzenia Przygotuj narzędzia Zrób porządki Zdejmij zimowe okrycia Przygotuj glebę Wysiej nasiona i zrób rozsadę Posadź rośliny i cebule Przytnij drzewa i krzewy Opryskaj rośliny Napraw trawnik

10 rzeczy, które musisz zrobić przed sezonem ogrodniczym!

Zaplanuj nowe nasadzenia

Odświeżenie ogrodu i przygotowanie go do nowego sezonu warto zacząć od planowania. Gdy większość prac musi jeszcze zaczekać na wyższe temperatury, możemy spokojnie przemyśleć nowe nasadzenia i kompozycje, jakie będziemy chcieli uzyskać. Na tym etapie można także przejrzeć przechowywane w piwnicy cebule i kłącza, by wiedzieć, z których będziemy mogli skorzystać.

Dobre zaplanowanie grządek jest ważne również w ogrodach warzywnych. Uprawiane tam rośliny wpływają na siebie, a zły dobór sąsiadujących gatunków może negatywnie odbić się na plonach.

 

Przygotuj narzędzia

W tym czasie warto także przejrzeć narzędzia ogrodnicze, by przed początkiem prac naprawić ewentualne usterki lub zaplanować zakup nowych. Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, nigdy nie jest za późno na ich konserwację. Należy je dokładnie wyczyścić drucianą szczotką, a następnie zanurzyć we wrzątku lub przetrzeć spirytusem, by pozbyć się wszystkich bakterii oraz grzybów i nie ryzykować zakażeniem roślin. Pamiętajmy także o naostrzeniu nożyc czy sekatorów.

Zrób porządki

Jedną z pierwszych prac powinno być uporządkowanie ogrodu. Nawet jeśli zajęliśmy się tym jesienią i teraz pracy nie zabraknie. Na trawnikach i rabatach na pewno zalegają opadłe liście, które należy zgrabić. Z grządek usuńmy także zaschnięte pędy bylin, które kwitły do późnej jesieni.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Zdejmij zimowe okrycia

Gdy nastają wyższe temperatury, możemy zacząć odkrywać rośliny osłonięte na zimę. Osłony warto najpierw rozchylać w ciągu dnia, a ich całkowite zdjęcie zaplanować na pochmurny dzień. W przypadku najwrażliwszych odmian warto zaczekać do ustania nocnych przymrozków. Jeżeli podstawę roślin obsypaliśmy jesienią torfem lub korą, możemy je rozgarnąć i pozostawić na rabacie w roli ściółki – czas ten przypada zwykle pod koniec marca. 

Przygotuj glebę

Odpowiednie przygotowanie gleby jest kluczowe dla zapewnienia roślinom optymalnych warunków. Możemy się tym zająć, gdy tylko dostatecznie rozmarznie. Konieczne jest jej dobre spulchnienie i napowietrzenie oraz zadbanie o właściwą strukturę. Gleby lekkie warto uzupełnić mieloną gliną, natomiast na glebach gliniastych, można zastosować piasek lub drobny żwir. W tym czasie powinniśmy też przeprowadzić pierwsze nawożenie i kontrolę odczynu pH. Podłoże zasilić możemy zarówno nawozami sztucznymi, jak i naturalnymi, jak kompost czy obornik.

Wysiej nasiona i zrób rozsadę

Od początku marca możemy przygotowywać rozsadę, wysiewając do inspektu lub pojemników werbeny, goździki czy begonie, a w kolejnych tygodniach lwie paszcze, astry, cynie, niecierpki czy żeniszki. Pod koniec miesiąca można także pierwsze gatunki wysiać prosto do gruntu – może to być mak ogrodowy, groszek pachnący, nagietek, gipsówka czy czarnuszka damasceńska.

To także czas na przygotowanie rozsady warzyw. W pojemnikach możemy wyhodować sadzonki pomidorów, papryki, ale także selera, ogórków, kalarepy czy kalafiora. Od marca do gruntu wysiewamy – rzodkiewkę, bób, cebulę, groch, marchew, czy pietruszkę. W kwietniu nadejdzie czas na buraki, kapustę czy sałatę.

Posadź rośliny i cebule

Wiosna to także pora nowych nasadzeń. Od rozmarznięcia ziemi do połowy kwietnia wysadzamy drzewa i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym. Na rabaty możemy wtedy wysadzić także sadzonki bylin uzyskane z podziału karp oraz cebule roślin ozdobnych. Najwcześniej, bo już od lutego, sadzimy zawilce, od marca lilie, a dla zdecydowanej większości cebul sadzonych wiosną najkorzystniejszym terminem będzie kwiecień.

Przytnij drzewa i krzewy

W wiosennej pielęgnacji drzew i krzewów podstawową czynnością jest przycinanie. Wczesną wiosną przy dodatnich temperaturach należy usunąć pędy uszkodzone, przemarznięte lub ze zmianami chorobowymi, a także te krzyżujące się ze sobą i zbytnio zagęszczające koronę. Takie cięcie wykonujemy w przypadku większości drzew i krzewów.

Krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych możemy przyciąć nawet 20 cm nad gruntem. W ten sposób możemy zadbać o budleję Dawida, hortensję bukietową i krzewiastą, tawułę czy lawendę. Wiosną powinniśmy także przyciąć przycinać żywopłot – jego zeszłoroczne pędy najlepiej skracać w połowie przyrostu. W drugiej połowie marca możemy zająć się też przycięciem roślin posadzonych jesienią. Dzięki temu lepiej się rozkrzewią.

Opryskaj rośliny

Wczesną wiosną warto także zadbać o zabezpieczenie drzew przed chorobami i szkodnikami. W bezwietrzny, suchy, ale pochmurny dzień przed otwarciem pąków liściowych należy wykonać pierwsze opryski. Większość preparatów należy stosować, gdy temperatura przekroczy 6℃.

Jako pierwszy wykonuje się oprysk środkami olejowymi przeciwko szkodnikom drzew owocowych. W ten sposób pozbędziemy się przędziorka owocowca, misecznika śliwkowego czy mszyc. Następnie możemy sięgnąć po miedzian. Stosujemy go do oprysków brzoskwiń przeciw kędzierzawości liści, przeciwko rakowi bakteryjnemu mogącemu atakować brzoskwinie, śliwy, wiśnie czy czereśnie, do ochrony przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych oraz przed parchem jabłoni i gruszy.

Wiosną możemy wykonywać także opryski przeciwko torbieli śliwy, mączniakowi, mszycom, przędziorkom, owocnicy jabłkowej czy kwieciakowi jabłkowcowi.

Napraw trawnik

Trawnik po zimie często nie prezentuje się najlepiej, dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi, by znów stał się idealnym tłem dla roślin ozdobnych. Powinniśmy zająć się usunięciem starej, zaschniętej trawy i zadbać o napowietrzenie darni przy użyciu aeratora lub wideł. Wiosną na trawnikach mogą pojawić się ubytki. W takich miejscach glebę należy spulchnić i wysiać nową trawę lub uzupełnić je fragmentami przeniesionymi z mniej wyeksponowanych miejsc w ogrodzie. Świeżą trawę, jak i cały trawnik należy regularnie podlewać i nawozić w czasie sezonu. Pierwsze nawożenie preparatem zawierającym azot można wykonać na przełomie marca i kwietnia. Z kolei pierwsze koszenie uzależnione jest od wzrostu trawy. Najczęściej można je zaplanować na przełom kwietnia i maja.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Pantea Adrian / Pixabay

Autor
Jak przygotować ogród do nowego sezonu? 10 prac ogrodowych
Jak przygotować ogród do nowego sezonu? 10 prac ogrodowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl