Logo
Logo
Okazje

Przygotowanie urządzeń spalinowych do nowego sezonu w ogrodzie

Obecnie panująca aura może oznaczać, że zima prawdopodobnie mija i niedługo zawita do nas nowa pora roku. Już w lutym, przy dodatniej temperaturze, możemy przystąpić do przycięcia niektórych gatunków drzew i krzewów. Warto więc sprawdzić stan naszego sprzętu do pracy w ogrodzie, który będzie używany jako pierwszy, np. nożyc, opryskiwaczy czy glebogryzarek, a następnie kos i kosiarek.

 

W ogrodzie używamy różnego rodzaju sprzętu i każdy wymaga odpowiedniej opieki. Więcej uwagi powinniśmy poświęcić urządzeniom elektrycznym i spalinowym – ich prawidłowa konserwacja i przygotowanie do użytkowania jest jednym z warunków wieloletniej eksploatacji. Z końcem pory zimowej dobrze jest sprawdzić:

Czy urządzenie jest oczyszczone?

Jeśli nie oczyściliśmy go po zakończeniu poprzedniego sezonu – trzeba to zrobić przed wznowieniem pracy w ogrodzie. W tym przypadku, należy to zrobić delikatnie, by przy usuwaniu zaschniętych szczątków roślin i grud ziemi nie spowodować uszkodzenia urządzenia. Przy tejże okazji warto także przyjrzeć się lakierowanym powierzchniom i uzupełnić ewentualne ubytki.

Czy urządzenie działa prawidłowo?

W przypadku wątpliwości najlepiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi, a jeśli nie możemy zaradzić ewentualnym problemom we własnym zakresie, warto zwrócić się o pomoc do punktu serwisowego. Przed przystąpieniem do przeglądu technicznego maszyny spalinowej warto pamiętać o zdjęciu fajki świecy, by uniknąć przypadkowego uruchomienia maszyny.

Świeca zapłonowa

Powinna być wymieniona w przypadku stwierdzenia na niej dużej warstwy nalotu, pęknięć czy uszkodzeń izolatora. Dobrze jest też skontrolować stan jej dokręcenia, gdyż niewłaściwie dokręcona świeca może uszkodzić silnik.


Wymiana świecy zapłonowej.

Wymiana filtra powietrza

Filtr powietrza

Pamiętajmy, że zabrudzony filtr powietrza negatywnie wpływa na pracę silnika, dlatego powinien być kontrolowany przynajmniej raz do roku – najlepiej przed sezonem wiosennym. Sprawdzamy jego czystość, przepuszczalność oraz kształt (nie może być zdeformowany). Jeśli jest zanieczyszczony w niewielkim stopniu - należy nim lekko uderzyć w twardą powierzchnię, a brud z wewnętrznej strony pokrywy filtra należy delikatnie oczyścić wilgotną ściereczką. Warto również uważać, by nie wcierać brudu (nie poleca się stosowania szczoteczki) i by zanieczyszczenia nie dostały się do kanału powietrznego prowadzącego do gaźnika. Papierowy filtr powietrza musi być suchy w chwili uruchamiania silnika.


Sprawdzanie poziomu oleju

Zalanie silnika olejem

Zużyte ostrze kosiarki - do wymiany!

Poziom oleju

Jeżeli podczas konserwacji urządzenia przed zimą, silnik nie został zalany olejem, należy to zrobić na wiosnę. Jeśli natomiast urządzenie było przechowywane z silnikiem napełnionym nowym olejem – na wiosnę trzeba sprawdzić jego poziom.

Sprawdź także ostrza

Z końcem zimy dobrze jest także przyjrzeć się ostrzom urządzeń, które są w nie wyposażone i ocenić stan ich zużycia. W przypadku stwierdzenia stępienia należy je naostrzyć, najlepiej w autoryzowanym punkcie serwisowym, gdyż noże muszą być odpowiednio wyważone po tym zabiegu. Natomiast jeśli zauważymy na nich pęknięcia, wygięcia, nierówności - powinniśmy ostrza wymienić.

Na zakończenie przeglądu stanu technicznego zaleca się jeszcze skontrolowanie stanu dokręcenia śrub. Jest to jedna z tych czynności, która ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkownika oraz prawidłowego funkcjonowania maszyny. Dlatego powinna być wykonywana regularnie, najlepiej przed każdym uruchomieniem urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy jest ono eksploatowane intensywnie.

Źródło: mojahonda.pl

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje

Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu