Jak przygotować trawnik na wiosnę?

AdobeStock_343783155

Wiosna to czas, w którym intensyfikujemy nasze prace ogrodowe. Dzięki temu wiosną i latem ogród rozkwita, zachwycając nas głęboką zielenią i urokliwymi kwiatami. Jednym z najważniejszych zadań jest przygotowanie trawnika, który jest ozdobą każdego domu. W końcu czy jest ktoś, kto nie marzy o intensywnie zielonym, gęstym kobiercu? Sprawdź zatem, jak taki wyczarować.

Posłuchaj
00:00
21

Zacznij od porządków

Pierwsze, co musimy zrobić w ogrodzie wczesną wiosną, to porządki. Powinny obejmować wszystkie partie naszego ogrodu, zaczynając od trawnika, a kończąc na tarasie. Dzięki temu cała okolica stanie się pięknie uporządkowana, zadbana i przygotowana na nadejście wiosny. Wszystkie prace należy rozpocząć, kiedy śnieg już się rozpuści, a temperatury przestaną spadać poniżej zera.

W tym celu warto zgrabić pozostałe po zimie liście, suchą trawę i gałązki, które się tam znalazły. Intensywne grabienie sprawi jednocześnie, że trawa zostanie pobudzona do wzrostu i napowietrzona, co zaowocuje jej dalszym, pięknym rozwojem w trakcie kolejnych sezonów.

Podobnie należy zadbać o taras, usuwają z niego pozostałości po zimie i zabrudzenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku tarasów drewnianych, których naturalna estetyka podkreśli urodę ogrodu. Więcej o ich zaletach można przeczytać na stronie glamourlife.pl.

Odpowiednie nawożenie

Aby uzyskać piękny trawnik, warto w następnej kolejności pobudzić go do wzrostu. Jest to możliwe, jeśli trawnik otrzyma odpowiednie składniki odżywcze, stymulujące wzrost źdźbeł. Nawożenie najlepiej rozpocząć już wczesną wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia, wykorzystując w tym celu nawozy mineralne z dużą zawartością azotu.

Warto wykorzystać w tym celu przede wszystkim nawozy granulowane, które są niezwykle łatwe w dawkowaniu. Jaką ich ilość zakupić i w jaki sposób nanosić na trawnik? Dokładną instrukcję znajdziesz na stronie poświęconej ogrodnictwu gardenyard.pl.

Warto przy tym zauważyć, że nawożenie trawnika nie powinno ograniczać się do wczesnej wiosny, a trwać przez cały sezon, dostarczając trawie niezbędnych składników. Dzięki temu w kolejnym roku będzie jeszcze piękniejsza i mocniejsza.

Regularne podlewanie

Aby utrzymać dobrą kondycję trawnika, należy zadbać także o jego regularne podlewanie. Woda jest podstawowym, niezbędnym składnikiem, bez którego żadna roślina nie zakiełkuje i nie wyrośnie. Z tego względu, jeśli wiosna jest zbyt sucha, należy przykładać dużą wagę do samodzielnego podlewania trawy, co pobudzi ją do wzrostu.

Warto przy tym pamiętać, iż trawa lubi obfite podlewanie, dlatego lepiej zrobić to rzadziej, ale dużą ilością wody, niż częściej, ale małą. Jeśli trawnik dopiero kiełkuje i jest zaraz po wysiewie, jego podlewanie jest szczególnie istotne, ponieważ pozwala na rozpoczęcie procesu wzrostu. W tym czasie powinien on być podlewany intensywnie przez około trzy tygodnie od momentu wysiania, najlepiej ręcznie, delikatnym strumieniem.

Wszystkie te kroki, jeśli zostaną zastosowane, na pewno przyczynią się do poprawy wyglądu twojego trawnika, którym zachwycisz swoich bliskich. Ciesz się nim przez cały rok dzięki wiosennym przygotowaniom.

2021-03-23
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści