4 zabiegi, które poprawią wygląd trawnika na wiosnę

4 zabiegi, które poprawią wygląd trawnika na wiosnę

Trawnik wczesną wiosną w niczym nie przypomina żywo zielonej murawy z końca poprzedniego sezonu. Na szczęście szybko odzyska wigor i urodę, jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Poznaj 4 zabiegi, które należy wykonać wiosną, by poprawić wygląd Twojego trawnika.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
29
Spis treści
Czym jest renowacja trawnika i jak ją robić wiosną? Jak można napowietrzyć trawnik? Jak najłatwiej uzupełnić ubytki w trawniku? Najważniejsze zabiegi na wiosennym trawniku

1 zabieg: Renowacja trawnika na wiosnę

Pierwszym zabiegiem jest uprzątnięcie murawy ze wszystkich resztek z poprzedniego sezonu – t.j. gnijących liści i patyków. Następnie wykonujemy pierwsze koszenie, by skrócić i wzmocnić źdźbła. Później przeprowadzamy wertykulację – t.j. pionowe nacinanie darni specjalnymi ostrymi grabiami lub mechanicznym wertykulatorem. Zabieg ten pomaga nam usunąć z trawnika mech oraz zbite, martwe i suche źdźbła z poprzedniego sezonu. Warstwa “filcu” utrudnia przenikanie powietrza, wody i nawozów do korzeni, powodując osłabienie i zamieranie murawy. Wertykulację najlepiej wykonywać pasmo po paśmie, a następnie w przeciwnym kierunku, tworząc wzór „szachownicy”.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

2 zabieg: Napowietrzanie trawnika na wiosnę

Po sprzątaniu części nadziemnej przychodzi czas na poprawę stanu warstwy podziemnej trawnika. W tym celu trzeba wykonać aeracją, czyli napowietrzanie trawnika. Zabieg można przeprowadzić o każdej porze roku, ale najlepiej wykonać ją wiosną (tuż po wertykulacji0, by dać oddech murawie. Aeracja polega na nakłuwaniu gleby przy pomocy urządzenia mechanicznego – aeratora lub zwykłych wideł bądź kolczastych nakładek na buty. Powstałe otwory wypełnia się piaskiem. Pomaga to rozluźnić ziemię pod trawnikiem, polepszyć wymianę gazową systemu korzeniowego, ułatwia też przenikanie wody i pobieranie składników pokarmowych z nawozów.

3 zabieg: Uzupełnienie ubytków na trawniku

Wczesna wiosna to najlepszy czas, by naprawić wszystkie uszkodzenia i “załatać” łyse place na trawniku. Najwcześniej najlepiej to robić w maju po przymrozkach.

Ubytki w murawie można wypełnić płatami darni z rolki lub wykopanej z innej części ogrodu bądź wykonać dosiewkę odpowiednimi nasionami traw. W tym celu najlepiej wykorzystać tzw. mieszanki regeneracyjne (lub renowacyjne), które zawierają nasiona szybkorosnących gatunków traw, np. rajgrasu angielskiego. Przy odpowiedniej pogodzie nasiona będą kiełkować już po 7 dniach od wysiania i szybko zazielenią puste miejsca. Z nowej trawy w pełni będziemy mogli korzystać dopiero po kilku tygodniach! Wcześniej lepiej po niej nie chodzić, by niepotrzebnie nie deptać młodych źdźbeł.

4 zabieg: Pielęgnacja wiosennego trawnika

By uniknąć problemów w przyszłym sezonie, musimy odpowiednio zadbać o trawnik, a będzie on wymagać od nas wiele uwagi! By trawa była mocna i zdrowa potrzebuje regularnego nawożenia – najlepiej używać specjalnych nawozów do trawników kilka razy w sezonie lub o preparatów przedłużonym działaniu. Warto w tym celu wykorzystać mechaniczne rozsiewacze, które ułatwiają szybko i równomiernie rozsypać granulki nawozy na powierzchni murawy. Jeśli na naszym trawniku pojawia się mech to dodatkowo możemy zastosować specjalny preparat tzw. Anty Mech, który zapobiega jego rozwojowi.

Po zastosowaniu nawozów trawa będzie miała intensywniejszy kolor i będzie szybciej rosnąć. Niezbędne będzie więc jej regularne koszenie. Trawniki sportowe wymagają podcinania co 3 dni, rekreacyjne co 5-7 dni, a łąkę kwietną przycinamy 1-2 razy w sezonie, po kwitnieniu. Kosiarka powinna być zawsze dobrze naostrzona, by źdźbła dokładnie przecinać, a nie szarpać, bo przez to szybciej tracą wodę i wyglądają nieatrakcyjnie. Ważne jest także podlewanie – rzadko, ale obficie. Jest to niezmiernie istotne wiosną, podczas regeneracji oraz latem, w czasie suszy. Trawnik podlewamy zawsze późnym wieczorem lub rano, gdy ziemia nie jest nagrzana.

 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż - Pixabay, Pexels


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Nasiona trawy Vegano, trawnik samonawożący – 1 kg
Nasiona trawy Vegano, trawnik samonawożący – 1 kg
Humus Active Papka Do Trawników 5 l
Humus Active Papka Do Trawników 5 l
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA do dosiewek – 250 g | Substral
Nawóz do trawników regeneracyjny z mikroelementami – 1 kg | Target
Nawóz do trawników regeneracyjny z mikroelementami – 1 kg | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści