Dlaczego warto wybrać trawę samozagęszczającą do renowacji?
Trawa samozagęszczają umożliwia szybkie uzupełnienie ubytków w trawniku. Dzięki temu trawnik jest dokładnie porośnięty, gęsty i silny, a więc prezentuje się naprawdę dobrze. Dodatkowo uniemożliwia to wzrost chwastów, gdyż nie pozostawia dla nich miejsca. Ogromną zaletą trawy samozagęszczającej jest również jej szybszy wzrost i niesamowicie zielony kolor. Wystarczy raz posiać trawę, aby cieszyć się pięknym trawnikiem przez długie lata.
Zalety trawy samozagęszczającej
- Nasiona szybko kiełkują, nawet w niskich temperaturach.
- Trawa szybko tworzy intensywnie zieloną, gęstą i zwartą darń.
- Źdźbła są odporne uszkodzenia: deptanie i intensywne użytkowanie.
- Murawa szybko się regeneruje (rozkrzewia) po uszkodzeniu.
- Trawa doskonale zadarnia wolne powierzchnie i ubytki – dzięki rozłogom.
- Darń jest znacznie odporniejsza na wymarzanie i choroby grzybowe.
- Można ją kosić znacznie niżej – dzięki niskim międzywęźlom.
- Gęsta murawa tworzy naturalną barierę dla mchu i chwastów.
- Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata!
Oryginalna trawa samozagęszczająca renowacyjnaTrawa samozagęszczająca to mieszanka nasion, która oprócz najlepszych odmian traw gazonowych (życicy trwałej, kostrzewy czerwonej – rozłogowej, wiechliny łąkowej) zawiera także innowacyjną trawę RPR (ang. Regenerating Perennial Ryegrass) – t.j. samoregenerującą się życicę trwałą. |
Jak rośnie trawa samozagęszczająca?
Podczas wysiewania zwykłe trawy z jednego nasionka wyrasta jedna roślina, tworząc kępę. Wraz z czasem trawa staje się dłuższa, a kępa gęstsza, ale nie zwiększa swojej objętości w znaczący sposób, a więc nie rozrasta się na boki. Trawa samozagęszczająca do tego momentu rośnie tak samo, jednak później wypuszcza rozłogi (kłącza), z których wyrastają kolejne kępy trawy. Co więcej, proces ten trwa nieprzerwanie, a nowe kępy stale uzupełniają ewentualne ubytki i sprawiają, że trawnik jest gęsty, mocny i piękny zielony niczym na najlepszym boisku.
Jaką trawę renowacyjną wybrać?
Trawy samozagęszczające marki Substral to innowacyjne nasiona, które wprowadzone zostały w 2019 roku i natychmiast stały się hitem sprzedażowym. Nieustannie od kilku sezonów są bestsellerami w sklepach ogrodniczych. Pozytywne opinie ogrodników świadczą o wysokiej jakości nasion i są potwierdzeniem tego, że świetnie rosną w polskich warunkach.
Sekretem mieszanek marki Substral jest nowa, innowacyjna odmiana życicy rozłogowej (znana lepiej w branży jako Lolium perenne stoloniferum – życica RPR®). Do niedawna mieszanki z tą odmianą życicy były bardzo drogie i wykorzystywane jedynie na profesjonalnych boiskach piłkarskich i polach golfowych lub boiskach piłkarskich. Dzisiaj dostępne są dla każdego ogrodnika i do każdego ogrodu!
Na czym polega renowacja trawnika?Jeśli Twój trawnik ma puste place usuń martwą trawę, wymień część podłoża na nowe i dobrze wyrównaj. Następinie wysiej specjalną, regeneracyjną mieszankę nasion. A jeśli murawa jest słaba i rzadka dosiej nasiona traw na całej powierzchni. |
Na czym polega efekt samozagęszczania?Nasiona trawy samozagęszczającej szybko kiełkują, a kępy intensywnie się rozrastają, zadarniając wolne powierzchnie i ubytki, tworząc zwarty i gęsty trawnik. Z jednego wysianego nasiona wyrasta nie tylko jedna kępa traw, ale także rozrastające się na boki kłącza, z których wyrastają nowe kępy trawy. Proces będzie trwał, dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, uszkodzenia czy ubytki na trawniku. |
Krok po kroku
Wiosenna renowacja trawnika
Wiosna to idealny czas na wykonanie wielu prac w ogrodzie i przygotowanie roślin do nadchodzącego sezonu. To również odpowiedni czas na renowację trawnika, a więc naprawę wszystkich szkód i ubytków, powstałych podczas poprzedniego sezonu. Nie czekaj zbyt długo z pracami w ogrodzie. Jeśli chcesz, by Twój trawnik szybko odzyskał blask minionego sezonu, najlepiej zacznij już teraz. Stosując się do naszych zaleceń, szybko i trwale go zregenerujesz! Zdziwisz się, ale wykonanie zaledwie 6 czynności znacząco poprawi jego wygląd i kondycję! Zobacz nasz poradnik krok po kroku.
1. Uporządkuj i skróć murawę
W pierwszej kolejności uprzątnij dokładnie całą powierzchnię murawy – usuń zalegające resztki roślin np. gałęzie, patyki i liście. Sprawdź, czy na trawniku nie pojawiły się chwasty, jeśli tak, to usuń je, stosując ręczny odchwaszczacz do trawników. Następnie skróć trawę o 1/3 długości, co ułatwi przeprowadzenie kolejnych zabiegów. Dodatkowo zapewni to lepszy wzrost i szybszą regenerację.
3. Usuń mech i pleśń
Wertykulacja, czyli nacinanie darni metalowymi ostrzami, zapewni glebie lepszy dostęp do światła, powietrza i wody, co pozytywnie wpłynie na wzrost darni. Dzięki temu usuniesz też mech, pleść i martwe źdźbła, które tworzą filc. Po dokładnym wygrabieniu wygląd trawnika od razu się poprawi. Najlepiej wykorzystać do tego mocne, metalowe grabie, skaryfikator lub mechaniczny wertykulator.
4. Napowietrz podłoże
Ponakłuwaj glebę co kilka centymetrów na głębokość 10-15 cm, aby zapewnić lepsze przenikanie wody, napowietrzenie i umożliwić mocniejszy rozrost systemu korzeniowego. Zapewni to również lepsze przenikanie do gleby składników pokarmowych ze stosowanych nawozów. Do aeracji możesz wykorzystać widły lub specjalny aerator. Po tym zabiegu warto podlać trawnik, aby dobrze nawilżyć glebę.
5. Wysiej nasiona
Pozbądź się martwej trawy, a jeśli pojawiły się duże ubytki to wymieszaj podłoże ze świeżą ziemią i zasiej na nich trawę. Uzupełnienie ubytków poprawi wygląd trawnika i ograniczy rozwój chwastów. Warto do tego wykorzystać trawę samozagęszczającą, która pięknie zagęści trawnik. Rozsyp równomiernie 20-30 g/m2 na całej powierzchni ubytków. Możesz także zagęścić trawnik, dosiewając 5-10 g/m2 nasion w zależności od stanu trawnika.
6. Podlewaj i zasilaj
Po wysiewie nasion zadbaj o odpowiednie nawilżenie podłoża. Ma to szczególne znaczenie podczas kiełkowania roślin, gdyż wtedy potrzebują one największej ilości wody. Jednocześnie nie wolno doprowadzić do tego, aby woda stała. Po kilku tygodniach od wysiewu warto dodatkowo zasilić podłoże, wykorzystując do tego nawozy naturalne lub nawozy mineralne.
Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – producentem oryginalnej trawy samozagęszczającej. Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com |