Logo
Patron serwisu
Trawnik na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

ABC renowacji trawnika | Jak to zrobić bez błędów? Jakie nasiona wysiać?

Gęsty, soczyście zielony trawnik stanowi prawdziwą ozdobę każdego ogrodu, będąc doskonałym tłem dla nasadzonych roślin. Niestety uzyskanie pięknego trawnika jest niezwykle trudne, gdyż często pojawiają się w nim chwasty, czy ubytki, które szpecą i przysparzają ogrodnikom wielu problemów.

Rozwiązaniem może być trawa samozagęszczająca, która ułatwia przeprowadzenie renowacji trawnika i umożliwia bezproblemowe założenie nowego trawnika. Jak przeprowadzić regenerację trawnika i dlaczego warto wybrać oryginalną trawę samozagęszczającą marki Substral?

Spis treści
Dlaczego warto wybrać trawę samozagęszczającą do renowacji?
Jak działa trawa samozagęszczająca? Jakie są jej zalety?
Oryginalna trawa samozagęszczająca renowacyjna
Jak rośnie trawa samozagęszczająca?
Jaką trawę renowacyjną wybrać?
Na czym polega renowacja trawnika?
Na czym polega efekt samozagęszczania?
Jak odnowić trawnik na wiosnę? Krok po kroku

Dlaczego warto wybrać trawę samozagęszczającą do renowacji?

Trawa samozagęszczają umożliwia szybkie uzupełnienie ubytków w trawniku. Dzięki temu trawnik jest dokładnie porośnięty, gęsty i silny, a więc prezentuje się naprawdę dobrze. Dodatkowo uniemożliwia to wzrost chwastów, gdyż nie pozostawia dla nich miejsca. Ogromną zaletą trawy samozagęszczającej jest również jej szybszy wzrost i niesamowicie zielony kolor. Wystarczy raz posiać trawę, aby cieszyć się pięknym trawnikiem przez długie lata.

Zalety trawy samozagęszczającej

  • Nasiona szybko kiełkują, nawet w niskich temperaturach.
  • Trawa szybko tworzy intensywnie zieloną, gęstą i zwartą darń.
  • Źdźbła są odporne uszkodzenia: deptanie i intensywne użytkowanie.
  • Murawa szybko się regeneruje (rozkrzewia) po uszkodzeniu.
  • Trawa doskonale zadarnia wolne powierzchnie i ubytki – dzięki rozłogom.
  • Darń jest znacznie odporniejsza na wymarzanie i choroby grzybowe.
  • Można ją kosić znacznie niżej – dzięki niskim międzywęźlom.
  • Gęsta murawa tworzy naturalną barierę dla mchu i chwastów.
  • Wystarczy raz wysiać nasiona, by mieć długotrwały efekt na lata!

Trawa samozagęszczająca Renowacyjna Substral

Oryginalna trawa samozagęszczająca renowacyjna

Trawa samozagęszczająca to mieszanka nasion, która oprócz najlepszych odmian traw gazonowych (życicy trwałej, kostrzewy czerwonej – rozłogowej, wiechliny łąkowej) zawiera także innowacyjną trawę RPR (ang. Regenerating Perennial Ryegrass) – t.j. samoregenerującą się życicę trwałą.

Jak rośnie trawa samozagęszczająca?

Podczas wysiewania zwykłe trawy z jednego nasionka wyrasta jedna roślina, tworząc kępę. Wraz z czasem trawa staje się dłuższa, a kępa gęstsza, ale nie zwiększa swojej objętości w znaczący sposób, a więc nie rozrasta się na boki. Trawa samozagęszczająca do tego momentu rośnie tak samo, jednak później wypuszcza rozłogi (kłącza), z których wyrastają kolejne kępy trawy. Co więcej, proces ten trwa nieprzerwanie, a nowe kępy stale uzupełniają ewentualne ubytki i sprawiają, że trawnik jest gęsty, mocny i piękny zielony niczym na najlepszym boisku.

Trawa samozagęszczająca szybko zarasta ubytki, tworzy zwartą, naturalną sieć samodzielnie rozrastających się na boki kłączy, z których wyrastają coraz to nowe kępy trawy. Doskonale nadaje się do regeneracji uszkodzonej murawy, dosiewek i uzupełniania pustych placów oraz do zakładania trawnika od nowa.


Przekonają się, dlaczego trawa samozagęszczająca zapewnia długoletni efekt! Poznaj na czym polega jej unikalna cecha – rozrost na boki przez kłącza. Zobacz różnicę pomiędzy tym, jak rośnie i zagęszcza się trawa samozagęszczająca a zwykła.


Jaką trawę renowacyjną wybrać?

Trawy samozagęszczające marki Substral to innowacyjne nasiona, które wprowadzone zostały w 2019 roku i natychmiast stały się hitem sprzedażowym. Nieustannie od kilku sezonów są bestsellerami w sklepach ogrodniczych. Pozytywne opinie ogrodników świadczą o wysokiej jakości nasion i są potwierdzeniem tego, że świetnie rosną w polskich warunkach.

Sekretem mieszanek marki Substral jest nowa, innowacyjna odmiana życicy rozłogowej (znana lepiej w branży jako Lolium perenne stoloniferum – życica RPR®). Do niedawna mieszanki z tą odmianą życicy były bardzo drogie i wykorzystywane jedynie na profesjonalnych boiskach piłkarskich i polach golfowych lub boiskach piłkarskich. Dzisiaj dostępne są dla każdego ogrodnika i do każdego ogrodu!

Trawa renowacyjna 250g
Trawa renowacyjna 250g
Małe, foliowe opakowanie będzie idealne do uzupełniania niewielkich uszkodzeń na trawniku.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
 
Trawa Renowacyjna 1kg Substral
Trawa renowacyjna 1kg
Małe pudełko będzie doskonałe do uzupełniania małych dziur lub do dosiewek na niewielkich trawnikach.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Trawa Renowacyjna 3 kg Substral
Trawa renowacyjna 3kg
Duże pudełko starczy do renowacji większego trawnika. Idealnie nadaje się do dosiewek i renowacji oraz uzupełniania większych ubytków.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Trawa renowacyjna 5kg
Trawa renowacyjna 5kg
Duże opakowanie (wiaderku) najlepiej sprawdzi się do renowacji największych trawników i dosiewania nasion na zniszczonych murawach.
Dowiedz się więcej i sprawdź, gdzie kupić!
Zastosowanie oryginalnej trawy marki Substral to jednorazowy wydatek i gwarancja gęstego trawnika na lata! Trawa samozagęszczająca to gęsta sieć połączonych ze sobą kłączami kęp, nieustannie się rozwijająca i samoregenerująca!

renowacja trawnika

Na czym polega renowacja trawnika?

Jeśli Twój trawnik ma puste place usuń martwą trawę, wymień część podłoża na nowe i dobrze wyrównaj. Następinie wysiej specjalną, regeneracyjną mieszankę nasion. A jeśli murawa jest słaba i rzadka dosiej nasiona traw na całej powierzchni.

efekt samozagęszczania

Na czym polega efekt samozagęszczania?

Nasiona trawy samozagęszczającej szybko kiełkują, a kępy intensywnie się rozrastają, zadarniając wolne powierzchnie i ubytki, tworząc zwarty i gęsty trawnik. Z jednego wysianego nasiona wyrasta nie tylko jedna kępa traw, ale także rozrastające się na boki kłącza, z których wyrastają nowe kępy trawy. Proces będzie trwał, dopóki nie zostanie zadarniona każda wolna powierzchnia, uszkodzenia czy ubytki na trawniku.

Krok po kroku
Wiosenna renowacja trawnika

Wiosna to idealny czas na wykonanie wielu prac w ogrodzie i przygotowanie roślin do nadchodzącego sezonu. To również odpowiedni czas na renowację trawnika, a więc naprawę wszystkich szkód i ubytków, powstałych podczas poprzedniego sezonu. Nie czekaj zbyt długo z pracami w ogrodzie. Jeśli chcesz, by Twój trawnik szybko odzyskał blask minionego sezonu, najlepiej zacznij już teraz. Stosując się do naszych zaleceń, szybko i trwale go zregenerujesz! Zdziwisz się, ale wykonanie zaledwie 6 czynności znacząco poprawi jego wygląd i kondycję! Zobacz nasz poradnik krok po kroku.

1. Uporządkuj i skróć murawę

W pierwszej kolejności uprzątnij dokładnie całą powierzchnię murawy – usuń zalegające resztki roślin np. gałęzie, patyki i liście. Sprawdź, czy na trawniku nie pojawiły się chwasty, jeśli tak, to usuń je, stosując ręczny odchwaszczacz do trawników.  Następnie skróć trawę o 1/3 długości, co ułatwi przeprowadzenie kolejnych zabiegów. Dodatkowo zapewni to lepszy wzrost i szybszą regenerację.

3. Usuń mech i pleśń

Wertykulacja, czyli nacinanie darni metalowymi ostrzami, zapewni glebie lepszy dostęp do światła, powietrza i wody, co pozytywnie wpłynie na wzrost darni. Dzięki temu usuniesz też mech, pleść i martwe źdźbła, które tworzą filc. Po dokładnym wygrabieniu wygląd trawnika od razu się poprawi. Najlepiej wykorzystać do tego mocne, metalowe grabie, skaryfikator lub mechaniczny wertykulator.

4. Napowietrz podłoże

Ponakłuwaj glebę co kilka centymetrów na głębokość 10-15 cm, aby zapewnić lepsze przenikanie wody, napowietrzenie i umożliwić mocniejszy rozrost systemu korzeniowego. Zapewni to również lepsze przenikanie do gleby składników pokarmowych ze stosowanych nawozów. Do aeracji możesz wykorzystać widły lub specjalny aerator. Po tym zabiegu warto podlać trawnik, aby dobrze nawilżyć glebę.

5. Wysiej nasiona

Pozbądź się martwej trawy, a jeśli pojawiły się duże ubytki to wymieszaj podłoże ze świeżą ziemią i zasiej na nich trawę. Uzupełnienie ubytków poprawi wygląd trawnika i ograniczy rozwój chwastów. Warto do tego wykorzystać trawę samozagęszczającą, która pięknie zagęści trawnik. Rozsyp równomiernie 20-30 g/m2 na całej powierzchni ubytków. Możesz także zagęścić trawnik, dosiewając 5-10 g/m2 nasion w zależności od stanu trawnika.

6. Podlewaj i zasilaj

Po wysiewie nasion zadbaj o odpowiednie nawilżenie podłoża. Ma to szczególne znaczenie podczas kiełkowania roślin, gdyż wtedy potrzebują one największej ilości wody. Jednocześnie nie wolno doprowadzić do tego, aby woda stała. Po kilku tygodniach od wysiewu warto dodatkowo zasilić podłoże, wykorzystując do tego nawozy naturalne lub nawozy mineralne.

logo Substral

Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – producentem oryginalnej trawy samozagęszczającej.

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com

Autor
ABC renowacji trawnika | Jak to zrobić bez błędów? Jakie nasiona wysiać?
ABC renowacji trawnika | Jak to zrobić bez błędów? Jakie nasiona wysiać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)