Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Ogród fasadowy | Zielony, zadbany, odporny na klimat

Jeśli twojej ulicy przydałaby się dodatkowa dawka zieleni, stwórz ogród fasadowy z bylin: od zielonych roślin liściastych po bujnie kwitnące malwy, pelargonie i lawendę. Czy takie miłe powitanie w domu nie byłoby wspaniałe?

Plan „krok po kroku“ dla ogrodu fasadowego

Stworzenie ogrodu fasadowego jest bardzo łatwe. Usuń rząd płytek chodnikowych wzdłuż fasady domu i zastąp piasek odpowiednią ziemią ogrodową. Następnie zacznij sadzenie! Wybierz byliny, a w razie potrzeby dodaj cebulki roślin, które samodzielnie się rozrastają i nie wymagają wykopywania.  Takie rośliny są silne i będą odrastać co roku, więc będziesz cieszyć się nimi przez wiele lat.

Ogród fasadowy – jakie byliny wybrać?

Wybierz byliny, które pasują do warunków panujących w twoim ogrodzie: pomyśl o słońcu, półcieniu lub cieniu. Na przykład malwa (Alcea rosea) to prawdziwy miłośnik słońca (i klasyk ogrodów fasadowych), podczas gdy hosty, runianki (Pachysandra) i epimedia (Epimedium) będą dobrze się rozwijać w cieniu.

ogród fasadowy - rośliny
Fot. iVerde
1 – malwa (Alcea rosea)
2 – ostnica cieniutka (Stipa tennuissima), gaura Lindheimera (Gaura lindheimeri), czyścica wielkokwiatowa (Calamintha grandiflora), budleja (Buddleja)
Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego
Przeczytaj także
Zdrowe rośliny bez chemii: Poznaj zalety nawożenia ekologicznego

Zieleń przy fasadzie – od bujnej po minimalistyczną

W ogrodzie fasadowym można posadzić zaskakującą ilość bylin. Można na przykład zastosować mieszankę bylin kwitnących latem i jesienią, roślin liściastych, traw ozdobnych i roślin zimozielonych. W ten sposób można stworzyć żywy ogród, który wygląda atrakcyjnie przez wszystkie pory roku. Jeśli wolisz minimalistyczny wygląd, możesz wybrać jeden kolor lub szczególną odmianę rośliny, na przykład lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia).

ogród fasadowy - aranżacje
Fot. iVerde
1 – akant (Acanthus), epimedium (Epinmedium), wawrzyn (Laurus nobilis), azalia (Rhododendron), kocimiętka (Nepeta)
2 – brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla), przywrotnik (Alchemilla), bodziszek (Geranium) Rozanne, narecznica (Dryopteris)

Odporność na warunki atmosferyczne i jeszcze więcej zalet

Dzięki zieleni przy fasadzie domu nie tylko uatrakcyjnisz swoją okolicę, ale także uodpornisz ją na działanie klimatu. Woda deszczowa może powoli przenikać do gleby pomiędzy roślinami (zapobiegając zalaniu w przypadku ulewy). Chłodzący efekt zieleni jest pożądany w gorące letnie dni. Zieleń wpływa również korzystnie na atmosferę w sąsiedztwie – rośliny wpływają korzystnie na naszą psychikę, sprawiają, że ludzie stają się bardziej towarzyscy. Wreszcie, sadząc rośliny, zwiększasz bioróżnorodność: motyle i trzmiele szybko odnajdą drogę do nowych rabat.

ogród fasadowy - aranżacje
Fot. iVerde
Szałwia otwarta (Salvia patens), szałwia omszona (Salvia nemorosa), nachyłek (Coreopsis), firletka kwiecista (Lychnis coronaria), rozmaryn (Rosmarinus)

Warto pamiętać!

  • Sprawdź w urzędzie gminy, czy obowiązują określone przepisy dotyczące ogrodów fasadowych.
  • Garaż lub szopa stojąca przy ulicy również skorzysta z odrobiny zieleni na elewacji.
  • Powiedz sąsiadom o swoich planach dotyczących ogrodu fasadowego. Możliwe, że będą chcieli się przyłączyć, dzięki czemu twoja okolica stanie się jeszcze bardziej zielona, towarzyska i odporna na zmiany klimatu!

Źródło: iVerde

Tagi