Logo
Logo

Alergia na kwiaty doniczkowe | Jakich roślin unikać w domu?

Rośliny doniczkowe to wspaniały element dekoracyjny, który nadaje wnętrzom przytulnego charakteru. Duży wybór różnych odmian i piękne, ozdobne donice można w łatwy sposób dopasować do wystroju wnętrza, aby stały się wspaniałym akcentem w pomieszczeniu. Zdarza się jednak, że rośliny doniczkowe uczulają.

Jak uczulają rośliny doniczkowe? Jak uniknąć alergii na rośliny w domu? Jakie rośliny są polecane dla alergików?

Spis treści
Kto powinien uważać na kwiaty doniczkowe? Jakie kwiaty doniczkowe najbardziej uczulają? W jaki sposób kwiaty doniczkowe uczulają? Jak uniknąć uczulenia? Wykaz roślin dobrych dla alergików

Kto powinien szczególnie uważać?

Wypełnienie domu roślinami to doskonały pomysł – stanowią nie tylko ozdobę, ale i pozytywnie wpływają na jakość powietrza. Jednak nie każdy powinien otaczać się roślinami, gdyż gatunki doniczkowe mogą uczulać dokładnie w taki sam sposób, jak rośliny na łąkach, czy trawnikach.

Oczywiście na wystąpienie uczulenia najbardziej narażeni są alergicy, nawet jeśli alergia nie dotyczy typowo pyłków, czy soków roślin, gdyż może wystąpić alergia krzyżowa. Warto zwracać uwagę na ewentualne nasilenie objawów lub pojawienie się nowych i szybko reagować, zanim alergia się nasili.

Które rośliny mogą uczulać?

Rośliny, które uczulają to przede wszystkim te:

  • o intensywnym zapachu
  • wydzielające dużą ilość soków szczególnie po uszkodzeniu liścia lub łodygi
  • pokryte włoskami
  • mocno pylące

Fot. Flower Council Holland
1 – hiacynty, 2 – hoja, 3 – kaktusy, 4 – fikusy, 5 – narcyzy

Najczęściej jako rośliny alergizujące wymienia się: fikusy, chryzantemy, werbena, kaktusy (głównie alergie skórne i kontaktowe), hiacynty, narcyzy, fiołki, pelargonie, begonie, prymule i hoje. Nie zawsze są one przyczyną alergią, ale w przypadku niektórych roślin problemem mogą być silnie pachnące kwiaty, które mogą nasilać problemy. Należy również uważać na zielistkę i paprocie, które chociaż poprawiają jakość powietrza, to jednocześnie wydzielają duże ilości alergenów.

Jak uczulają rośliny doniczkowe?

Jakie są najczęstsze objawy alergii na rośliny doniczkowe? Alergia na rośliny domowe związana jest przede wszystkim z pyleniem, czyli pyłkami, które pojawiają się w trakcie i po kwitnieniu (mimo że nie musi się ono objawiać spektakularnymi kwiatami).

Jednak uczulać może również sok, olejki czy włoski. Problemem mogą być również duże liście, na których zbiera się kurz i roztocza kurzu domowego, które są jednymi z najczęstszych przyczyn uczuleń u ludzi.

Przyczyn nasilenia objawów uczulenia można szukać również w podłożu zastosowanym w doniczkach – w glebie mogą rozwijać się pleśń i grzyby, których alergeny unoszą się w powietrzu.

Alergia na rośliny domowe zazwyczaj daje objawy ze strony układu oddechowego: katar sienny, duszność, kaszel i odczucie trudności w oddychaniu. Niektóre rośliny mogą również powodować alergie skórne, tak jest np. w przypadku chryzantem i roślin z rodziny astrowatych, chociaż tego typu problemy występują rzadko. Poszczególne objawy mogą mieć różny stopień nasilenia i zależą od indywidualnej wrażliwości na alergen.

Jak uniknąć uczulenia na rośliny domowe?

Chcąc zniwelować ryzyko wystąpienia alergii w związku z roślinami domowymi, warto przede wszystkim wybierać odpowiednie gatunki roślin, które mają mniej lub słabsze alergeny. Warto też zwrócić uwagę na podłoże i sposób podlewania roślin – lepiej nawadniać je słabiej, a częściej, co zmniejszy ryzyko rozwoju patogenów, które są niekorzystne zarówno dla ludzi, jak i roślin.

Już przy pierwszych oznakach grzybów lub pleśni w glebie, podłoże należy wymienić na nowe. Regularnie należy również myć liście roślin, aby pozbyć się z nich osiadającego kurzu.

Najłatwiej jest wstawić rośliny do wanny lub pod prysznic i delikatnie spłukać je wodą, jednak należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić roślin. Alergicy mogą również zakładać rękawiczki ochronne podczas pielęgnacji, aby uniknąć alergii kontaktowej.

Fot. Flower Council Holland, Floradania, sodamtree/Pixabay
1 – skrzydłokwiat, 2 – chamedora, 3 – bluszcz, 4 – eszeweria (sukulent), 5 – draceny, 6 – sanseweria

Jakie rośliny są dobre dla alergików?

Rośliny idealne dla alergików to przede wszystkim te, które nie wydzielają dużej ilości alergenów, a jednocześnie poprawiają jakość powietrza. Trzeba jednak pamiętać o usuwaniu kurzu z liści.

Sansewieria

Sansewieria (Sansevieria) to bardzo wytrzymała roślina, która jest niezwykle prosta w pielęgnacji i nawet nieco zapomniana może się pięknie rozrastać. Ma silne właściwości oczyszczające powietrze, więc doskonale sprawdzi się dla alergików, gdy rośliny na zewnątrz pyli. Pochłania ogromne ilości różnego rodzaju toksyn, pochodzących głównie ze smogu.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat (Spathyphillum) piękna, niepozorna roślina o bardzo silnych właściwościach oczyszczających powietrze. Usuwa z powietrza dużą ilość toksyn, które mogą nasilać alergie. Dodatkowo nawilża powietrze, poprawiając jego parametry.

Palmy

Różnego rodzaju palmy, a szczególnie areka (Chrysalidocarpus syn. Areca) i chamedora (Chamaedora) nawilżają i oczyszczają powietrze, czyniąc je zdrowszym i zmniejszając nasilenie alergii.

Sukulenty

Sukulenty to zróżnicowana grupa roślin mocno oczyszczających i nawilżających powietrze; dodatkowo produkują dużą ilość tlenu.

Filodendrony

Filodendrony (Philodendron) nie tylko pięknie wyglądają, ale też usuwają z powietrza formaldehyd – toksynę, która negatywnie wpływa na układ oddechowy.

Draceny

Draceny (Dracaena) to piękne, minimalistyczne rośliny, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Ich liście pochłaniają szkodliwe substancje i alergeny.

Bluszcz

Bluszcz pospolity (Hedera helix) to łatwe w uprawie pnie wymaga dużej ilości światła i jest łatwy w uprawie. Dodatkowo zmniejsza ilość zarodników pleśni w powietrzu.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: FirstDotStudio / Depositphotos

Autor
Alergia na kwiaty doniczkowe | Jakich roślin unikać w domu?
Alergia na kwiaty doniczkowe | Jakich roślin unikać w domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl