Logo
Logo

Alergia na tuje | Co warto o niej wiedzieć?

Pytanie czytelnika: Czy tuje mogą powodować alergię? Jestem alergiczką, a sąsiad przy ogrodzeniu posadził żywopłot z tuj. Nie dość, że ich nie lubię, to wydaje mi się, że mogę mieć na nie uczulenie!

Alergia / uczulenie na tuje

Tak, choć nie zdarza się to często ale tuje (zwane poprawnie żywotnikami) mogą powodować alergie. Na szczęście niewiele osób jest na nie uczulona, jednak w czasie pylenia tui (na wiosnę - III-IV) mogą powodować ataki kataru siennego i astmy.

Tuje mogą także powodować reakcję alergiczną na skórze (np. zaczerwienienie lub swędzenie). Na szczęście pokrzywka szybko mija. Aby jej zapobiec, warto wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy tujach wykonywać w rękawicach ochronnych.

Warto także pamiętać że tuja to roślina trująca! Wszystkie jej organy zawierają toksyczne tujony, które w przypadku połknięcia mogą doprowadzić do boleści żołądka, niestrawności, a w przypadku zjedzenia większych ilości powodują ból głowy, utratę świadomości i doprowadzają nawet do uszkodzenia nerek i wątroby!

Zdjęcia: Wirestock / Dreamstime oraz kewinlagowski980 / Pixabay

Autor
Alergia na tuje | Co warto o niej wiedzieć?
Alergia na tuje | Co warto o niej wiedzieć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl