Logo
Logo

Magnicur Gold – na rdzę gruszy i inne choroby grzybowe

Magnicur Gold (dawniej znany jako Zato) to znany pestycyd wykorzystywany do ochrony przed chorobami grzybowymi różnych grup roślin, najczęściej drzew i krzewów owocowych. Jak dokładnie działa Magnicur Gold? Jak go właściwie stosować?

Z artykułu dowiesz się:
 • Co to Magnicur Gold?
 • Jakie choroby zwalcza preparat?
 • Jak używać Magnicur Gold?
 • Jak stosować środki ochrony roślin?

Magnicur Gold – skład i sposób działania

Magnicur Gold 50 WG (dawniej nazywany Zato) to preparat grzybobójczy, którego składnikiem aktywnym jest trifloksystrobina (związek z grupy strobiluryn). Ma działanie mezostemiczne, co oznacza, że substancja aktywnie czynna rozprzestrzenia się poprzez dyfuzję na powierzchni liści, wiąże się w powierzchniową warstwą wosków oraz działa częściowo wgłębnie (przemieszcza w przestworach międzykomórkowych). W praktyce oznacza to, że preparat ma głównie działanie zapobiegawcze – chroni przed wnikaniem patogenów do tkanek roślin, a w pewnym stopniu działa interwencyjnie (w początkowych etapach infekcji).

Magnicur Gold ma postać proszku, który przed zastosowaniem należy wymieszać z wodą.

Gdzie i na co stosować Magnicur Gold?

Magnicur Gold znajduje zastosowanie w ochronie różnorodnych grup zieleni, ale najczęściej wykorzystuje się go w sadzie. Jest podstawą w pielęgnacji jabłoni, grusz, agrestu, truskawki, porzeczki, wiśni, czereśni, gruszy, śliwy, maliny, borówki amerykańskiej. Ma także znaczenie w uprawie marchwi. Choroby grzybowe, na które działa Magnicur Gold:

 • parch jabłoni i grusz;
 • rdza gruszy i rdza maliny;
 • opadzina liści;
 • amerykański mączniak agrestu;
 • mączniak prawdziwy;
 • mączniak prawdziwy baldaszkowatych;
 • zamieranie pędów maliny;
 • zasychanie liści (u wiśni i czereśni);
 • biała plamistość truskawki.

MAGNICUR GOLD 50 WG dawniej Zato
MAGNICUR GOLD 50 WG (dawniej Zato) – 2,5 g
Środek do walki z chorobami roślin sadowniczych oraz marchwi. Magnicur Gold jest przeznaczony do stosowania zapobiegawczo i interwencyjnie.
Kup online tutaj

Jak stosować Magnicur Gold?

Magnicur Gold wykorzystuje się w formie zawiesiny po wymieszaniu z wodą. Aplikuje się przy pomocy opryskiwacza, np. naramiennego, plecakowego czy ciągnikowego. Dawka zależy od rodzaju uprawy.

Gatunek Ilość preparatu Ilość wody (litr) Stosowanie
Jabłoń 1,5 g 6 Zapobiegawczo: od fazy całkowitego wykształcenia pierwszych liści do początku czerwcowego opadania zawiązków.
Grusza 1,5 g 6 Stosować z chwilą pojawienia się pierwszych objawów parchu: od fazy kwitnienia do zbioru owoców
Truskawka 2,5 g 7 Od fazy kwitnienia („wklęsłej kuli kwiatów” po początek dojrzewania owoców).
Porzeczka 2 g 7 Przy wystąpieniu pierwszych objawów oraz po zbiorach.
Agrest 2 g 7,5 Przy wystąpieniu pierwszych objawów oraz po zbiorach.
Wiśnia i czereśnia 1,5 g 6 Przy pojawieniu się pierwszych objawów choroby przed kwitnieniem.
Malina 2 g 6 Przy pojawieniu się pierwszych objawów choroby od fazy tuż przed kwitnieniem do pełni dojrzewania owoców.
Śliwa 1,5 g 6 Przy pojawieniu się pierwszych objawów choroby od fazy kwitnienia do zbioru owoców.
Marchew 2,5 g 5 Przy wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od fazy pełnego rozwoju liści do fazy, gdy korzeń osiąga typową wielkość i kształt.
Borówka 2 g 6 Przy wystąpieniu pierwszych objawów, od fazy tuż przed kwitnieniem do pełni dojrzewania owoców.
 • W ciągu sezonu wykonuje się maksymalnie dwa zabiegi.
 • Odstępy pomiędzy zabiegami nimi wynoszą co najmniej 7 dni (marchew, śliwa, grusza, czereśnia, wiśnia, truskawka, jabłoń) lub 14 dni (borówka, malina, porzeczki, agrest).
 • Okres karencji, czyli minimalny czas, jaki musi upłynąć od oprysku do zbioru wynosi 14 dni. Karencja nie dotyczy truskawki.
 • Środek dobrze utrzymuje się na roślinach, jest mało podatny na wymywanie. Można stosować go na wilgotne liście (np. podczas mgły lub mżawki), wtedy jednak zmniejsza się nieco dawkę wody.
 • Magnicur Gold działa w szerokim zakresie temperatur.

Jak stosować środki ochrony roślin, w tym Magnicur Gold?

Pestycydy, w tym Magnicur Gold, należy stosować z zachowaniem zasad BHP. Zabieg agrotechniczny wykonuje się w ochronnym ubiorze, z maską i okularami. Prace najlepiej wykonywać wieczorem, po oblocie pszczół, zwłaszcza w przypadku roślin kwitnących. Ściśle należy przestrzegać zaleceń producenta. Stosuje się rekomendowane dawki – zbyt stężone mogą mogą zaszkodzić roślinom i powodują większą szkodę dla środowiska, nadmiernie rozcieńczone mogą nie zadziałać. Reszty cieczy nie wolno wylewać, należy zużyć ją na roślinach.

Preparat powinno się stosować naprzemiennie z innymi fungicydami, najlepiej zawierającymi substancje aktywnie czynne należące do odrębnych grup (tj. nie strobiluryn).

Magnicur Gold dobrze sprawdza się jako środek zapobiegawczy nie dopuszczając do wystąpienia wielu chorób grzybowych w sadzie. Ponadto ma pewną skuteczność interwencyjną, gdy infekcja znajduje się początkowej fazie. Jest dopuszczony do stosowania amatorskiego, np. w przydomowych ogrodach. Należy do nielicznych preparatów, które pomagają uporać się z rdzą gruszy.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: NickyPe/Pixabay ed.

Autor
Magnicur Gold – na rdzę gruszy i inne choroby grzybowe
Magnicur Gold – na rdzę gruszy i inne choroby grzybowe
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl