Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
26
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Jak nawozić rośliny na działce?

Powszechnie wiadomo, że właściwe zastosowanie nawozów to kluczowy zabieg, który sprawia, że rośliny mają szansę przyswoić optymalną dawkę niezbędnych składników pokarmowych, a dzięki temu będą nas cieszyć pięknym, zdrowym wyglądem. Jednocześnie należy pamiętać, że zastosowanie ich w nieodpowiednim terminie, w zbyt dużej dawce lub przy niekorzystnej pogodzie może zaszkodzić roślinom. Co warto wiedzieć o nawożeniu?

Kiedy i jak nawozić?

Pierwsze nawożenie przeprowadzamy na wiosnę (marzec/kwiecień lub w połowie kwietnia), przed lub z początkiem kwitnienia wielu roślin ozdobnych w ogrodzie. Jeśli mamy wczesną, ciepłą wiosnę, możemy zasilić rośliny nawozami o zwiększonej dawce azotu, gdy tylko rozmarznie gleba. Do dyspozycji mamy różne nawozy, jednak z pewnością najlepszym, najbezpieczniejszym i najbardziej wartościowym nawozem będzie własny, dobrze przygotowany kompost (z działkowego kompostownika), który najlepiej zmieszać z glebą.

Wiosna to przede wszystkim czas intensywnego rozwoju roślin, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Zasilanie roślin bardzo ważne jest również po posadzeniu roślin, które kupiliśmy w doniczkach oraz po cięciach pielęgnacyjnych.

Optymalną pogodą na wykonanie nawożenia są dni pochmurne, bezwietrzne, przed deszczem. Nawozy rozpuszczalne do sporządzania roztworów wodnych stosujemy w czasie podlewania roślin (np. konewką). Nawozy mineralne zawsze stosujemy wg zaleceń producenta. Pamiętajmy, że nawozy organiczne (naturalne) należy aplikować z rozwagą; nie mogą być zbyt świeże (np. oborniki, gnojówki) – zbyt duże stężenie może zaszkodzić lub zniszczyć rośliny.

Nawożenie kompostem fot. schulzie Fotolia

Fot. schulzie/Fotolia


Drzewa i krzewy ozdobne

W czasie sadzenia roślin ukorzenionych, z bryłą korzeniową (uprawianych w pojemnikach), można je zasilić, wypełniając na przykład przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół. Zamiast kompostu można równie dobrze stosować tzw. długo działające nawozy otoczkowane. Pamiętajmy jednak, że do dołków nie wolno wsypywać nawozów mineralnych przeznaczonych do stosowania posypowego (w formie granul lub proszku) – na powierzchnię gleby. Może to spowodować uszkodzenie systemu korzeniowego i całej rośliny. W następnych latach można rozsypywać wokół roślin gotowe mieszanki nawozowe przeznaczone do poszczególnych typów roślin np. do iglaków, różaneczników, roślin kwitnących itp.

Warto pamiętać, że niektóre grupy roślin (np. rośliny wrzosowate – np. borówka, różaneczniki, wrzosy, a także iglaki) potrzebują specjalnie przygotowanych nawozów o określonym składzie, stworzonych z myślą o ich potrzebach, m.in. co do kwasowości podłoża.

Jeśli rośliny przesadzamy lub sadzimy drzewa lub krzewy z tzw. gołym korzeniem też nie nawozimy ich od razu, ponieważ najpierw muszą odbudować uszkodzony podczas wykopywania system korzeniowy. Nawożenie takich roślin lub co gorsze, wsypywanie nawozu do dołka przy sadzeniu, może zniszczyć rośliny. W takim przypadku czekamy z nawożeniem co najmniej około miesiąca, dwóch lub nawozimy dopiero w kolejnym sezonie, gdy będą już mogły właściwie przyswoić składniki mineralne z podłoża.

Rośliny jednoroczne

Nie wymagają intensywnego nawożenia mineralnego, a nawet może być to dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje zbyt bujny wzrost oraz słabe i opóźnione kwitnienie. Najkorzystniej jest zasilać je naturalnymi wyciągami z roślin lub rozpuszczalnymi w wodzie mieszankami nawozowymi dostępnymi w szerokiej gamie w sklepach ogrodniczych, dedykowanymi do konkretnych grup roślin (np. do pelargonii, surfinii lub kwitnących roślin balkonowych).

Kiedy kończymy nawożenie? Czy zasilamy rośliny jesienią?

Na przełomie sierpnia i września większość roślin ogrodowych kończy roczny przyrost. Należy wtedy zaprzestać intensywnego nawożenia preparatami zawierającymi azot (dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i trawnika). Zbyt długie nawożenie roślin tym pierwiastkiem sprawi, że pędy roślin nie zdążą zdrewnieć i będą bardziej podatne na przemarzanie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zaprzestajemy nawozić rośliny. Od końca sierpnia/początku września do połowy października warto stosować nawozy, które zawierają zwiększone ilości potasu i fosforu. Pierwiastki te regulują gospodarkę wodną rośliny przed zimą, przyspieszają drewnienie pędów oraz wzmacniają system korzeniowy.


Zimowit jesienny Sharon Ang Pixabay

Fot. Sharon Ang/Pixabay

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

Jakie nawozy stosować jesienią?

W sprzedaży dostępne są łatwe w użyciu mieszanki nawozów jesiennych przeznaczone dla różnych rodzajów roślin (np. do iglaków, rododendronów, trawników). Najprościej więc, zaopatrzyć się w taki właśnie nawóz jesienny i zasilić nim rośliny pod koniec sezonu. Stosowanie nawozów jesiennych wzmacnia rośliny i powoduje, że dobrze znoszą trudne zimowe warunki i lepiej rosną w kolejnych sezonach. Ważne jest to szczególnie przy uprawie roślin, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury np. niektóre gatunki iglaste, magnolie, azalie, różaneczniki, hortensje.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mashiki/Fotolia


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu