Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
36
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak nawozić rośliny na działce?

Powszechnie wiadomo, że właściwe zastosowanie nawozów to kluczowy zabieg, który sprawia, że rośliny mają szansę przyswoić optymalną dawkę niezbędnych składników pokarmowych, a dzięki temu będą nas cieszyć pięknym, zdrowym wyglądem. Jednocześnie należy pamiętać, że zastosowanie ich w nieodpowiednim terminie, w zbyt dużej dawce lub przy niekorzystnej pogodzie może zaszkodzić roślinom. Co warto wiedzieć o nawożeniu?

 

Kiedy i jak nawozić?

Pierwsze nawożenie przeprowadzamy na wiosnę (marzec/kwiecień lub w połowie kwietnia), przed lub z początkiem kwitnienia wielu roślin ozdobnych w ogrodzie. Jeśli mamy wczesną, ciepłą wiosnę, możemy zasilić rośliny nawozami o zwiększonej dawce azotu, gdy tylko rozmarznie gleba. Do dyspozycji mamy różne nawozy, jednak z pewnością najlepszym, najbezpieczniejszym i najbardziej wartościowym nawozem będzie własny, dobrze przygotowany kompost (z działkowego kompostownika), który najlepiej zmieszać z glebą.

Wiosna to przede wszystkim czas intensywnego rozwoju roślin, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Zasilanie roślin bardzo ważne jest również po posadzeniu roślin, które kupiliśmy w doniczkach oraz po cięciach pielęgnacyjnych.

Optymalną pogodą na wykonanie nawożenia są dni pochmurne, bezwietrzne, przed deszczem. Nawozy rozpuszczalne do sporządzania roztworów wodnych stosujemy w czasie podlewania roślin (np. konewką). Nawozy mineralne zawsze stosujemy wg zaleceń producenta. Pamiętajmy, że nawozy organiczne (naturalne) należy aplikować z rozwagą; nie mogą być zbyt świeże (np. oborniki, gnojówki) – zbyt duże stężenie może zaszkodzić lub zniszczyć rośliny.

Nawożenie kompostem fot. schulzie Fotolia

Fot. schulzie/Fotolia

Drzewa i krzewy ozdobne

W czasie sadzenia roślin ukorzenionych, z bryłą korzeniową (uprawianych w pojemnikach), można je zasilić, wypełniając na przykład przygotowany dołek mieszanką gleby z kompostem w proporcji pół na pół. Zamiast kompostu można równie dobrze stosować tzw. długo działające nawozy otoczkowane. Pamiętajmy jednak, że do dołków nie wolno wsypywać nawozów mineralnych przeznaczonych do stosowania posypowego (w formie granul lub proszku) – na powierzchnię gleby. Może to spowodować uszkodzenie systemu korzeniowego i całej rośliny. W następnych latach można rozsypywać wokół roślin gotowe mieszanki nawozowe przeznaczone do poszczególnych typów roślin np. do iglaków, różaneczników, roślin kwitnących itp.

Warto pamiętać, że niektóre grupy roślin (np. rośliny wrzosowate – np. borówka, różaneczniki, wrzosy, a także iglaki) potrzebują specjalnie przygotowanych nawozów o określonym składzie, stworzonych z myślą o ich potrzebach, m.in. co do kwasowości podłoża.

Jeśli rośliny przesadzamy lub sadzimy drzewa lub krzewy z tzw. gołym korzeniem też nie nawozimy ich od razu, ponieważ najpierw muszą odbudować uszkodzony podczas wykopywania system korzeniowy. Nawożenie takich roślin lub co gorsze, wsypywanie nawozu do dołka przy sadzeniu, może zniszczyć rośliny. W takim przypadku czekamy z nawożeniem co najmniej około miesiąca, dwóch lub nawozimy dopiero w kolejnym sezonie, gdy będą już mogły właściwie przyswoić składniki mineralne z podłoża.

Rośliny jednoroczne

Nie wymagają intensywnego nawożenia mineralnego, a nawet może być to dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje zbyt bujny wzrost oraz słabe i opóźnione kwitnienie. Najkorzystniej jest zasilać je naturalnymi wyciągami z roślin lub rozpuszczalnymi w wodzie mieszankami nawozowymi dostępnymi w szerokiej gamie w sklepach ogrodniczych, dedykowanymi do konkretnych grup roślin (np. do pelargonii, surfinii lub kwitnących roślin balkonowych).

Kiedy kończymy nawożenie? Czy zasilamy rośliny jesienią?

Na przełomie sierpnia i września większość roślin ogrodowych kończy roczny przyrost. Należy wtedy zaprzestać intensywnego nawożenia preparatami zawierającymi azot (dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i trawnika). Zbyt długie nawożenie roślin tym pierwiastkiem sprawi, że pędy roślin nie zdążą zdrewnieć i będą bardziej podatne na przemarzanie. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zaprzestajemy nawozić rośliny. Od końca sierpnia/początku września do połowy października warto stosować nawozy, które zawierają zwiększone ilości potasu i fosforu. Pierwiastki te regulują gospodarkę wodną rośliny przed zimą, przyspieszają drewnienie pędów oraz wzmacniają system korzeniowy.

Zimowit jesienny Sharon Ang Pixabay

Fot. Sharon Ang/Pixabay

Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)

Jakie nawozy stosować jesienią?

W sprzedaży dostępne są łatwe w użyciu mieszanki nawozów jesiennych przeznaczone dla różnych rodzajów roślin (np. do iglaków, rododendronów, trawników). Najprościej więc, zaopatrzyć się w taki właśnie nawóz jesienny i zasilić nim rośliny pod koniec sezonu. Stosowanie nawozów jesiennych wzmacnia rośliny i powoduje, że dobrze znoszą trudne zimowe warunki i lepiej rosną w kolejnych sezonach. Ważne jest to szczególnie przy uprawie roślin, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury np. niektóre gatunki iglaste, magnolie, azalie, różaneczniki, hortensje.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: mashiki/Fotolia

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT