Logo
Logo
42
Do góry

12 kompozycji z mieczykami

Mieczyki to jedne z najbardziej eleganckich ogrodowych roślin cebulowych. Rozkwitają latem, tworząc strzeliste łodygi z kwiatami w niezwykłych kolorach. Aby je dobrze wyeksponować, najlepiej sadzić je w większych grupach i dobierać towarzystwo takich gatunków, które będą dla nich tłem, a nie konkurencją.

Nazwa mieczyk (Gladiolus) pochodzi od wyglądu liści tych roślin – szablaste blaszki przypominają miecze. Bulwy mieczyków należy sadzić od połowy kwietnia do połowy maja, aby doczekać się kwiatów w lipcu lub wrześniu (zależnie od odmiany). Mieczyki najlepiej wyglądają na rabatach, ale możliwa jest również uprawa tych roślin w dużych donicach lub skrzyniach na balkonach i tarasach. Sadząc bulwy mieczyków w ogrodzie trzeba pamiętać o tym, że łodygi tych roślin są kruche; wybieramy więc dla nich stanowiska osłonięte od wiatrów.

Sadzenie mieczyków fot. iBulb

Bulwy mieczyków sadzimy od połowy kwietnia do połowy maja w żyznym, wzbogaconym kompostem, przekopanym i odchwaszczonym podłożu. Umieszczamy je na głębokości ok. 10 cm.

Choć mieczyki kojarzą się najczęściej z ogrodami i rabatami w stylu wiejskim, doskonale wyglądają także w ogrodach nowoczesnych, leśnych i naturalistycznych. Jest to kwestia dobrania dla nich odpowiednich roślin.

Oto 12 inspirujących kompozycji z mieczykami do ogrodu i na taras

Mieczyki z daliami

Rustykalny misz-masz

W przedogródku, przy tarasie albo przy ścieżce prowadzącej w głąb ogrodu doskonale sprawdzają się wielokolorowe kompozycje z mieczyków oraz gatunków sezonowych i bylin. Wymieszanie ze sobą wysokich mieczyków i dalii sprawia, że taka rabata będzie efektowna przez całe lato aż do jesieni, do pierwszych przymrozków.

Pamiętajmy, że mieczyki i dalie to gatunki nie zimujące w Polsce w gruncie, dlatego na rabacie powinny znaleźć się także rośliny wieloletnie (byliny). W tej kompozycji obok roślin sezonowych widać piękne, dwukolorowe lilie oraz fioletowe kwiatostany akantu. Pomarańczowe, kuliste kwiaty dalii nie konkurują z morelowymi mieczykami, lecz podkreślają ich urodę.

Kompozycja jednokolorowa z mieczykami

Elegancka kompozycja z lawendą

W ogrodach minimalistycznych, nowoczesnych świetnie sprawdzają się kompozycje dwugatunkowe. Ideałem jest posadzenie roślin wieloletnich o zimozielonych liściach z gatunkami o bardzo efektownych kwiatach. Na tej prostokątnej rabacie z kwitnącą w lipcu lawendą wąskolistną w regularnych odstępach posadzone zostały mieczyki o białych kwiatach. Zestawienie jest eleganckie i nadaje się do reprezentacyjnej części ogrodu. 

Kompozycja biało-niebieska z mieczykami

Uniwersalna dwukolorowa kompozycja

Mieczyki, których ozdobą są przede wszystkim kwiaty, mają mało efektowną dolną część, dlatego trzeba sadzić je z roślinami okrywowymi, które tworzą przy ziemi gąszcz liści (np. bodziszkami).

W tej kompozycji, w której dominują niebieskie mieczyki, ciekawym dodatkiem jest chmura z białych zawilców hupehenskich. Dodaje całości lekkości i doskonale wydobywa urodę ciężkich kwiatostanów mieczyków. Takie zestawienie dobrze będzie wyglądać przed głównymi wejściem do domu, przy tarasie, a nawet w głębi ogrodu blisko altany.

Mieczyki z bodziszkami

Mieczyki na tle roślin wieloletnich

Na tej rabacie w lekkim cieniu w ogrodzie w stylu leśnym dominują wieloletnie gatunki ozdobne głównie z liści – bodziszki i paprocie. Kompozycja ma swobodny układ, gatunki mieszają się ze sobą. Kępa różowych mieczyków to sezonowy dodatek. Kwiaty wyeksponowane zostały na samym rogu, tak aby można było z bliska podziwiać ich urodę.

Rabata naturalistyczna z mieczykami

Rabata naturalistyczna z mieczykami

Ta bordowo-zielona kompozycja przyciąga uwagę przede wszystkim barwami kwiatów. Mieczyki nie są tutaj głównymi aktorami, ale jednym z elementów perfekcyjnie stworzonej całości. Mieczyki zestawione zostały z różnymi gatunkami, m.in. daliami, rącznikami, szarłatem i znajdują się w środkowej części rabaty. Ciekawym dodatkiem są bordowe kwiaty i liście, które wydobywają łososiową barwę kwiatów.

Mieczyki z rozplenicą

Mieczyki na tle traw

Rozplenica japońska o zwiewnych, białych kwiatostanach to idealne tło dla mieczyków. Dorasta do 80 cm wysokości i ma podobne wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska co mieczyki. Delikatne źdźbła rozplenicy nie zasłaniają kwiatostanów mieczyków, ale są dla nich ciekawym tłem. W towarzystwie rozplenic o jasnych kwiatostanach można sadzić mieczyki o różnych kolorach kwiatów i wszystkie będą bardzo ładnie wyglądać.

Mieczyki z bukszpanem

W ramach z bukszpanu

Strzeliste mieczyki doskonale prezentują się również na rabatach obwiedzionych niskim żywopłotem z bukszpanu. Zimozielona obwódka zasłania dolną, nieefektowną część rośliny i osłania ją trochę od wiatru. Jest jak rama obrazu – podkreśla urodę znajdującej się wewnątrz kompozycji.

Mieczyki z różami

W towarzystwie róż

Rabaty z kwitnącymi całe lato różami okrywowymi można co sezon wzbogacać sadząc na nich kępy mieczyków. Tutaj, obok strzyżonego w kulę bukszpanu znajduje się grupa jasnoniebieskich mieczyków. Posadzone za łanem róż okrywowych z domieszką jasnopomarańczowych dalii rozweselają całość i mogą być źródłem kwiatów ciętych.

Mieczyki z rozchodnikami

W stylu rustykalnym

Pod tarasem lub przy drewnianym ogrodzeniu łan kolorowych mieczyków wygląda wesoło i przyciąga uwagę. Mieczyki znajdują się za pasem rozchodnika okazałego. Więc gdy przekwitną, miejsce będzie ładne jeszcze przez kilka miesięcy, bo kwiatostany rozchodników są bardzo trwałe.

Mieczyki w donicach

Mieczyki w doniczkach

Amatorzy mieczyków, którzy nie posiadają ogrodu, ale mają do dyspozycji taras albo ciepły balkon mogą sadzić bulwy tych roślin w donicach lub skrzyniach. Przy sadzeniu roślin na dno pojemnika trzeba wsypać warstwę żwiru, aby zapewnić drenaż. Nie można też zapominać o regularnym podlewaniu roślin – podłoże w donicach wysycha dużo szybciej niż na rabatach. Dobrym towarzystwem dla mieczyków są dalie, które kwitną w podobnym okresie.

Mieczyki z nasturcjami fot. iBulb

W towarzystwie nasturcji

Mieczyki to rośliny, które nie tworzą szerokich kęp, dlatego świetnie nadają się do sadzenia na wąskich rabatach. Tutaj dwa szpalery mieczyków podsadzone pomarańczowymi nasturcjami prowadzą w głąb ogrodu prosto na wygodną ławkę.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia: iBulb


Warto przeczytać
Powiązane rośliny

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
HORTENSJE
Na czasie
HORTENSJE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 28, Sentencja nr:8
Tydzień 28, Sentencja nr:8
Zaczynamy zbierać kwiaty i kłosy traw oraz zbóż przeznaczone do suszenia. Ścinamy je w ciągu słonecznego dnia, wiążemy w pęczki i wieszamy główkami w dół, w miejscu przewiewnym i cienistym.
Tydzień 28, Sentencja nr:3
Tydzień 28, Sentencja nr:3
Z warzyw i owoców robimy przetwory: kisimy ogórki, fermentujemy wino, robimy soki.
Tydzień 28, Sentencja nr:1
Tydzień 28, Sentencja nr:1
Możemy uprzątnąć grządki po zbiorze wczesnych warzyw (np. cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku). Przygotujmy je do uprawy kolejnych roślin.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28314
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => lato-na-swiezym-powietrzu-inspiracje-tarasowe
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 27082
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-wykonac-i-zabezpieczyc-meble-z-palet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!