Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
69
Okazje

12 kompozycji z mieczykami

Mieczyki to jedne z najbardziej eleganckich ogrodowych roślin cebulowych. Rozkwitają latem, tworząc strzeliste łodygi z kwiatami w niezwykłych kolorach. Aby je dobrze wyeksponować, najlepiej sadzić je w większych grupach i dobierać towarzystwo takich gatunków, które będą dla nich tłem, a nie konkurencją.

 

Nazwa mieczyk (Gladiolus) pochodzi od wyglądu liści tych roślin – szablaste blaszki przypominają miecze. Bulwy mieczyków należy sadzić od połowy kwietnia do połowy maja, aby doczekać się kwiatów w lipcu lub wrześniu (zależnie od odmiany). Mieczyki najlepiej wyglądają na rabatach, ale możliwa jest również uprawa tych roślin w dużych donicach lub skrzyniach na balkonach i tarasach. Sadząc bulwy mieczyków w ogrodzie trzeba pamiętać o tym, że łodygi tych roślin są kruche; wybieramy więc dla nich stanowiska osłonięte od wiatrów.

Sadzenie mieczyków fot. iBulb

Bulwy mieczyków sadzimy od połowy kwietnia do połowy maja w żyznym, wzbogaconym kompostem, przekopanym i odchwaszczonym podłożu. Umieszczamy je na głębokości ok. 10 cm.

Choć mieczyki kojarzą się najczęściej z ogrodami i rabatami w stylu wiejskim, doskonale wyglądają także w ogrodach nowoczesnych, leśnych i naturalistycznych. Jest to kwestia dobrania dla nich odpowiednich roślin.

Oto 12 inspirujących kompozycji z mieczykami do ogrodu i na taras

Mieczyki z daliami

Rustykalny misz-masz

W przedogródku, przy tarasie albo przy ścieżce prowadzącej w głąb ogrodu doskonale sprawdzają się wielokolorowe kompozycje z mieczyków oraz gatunków sezonowych i bylin. Wymieszanie ze sobą wysokich mieczyków i dalii sprawia, że taka rabata będzie efektowna przez całe lato aż do jesieni, do pierwszych przymrozków.

Pamiętajmy, że mieczyki i dalie to gatunki nie zimujące w Polsce w gruncie, dlatego na rabacie powinny znaleźć się także rośliny wieloletnie (byliny). W tej kompozycji obok roślin sezonowych widać piękne, dwukolorowe lilie oraz fioletowe kwiatostany akantu. Pomarańczowe, kuliste kwiaty dalii nie konkurują z morelowymi mieczykami, lecz podkreślają ich urodę.

Kompozycja jednokolorowa z mieczykami

Elegancka kompozycja z lawendą

W ogrodach minimalistycznych, nowoczesnych świetnie sprawdzają się kompozycje dwugatunkowe. Ideałem jest posadzenie roślin wieloletnich o zimozielonych liściach z gatunkami o bardzo efektownych kwiatach. Na tej prostokątnej rabacie z kwitnącą w lipcu lawendą wąskolistną w regularnych odstępach posadzone zostały mieczyki o białych kwiatach. Zestawienie jest eleganckie i nadaje się do reprezentacyjnej części ogrodu. 

Kompozycja biało-niebieska z mieczykami

Uniwersalna dwukolorowa kompozycja

Mieczyki, których ozdobą są przede wszystkim kwiaty, mają mało efektowną dolną część, dlatego trzeba sadzić je z roślinami okrywowymi, które tworzą przy ziemi gąszcz liści (np. bodziszkami).

W tej kompozycji, w której dominują niebieskie mieczyki, ciekawym dodatkiem jest chmura z białych zawilców hupehenskich. Dodaje całości lekkości i doskonale wydobywa urodę ciężkich kwiatostanów mieczyków. Takie zestawienie dobrze będzie wyglądać przed głównymi wejściem do domu, przy tarasie, a nawet w głębi ogrodu blisko altany.

Mieczyki z bodziszkami

Mieczyki na tle roślin wieloletnich

Na tej rabacie w lekkim cieniu w ogrodzie w stylu leśnym dominują wieloletnie gatunki ozdobne głównie z liści – bodziszki i paprocie. Kompozycja ma swobodny układ, gatunki mieszają się ze sobą. Kępa różowych mieczyków to sezonowy dodatek. Kwiaty wyeksponowane zostały na samym rogu, tak aby można było z bliska podziwiać ich urodę.

Rabata naturalistyczna z mieczykami

Rabata naturalistyczna z mieczykami

Ta bordowo-zielona kompozycja przyciąga uwagę przede wszystkim barwami kwiatów. Mieczyki nie są tutaj głównymi aktorami, ale jednym z elementów perfekcyjnie stworzonej całości. Mieczyki zestawione zostały z różnymi gatunkami, m.in. daliami, rącznikami, szarłatem i znajdują się w środkowej części rabaty. Ciekawym dodatkiem są bordowe kwiaty i liście, które wydobywają łososiową barwę kwiatów.

Mieczyki z rozplenicą

Mieczyki na tle traw

Rozplenica japońska o zwiewnych, białych kwiatostanach to idealne tło dla mieczyków. Dorasta do 80 cm wysokości i ma podobne wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska co mieczyki. Delikatne źdźbła rozplenicy nie zasłaniają kwiatostanów mieczyków, ale są dla nich ciekawym tłem. W towarzystwie rozplenic o jasnych kwiatostanach można sadzić mieczyki o różnych kolorach kwiatów i wszystkie będą bardzo ładnie wyglądać.

Mieczyki z bukszpanem

W ramach z bukszpanu

Strzeliste mieczyki doskonale prezentują się również na rabatach obwiedzionych niskim żywopłotem z bukszpanu. Zimozielona obwódka zasłania dolną, nieefektowną część rośliny i osłania ją trochę od wiatru. Jest jak rama obrazu – podkreśla urodę znajdującej się wewnątrz kompozycji.

Mieczyki z różami

W towarzystwie róż

Rabaty z kwitnącymi całe lato różami okrywowymi można co sezon wzbogacać sadząc na nich kępy mieczyków. Tutaj, obok strzyżonego w kulę bukszpanu znajduje się grupa jasnoniebieskich mieczyków. Posadzone za łanem róż okrywowych z domieszką jasnopomarańczowych dalii rozweselają całość i mogą być źródłem kwiatów ciętych.

Mieczyki z rozchodnikami

W stylu rustykalnym

Pod tarasem lub przy drewnianym ogrodzeniu łan kolorowych mieczyków wygląda wesoło i przyciąga uwagę. Mieczyki znajdują się za pasem rozchodnika okazałego. Więc gdy przekwitną, miejsce będzie ładne jeszcze przez kilka miesięcy, bo kwiatostany rozchodników są bardzo trwałe.

Mieczyki w donicach

Mieczyki w doniczkach

Amatorzy mieczyków, którzy nie posiadają ogrodu, ale mają do dyspozycji taras albo ciepły balkon mogą sadzić bulwy tych roślin w donicach lub skrzyniach. Przy sadzeniu roślin na dno pojemnika trzeba wsypać warstwę żwiru, aby zapewnić drenaż. Nie można też zapominać o regularnym podlewaniu roślin – podłoże w donicach wysycha dużo szybciej niż na rabatach. Dobrym towarzystwem dla mieczyków są dalie, które kwitną w podobnym okresie.

Mieczyki z nasturcjami fot. iBulb

W towarzystwie nasturcji

Mieczyki to rośliny, które nie tworzą szerokich kęp, dlatego świetnie nadają się do sadzenia na wąskich rabatach. Tutaj dwa szpalery mieczyków podsadzone pomarańczowymi nasturcjami prowadzą w głąb ogrodu prosto na wygodną ławkę.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu