Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Mało znany mieczyk abisyński | Jak wygląda? Gdzie go posadzić?

Cebule mieczyka abisyńskiego można kupić wczesną wiosną. To egzotycznie wyglądające, kwitnące na biało rośliny. Ciekawie uzupełniają bylinowe rabaty. Zobacz, kiedy i gdzie posadzić mieczyki abisyńskie i jak przechować je zimą.

Spis treści
Jak wygląda mieczyk abisyński? Kiedy sadzić mieczyki abisyńskie?

Co to jest mieczyk abisyński?

Białe kwiaty mieczyka abisyńskiego, znanego także jako acidantera (Gladiolus murielae) pięknie wyglądają zarówno na letniej rabacie, jak i w wazonie. Te pięknie rośliny dorastają do 90 cm i są idealne do nasadzeń w skupiskach. Kwiaty mieczyków abisyńskich rozwijają się od sierpnia do września i są podobne do tradycyjnych mieczyków, ale zwykle są białe. Intensywnie pachną (ale bardzo ładnie) i swoim zapachem przywabiają pszczoły i motyle.

Mieczyki abisyńskie to rośliny cebulowe, które zdobią rabaty latem. W naszych warunkach klimatycznych nie przetrwają zimy, dlatego ich cebule sadzi się wiosną i wykopuje latem.

Mieczyki abisyńskie najlepiej sadzić w grupach po kilkanaście sztuk
Fot. iBulb
Cebule mieczyków abisyńskich najlepiej sadzić w grupach, po kilkanaście sztuk, aby na rabacie stworzyć kępę z tych urokliwych roślin.

Sadzenie mieczyka abisyńskiego

  • Cebule sadź wiosną (od kwietnia do końca maja) na głębokość 10 cm, w regularnych odstępach.
  • Wybierz dla nich słoneczne, żyzne stanowisko z przepuszczalną glebą (jeśli ziemia jest ciężka, posadź cebule w grubej warstwie żwiru).
  • Jesienią, gdy liście już zaschną, wykop cebule i przechowaj w suchym i niezbyt chłodnym miejscu, w temp. około 15°C.

Tekst: Redakcja portalu ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: iBulb

Autor
Mało znany mieczyk abisyński | Jak wygląda? Gdzie go posadzić?
Mało znany mieczyk abisyński | Jak wygląda? Gdzie go posadzić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)