Jak i gdzie wysiewać koper do gruntu, by szybko wyrósł?
Ogrodowy koper, nazywany też koperkiem to dość łatwe w uprawie warzywo i jedno z niewielu, które można wysiewać niemal przez cały sezon – od wiosny do zimy. Jak i kiedy wysiewać koper?
Jakie miejsce i podłoże wybrać do uprawy kopru?
Koper nie ma dużych wymagań i zadowoli się przeciętną, gliniasto-piaszczystą ogrodową glebą, ale najlepiej rośnie na wilgotnym, zasobnym w azot podłożu.
Podobnie, jak w przypadku uprawy innych warzyw, wskazane jest, by w sezonie poprzedzającym wysiew nasion zasilić glebę nawozem organicznym – najlepiej kompostem (lub obornikiem). To zdecydowanie najlepszy i najzdrowszy nawóz, odżywiający podłoże i poprawiający jego strukturę.
Najlepiej przeznaczyć pod wysiew kopru miejsca słoneczne, najlepiej w sąsiedztwie innych warzyw i roślin ogrodowych (zawiera substancje wpływające korzystnie na inne warzywa).
Jak i kiedy siać koper?
Koperek najczęściej siejemy wprost do gruntu wiosną lub wczesnym latem, ale można go wysiewać:
- od wiosny (od połowy kwietnia) do września (dosiewając nasiona przez cały sezon co kilka tygodni),
- oraz od połowy października do grudnia, kiedy to wykonuje się siew ozimy warzyw – w tym przypadku nasiona kopru zimują w gruncie, maja zapewnioną odpowiednią ilość wilgoci i z powodzeniem znoszą zimowe chłody.
Koper najczęściej sieje się równomiernie w rzędach, do wcześniej przygotowanych rowków, na głębokości około 1-2 cm. Odstępy między rzędami powinny wynosić około 20-30 cm, a po wykiełkowaniu nasion i wzejściu kopru należy go rozsadzić (przerwać), by nie rósł zbyt gęsto. Można także umieszczać nasiona w pojedynczych dołkach, ale jest to mało wygodne i zajmuje więcej czasu.

Czasem stosuje się także wysiew kopru nieregularnie (rzutowo) na całej powierzchni grządki i następnie przysypuje je cienką warstwą gleby. Nasiona kopru kiełkują zazwyczaj po około 2-3 tygodniach od wysiewu. Z powodzeniem można także wysiewać koperek w większych donicach lub skrzynkach, np. na balkonie lub tarasie.
Koper bardzo często wysiewa się także sam i rośnie nieregularnie między innymi warzywami w ciągu całego sezonu.
Pielęgnacja kopru po wysiewie
Mimo, że koper ogrodowy jest raczej odporny na chłody, to należy pamiętać, że wiosenne przymrozki mogą całkowicie zniszczyć roślinę, gdy już wzejdzie. Z tego względu, jeśli zapowiadane są wiosenne przymrozki warto okryć grządkę , gdzie rośnie koper białą agrowłókniną. Ponadto, trzeba pamiętać o odchwaszczaniu i podlewaniu kopru, szczególnie w okresie wzrostu.
Ważne!
Zaleca się, by unikać wysiewu kopru w miejscach, gdzie wcześniej rosły rośliny z tej samej rodziny (selerowatych), co koper (np. marchew, seler, koper włoski, kolendra, kminek). Chodzi o to by ograniczyć występowanie tych samych szkodników lub chorób, które mogłyby atakować koper.
Koper warto wysiewać i uprawiać nie tylko ze względu na jego walory smakowe i właściwości zdrowotne, ale to także roślina, która odstrasza szkodniki roślin, dzięki wydzielaniu olejków eterycznych o charakterystycznym zapachu. Między innymi z tego powodu, obecność kopru ma także pozytywny wpływ na inne rośliny rosnące w jego pobliżu.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, Zdjęcie tytułowe: igorpushkarev/Depositphotos
Komentarze