Logo
Logo

Jak i gdzie wysiewać koper do gruntu, by szybko wyrósł?

Ogrodowy koper, nazywany też koperkiem to dość łatwe w uprawie warzywo i jedno z niewielu, które można wysiewać niemal przez cały sezon – od wiosny do zimy. Jak i kiedy wysiewać koper?

Spis treści
Gdzie wysiewać koperek? Co lubi? Jak i kiedy siać nasiona kopru? Jak dbać o koperek po wschodach?

Jakie miejsce i podłoże wybrać do uprawy kopru?

Koper nie ma dużych wymagań i zadowoli się przeciętną, gliniasto-piaszczystą ogrodową glebą, ale najlepiej rośnie na wilgotnym, zasobnym w azot podłożu.

Podobnie, jak w przypadku uprawy innych warzyw, wskazane jest, by w sezonie poprzedzającym wysiew nasion zasilić glebę nawozem organicznym – najlepiej kompostem (lub obornikiem). To zdecydowanie najlepszy i najzdrowszy nawóz, odżywiający podłoże i poprawiający jego strukturę.

Najlepiej przeznaczyć pod wysiew kopru miejsca słoneczne, najlepiej w sąsiedztwie innych warzyw i roślin ogrodowych (zawiera substancje wpływające korzystnie na inne warzywa).

Jak i kiedy siać koper?

Koperek najczęściej siejemy wprost do gruntu wiosną lub wczesnym latem, ale można go wysiewać: 

  • od wiosny (od połowy kwietnia) do września (dosiewając nasiona przez cały sezon co kilka tygodni),
  • oraz od połowy października do grudnia, kiedy to wykonuje się siew ozimy warzyw – w tym przypadku nasiona kopru zimują w gruncie, maja zapewnioną odpowiednią ilość wilgoci i z powodzeniem znoszą zimowe chłody.

Koper najczęściej sieje się równomiernie w rzędach, do wcześniej przygotowanych rowków, na głębokości około 1-2 cm. Odstępy między rzędami powinny wynosić około 20-30 cm, a po wykiełkowaniu nasion i wzejściu kopru należy go rozsadzić (przerwać), by nie rósł zbyt gęsto. Można także umieszczać nasiona w pojedynczych dołkach, ale jest to mało wygodne i zajmuje więcej czasu.

Koper ogrodowy
Koper idealny do ogródka ziołowego, warzywnego i do donic. Klasyczny i niezastąpiony smak sprawia, że roślina Idealnie nadaje się do kiszenia ogórków, dań rybnych i sałatek
Kup wygodnie online

Czasem stosuje się także wysiew kopru nieregularnie (rzutowo) na całej powierzchni grządki i następnie przysypuje je cienką warstwą gleby. Nasiona kopru kiełkują zazwyczaj po około 2-3 tygodniach od wysiewu. Z powodzeniem można także wysiewać koperek w większych donicach lub skrzynkach, np. na balkonie lub tarasie.

Koper bardzo często wysiewa się także sam i rośnie nieregularnie między innymi warzywami w ciągu całego sezonu.

Kielkujacy koperek (fot. ArtActiveArt z Pixabay)
Fot. ArtActiveArt/Pixabay
Aby kopek był pod ręką (w ogrodzie, czy na działce) przez cały sezon, najlepiej wysiewać nasiona co kilka tygodni przez cały sezon. Warto wysiewać koper w ogrodzie pod koniec lata, kiedy nie tylko dostarczy smacznych, aromatycznych liści, ale także będzie pełniła rolę rośliny poplonowej.

Pielęgnacja kopru po wysiewie

Mimo, że koper ogrodowy jest raczej odporny na chłody, to należy pamiętać, że wiosenne przymrozki mogą całkowicie zniszczyć roślinę, gdy już wzejdzie. Z tego względu, jeśli zapowiadane są wiosenne przymrozki warto okryć grządkę , gdzie rośnie koper białą agrowłókniną. Ponadto, trzeba pamiętać o odchwaszczaniu i podlewaniu kopru, szczególnie w okresie wzrostu. 

Ważne!
Zaleca się, by unikać wysiewu kopru w miejscach, gdzie wcześniej rosły rośliny z tej samej rodziny (selerowatych), co koper (np. marchew, seler, koper włoski, kolendra, kminek). Chodzi o to by ograniczyć występowanie tych samych szkodników lub chorób, które mogłyby atakować koper.

Dobrym towarzystwem dla kopru są inne warzywa, np. burak, fasola, sałata, roszponka, ogórek, marchew.

Koper warto wysiewać i uprawiać nie tylko ze względu na jego walory smakowe i właściwości zdrowotne, ale to także roślina, która odstrasza szkodniki roślin, dzięki wydzielaniu olejków eterycznych o charakterystycznym zapachu. Między innymi z tego powodu, obecność kopru ma także pozytywny wpływ na inne rośliny rosnące w jego pobliżu.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, Zdjęcie tytułowe: igorpushkarev/Depositphotos

Autor
Jak i gdzie wysiewać koper do gruntu, by szybko wyrósł?
Jak i gdzie wysiewać koper do gruntu, by szybko wyrósł?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl