Herbata / napar z kopru
Koper włoski, fenkuł to roślina dwuletnia, która znajduje się w rodzinie selerowatych. Na przestrzeni lat była wykorzystywana zarówno w kuchni jako potrawa do dań, jak i w medycynie naturalnej jako środek wykrztuśny. Ze względu na ciekawą budowę był też wykorzystywany w charakterze rośliny ozdobnej. Jego zdrowotne właściwości sprawiają, że jest rośliną docenianą w różnych kręgach.
Co zawiera?
Koper włoski to prawdziwa skarbnica wartościowych składników odżywczych. Jest doskonałym źródłem witaminy C odpowiedzialnej za gojenie się ran i regulację procesów pochłaniania drobnoustrojów przez leukocyty. Zawiera również magnez, fosfor, potas oraz wapń. W samych nasionkach fenkułu znajdują się również witaminy z grupy B oraz witamina A. Tak obszerny skład niezbędnych organizmowi elementów sprawia, że koper włoski jest zalecany w bardzo wielu przypadkach.
Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z kopru
Przygotowanie zdrowej herbaty z kopru włoskiego jest niezmiernie proste. Do naczynia należy wsypać maksymalnie dwie łyżeczki nasion kopru, a następnie zalać je wodą. Osoby preferujące delikatniejszy smak mogą przygotowywać herbatę z jednej łyżeczki. Napar powinien parzyć się pod przykryciem przez piętnaście minut. Po upływie tego czasu będzie gotowy do spożycia. Można poprawić nieco smak, dodając odrobinę miodu i cytryny.
Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?
- Picie naparu z kopru włoskiego pomaga uporać się z wszelkimi dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Dlatego powinny sięgać po taki napar osoby, które dosyć często zmagają się z dokuczliwymi niestrawnościami czy wzdęciami.
- Koper włoski działa zbawiennie na motorykę jelit. Usprawnia ich pracę i tym samym znacząco poprawia metabolizm.
- Regularne picie naparu wzmacnia cały układ sercowo-naczyniowy i zapobiega pojawianiu się chorób krążenia.
- Warto podkreślić, że koper włoski wykazuje również bardzo mocne działania przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a zatem skutecznie radzi sobie z wolnymi rodnikami.
- Napar z kopru jest często polecany jako naturalny sposób na pobudzenie laktacji u kobiet karmiących, jednak zawarty w nim anetol wykazuje działanie neurotoksyczne oraz hamujące laktację.
- Warto dodać, że delikatne napary z kopru włoskiego są zalecane małym dzieciom, które zmagają się z kolką lub problemami żołądkowymi.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: AGphoto / Depositphotos