Koperek będzie wielki, dzięki temu trikowi. Zdążycie dodać go do kiszonek i koniec z atakiem mszycy

koperek ścinany przy pomocy sekatora

Koperek to roślina uprawna, którą wszyscy zajadają się w moim rodzinnym domu. Ten sadzony samodzielnie w ogródku smakuje znacznie lepiej niż niejeden sklepowy. Zapach świeżo zrywanego koperku to jak perfumy ogrodnika, które nigdy się nie znudzą. Soczyście zielony, bardzo bujny i niezwykle aromatyczny. To dodatek do wszelkich kiszonek oraz korniszonów, który nie mógłby być zastąpiony niczym innym. Niestety wielu ogrodników żali się, że zbiory koperku potrafią być liche i niewystarczające. Co zrobić w takim przypadku?

Posłuchaj
00:00
1

Błędy w uprawie zdarzają się bardzo często, dlatego ważne jest, aby nie popełniać ich co roku. Warto zapoznać się z charakterystyką wielu roślin uprawnych, aby  nie mieć potem problemów przy następnych siewach czy wkładaniu sadzonek go gleby uprawnej. Koperek ma silny olejek eteryczny, który potrafi przyciągać wiele owadów, w tym szkodników. W moim ogrodzie znajdziecie przede wszystkim odmianę Ambrozja - idealną do suszenia oraz mrożenia. Kolejną jest Szmaragd, który jest bardzo odporny na suszę- lekko woskowy w swojej strukturze. Ostatnią odmianą jest Turkus, który jest niezwykle odporny na choroby grzybowe - jeden z lepszych, jeżeli chodzi o kiszenie warzyw oraz owoców.

Co zrobić, aby mszyce nie zaatakowały sadzonek koperku?

Jedna z metod, która jest bardzo niedoceniana przez młodsze pokolenie ogrodników powinna wrócić do łask. Sama przetestowałam jej skuteczność na podstawie kilkuletnich doświadczeń. Zmagałam się z atakami mszyc, które niestety potrafiły zając całe uprawy. Nie jestem zwolenniczką używania chemicznych oprysków, dlatego szukałam naturalniej metody.

Do tej pory moja mama ją stosuje, gdy tylko mamy w planach zasianie koperku. Przetwarzamy spore ilości ogórków gruntowych, dlatego potrzebujemy go bardzo dużo.

Zaraz po wysianiu dowolnej odmiany przygotujcie koniecznie agrowłókninę. Nie chodzi tutaj konkretnie o przymrozki - oczywiście może przed nimi ochronić, jednak to nie główna zaleta. W pierwszej fazie wzrostu, do pojawienia się pierwszych listków na poziomie 10 cm, należy cały czas okrywać koperek.

Wtedy mszyce nie dostaną się do jego podłoża i nie zaczną żerować, wytwarzając soki. Pamiętajcie, aby po każdorazowym podlewaniu zakryć go tak, jak pierwotnie to robiliście. To znacznie pomoże w jego rozroście. Zaufajcie mi i wypróbujcie - nie nadążycie go zbierać.

Czy koperek można sadzić w doniczkach?

Koperek to niezwykle kapryśna roślina, która w poprzednim roku z ledwością wyrastała każdemu z grządek. Lubi przede wszystkim stanowiska ciepłe, suche oraz osłonięte od wiatru. Ziemia powinna być dość żyzna, dlatego nie wahajmy się, gdy chcemy ją nieco wzbogacić.

Zastanawiacie się, czy można sadzić koperek w doniczkach? Tak, można, ale należy mu zapewnić odpowiednie warunki - w przeciwnym razie niestety zmarnieje, a wasze wysiłki na niczym się zdadzą. Koniecznie podlewajcie go rano i wieczorem, aby zapewnić mu dobre nawilżenie nie tylko na powierzchnię gleby.

Nigdy nie róbcie tego w najsilniejszym słońcu gdy promienie słoneczne są bardzo bezpośrednie. To może poparzyć roślinę. Woda powinna być w temperaturze pokojowej - nie podlewajcie tą bezpośrednio z kranu. Inaczej koperek bardzo szybko to odczuje i dojdzie do zahamowania jego wzrostu.

Zdjęcie tytułowe: Icc54613/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Burak ćwikłowy Mieszanka Odmian
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy