7 kwiatów domowych, które najlepiej poprawiają jakość powietrza!

Oczyszczające rośliny doniczkowe, fot. Brina Blum - Unsplash

Pytanie czytelnika: Wprowadzam się do nowego mieszkania i wyposażam je w nowe kwiaty domowe. Które warto hodować? Słyszałam o "oczyszczającym" działaniu niektórych z nich.

Posłuchaj
00:00
64
Spis treści
Dlaczego jakość powietrza w domu jest taka ważna? Lista kwiatów, które poprawią powietrze w Twoim domu!

Dlaczego jakość powietrza w domu jest taka ważna?

Miejskie powietrze często może negatywnie wpływać na samopoczucie. Dzieje się to dlatego, że unosi się w nim bardzo dużo zanieczyszczeń, które wdychamy i tym samym pośrednio wprowadzamy do naszego organizmu. Powoduje to bóle głowy, uczulenia oraz inne, często poważniejsze dolegliwości i schorzenia.

Spaliny, pyły oraz inne toksyny wydzielające się z farb, lakierów, materiałów budowlanych są w pewnym stopniu absorbowane przez rośliny. Dzieje się tak dzięki chlorofilowi (zielony barwnik), który pozwala przetwarzać dwutlenek węgla w energię dla rośliny (produktem ubocznym tego procesu jest tlen).

Rośliny pobierając dwutlenek węgla, często zatrzymują w sobie pewne związki zanieczyszczające powietrze. To właśnie ten proces niektórzy nazywają "oczyszczaniem".

Lista kwiatów, które poprawią powietrze w Twoim domu!

Poniżej przedstawiamy listę roślin, które zatrzymują w sobie nieco więcej zanieczyszczeń powietrza i są na to odporniejsze od innych.

  • Skrzydłokwiat – wytrzymała roślina, znosi półcień i suche powietrze, absorbuje benzen, formaldehyd, trójchloroetan, ksylen, amoniak i inne szkodliwe substancje. Jest bardzo skuteczny w pochłanianiu dwutlenku węgla. Nie wolno zapominać o odkurzaniu liści!

  • Zielistka – sprawdza się przy usuwaniu formaldehydu i tlenku węgla. Ponadto zmniejsza szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego warto mieć ją w pobliżu komputera.

  • Dracena – wymaga wilgotnego podłoża, tolerancyjna w stosunku do światła, eliminuje z powietrza formaldehyd, ksylen, toluen, benzen i trójchloroetan oraz tlenek węgla. Odmiany najlepiej pochłaniające toksyny to dracena wonna (najlepsza na formaldehyd), dracena deremeńska (trójchloroetylen) i dracena obrzeżona (ksylen i trójchloroetylen).

  • Paprocie – świetnie nawilżają powietrze, a przy tym skutecznie usuwają formaldehyd. Dobrze znoszą cień, ale muszą mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Źle rosną w pobliżu grzejników i w przeciągach.

  • Bluszcz – nie jest wymagający, znosi dobrze cień, Należy go regularnie odkurzać oraz nie wolno dopuścić do przelania podłoża. Skuteczny na formaldehyd i w mniejszym stopniu na toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen.

  • Fikusy – dobrze filtrują wiele toksycznych substancji, w tym formaldehyd, benzen i amoniak. Znoszą niedobór światła, wymagają stale lekko wilgotnego podłoża, ale nie lubią nadmiaru wody, przez który gubią liście.

  • Palmy – bardzo skutecznie usuwają toksyny oraz nawilżają powietrze. W zależności od odmiany, jedne są skuteczniejsze w usuwaniu toluenu i ksylenu, inne amoniaku, a jeszcze inne formaldehydu, benzenu czy trójchloroetylenu.

Oczyszczające rośliny doniczkowe, fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Hans Koetter/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści