Logo
Logo
1
Okazje

Westwing: zimowe dekoracje ogrodu

A któż te śliczne zawiesił sople
za oknem u okapu?
Czy może także mróz niedobry
swą fantastyczną łapą?

- pytał Gałczyński, rozmiłowany w zimowych, codziennych krajobrazach. Kiedy zima ściska mrozem i oprósza wszystko śniegiem, z przyjemnością wracamy do ciepłych domów. Na ogrody, tarasy i balkony, które zapadły w sen zimowy, nie zwracamy większej uwagi. A gdyby tak je zaczarować? Na przekór zimowej aurze uczynić z nich magiczne miejsca, na które będziemy patrzeć z rozczuleniem? Nadać im wspaniały, świąteczny charakter, który chętnie będziemy podziwiać przez okna z kubkiem gorącej herbaty w ręku? Odrobina wysiłku i kilka zimowych pomysłów sprawią, że ogrody i tarasy staną się wspaniałą ozdobą.

 
Ogród zimą - zimowe dekoracje ogrodu
fot. Westwing

Niecodzienny ogród

Są dni, kiedy zima sama potrafi zaczarować ogród. Na drzewach, trawach i krzewach osadza się szron, a szadź osrebrza gałęzie, ogrodzenia i sztachety płotów. Nawet pokryty szronem trawnik lśni jak najpiękniejszy dywan. Niestety, takie dni nie zdarzają się często, a nie każdy ma ogród lub taras z roślinnością, która również zimą cieszyłaby oczy. Jeśli ogród wydaje się płaski i monotonny, spróbujmy ustawić skrzynkę, taczkę, podest, aby stworzyć ciekawą, wielopoziomową krainę.

Tak przygotowane podłoże można udekorować figurami reniferów, bałwanków, gałązkami drzew iglastych lub wieńcami. Balustrady tarasów można ozdobić gałązkami i bombkami, za to wieńce będą pięknie zdobić drzwi wejściowe. Bombki i szklane sople ślicznie wyglądają na gałęziach drzew, które zrzuciły liście lub na dachu werandy i ganka. Można je także powiesić dla dekoracji na ramie okiennej od zewnętrznej strony. Ogród czy taras to także doskonałe miejsce, by ustawić piękną, delikatnie przystrojoną choinkę albo nawet kilka zielonych drzewek.

Ogród zimą - zimowe dekoracje ogrodu fot. Westwing
fot. Westwing

Zima w piórkach

Zimowy ogród tak naprawdę wcale nie jest pogrążony we śnie. Pod ziemią toczy się roślinne życie, a nasi skrzydlaci przyjaciele poszukują w ogrodach bylin i ziaren. Obecność ptaków w ogrodzie i możliwość podglądania ich przez okno ucieszy zwłaszcza dzieci. Warto więc przygotować uroczy karmnik lub powiesić na gałęzi woreczek z ziarnami i słoniną. Taki karmnik i biesiadujące w nim ptaki to prawdziwa ozdoba zimowego ogrodu.

Ogród zimą - zimowe dekoracje ogrodu fot. Westwing
fot. Westwing

Ogród jak choinka

Jeśli marzysz o magicznej atmosferze w ogrodzie, sięgnij po lampki, węże świetlne, łańcuchy i kurtyny. Światło tańczące wieczorami za oknem sprawi, że ogród będzie wyglądał jak zaczarowany. Kupując lampki na dwór musimy najpierw upewnić się, że na pewno się do tego nadają. Oświetlenie, które chcemy zawiesić na zewnątrz powinno mieć na opakowaniu symbol IP44. Podwójny kwadrat na pudełku oznacza, że przewody elektryczne są podwójnie izolowane, a trójkąt z literą F wskazuje, że produkt jest niepalny. Niektóre łańcuchy lampek oraz girland można ze sobą łączyć, dzięki czemu kable nie poplączą się. Wybierając lampki lub girlandy do ogrodu czy na taras warto sięgnąć po te LEDowe, energooszczędne. Takie diody mają długą żywotność i są odporne na warunki atmosferyczne.

Ogród zimą - zimowe dekoracje ogrodu fot. Westwing
fot. Westwing

Światełek czar

Obok pięknie oświetlonego domu i ogrodu nie sposób przejść obojętnie. Wystarczy opleść gałęzie drzew, sztachety i balustrady girlandami lub wężami świetlnymi, aby nawet niewielki ogród wyglądał okazale. Również oświetlone bezlistne drzewa będą wyglądać urokliwie, pod warunkiem, że dobierzemy światełka w 2-3 odcieniach – nie więcej. U stropu zawiesić można kurtyny i girlandy albo świecące świąteczne motywy – gwiazdki, renifery, sople i bałwanki. Tarasy, schody i balkony mogą nabrać uroku dzięki bajkowym figurkom bałwanków, reniferów czy sań wykonanym z taśmy świetlnej. Najładniej prezentują się dwukolorowe dekoracje świetlne. Jeśli dom jest biały, szary lub niebieskawy, wybierzmy biało – niebieskie girlandy. Jeśli fasada domu ma ciepły lub ceglany kolor, lepiej będą wyglądały czerwono – żółte lampki. Nie zapominajmy też o lampionach, świecach i latarenkach – to najprostszy sposób na świąteczne iluminacje. Płomyki tańczące w lampionach wspaniale sprawdzą się zwłaszcza na tarasach i parapetach.

Kto nie ma ogrodu, a o nim marzy, może skorzystać z rady specjalistów z Westwing i stworzyć własny ogródek zimowy! Ustawiony na parapecie lub komodzie pod oknem rozpromieni ponure, szarobure zimowe dni. Taki ogródek można również podświetlić malutkimi lampkami lub lampionem.

Odrobina fantazji, szczypta ochoty i pełna miarka zimowego nastroju – oto przepis na bajkowe dekoracje ogrodu na zimę. Niech okno będzie ramą, w którą oprawiony zostanie piękny, zimowy obraz.

Żródło: Westwing

 


Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu