Logo
Logo

Chryzantemy na bukiety: kwiaty do eleganckich i wyrafinowanych kompozycji

Zima to wymarzona sceneria dla uroczystości ślubnych, zwłaszcza gdy świat pokrywa idealnie komponująca się z bielą sukni panny młodej warstwa skrzącego się, śnieżnego puchu. W roli kwiatowej oprawy idealnie sprawdzą się modne chryzantemy, z których można wyczarować piękne, zimowe bukiety ślubne.

Pochodząca z Azji chryzantema to symbol słońca, radości i doskonałości. Nie bez powodu najwyższym odznaczeniem państwowym w Japonii jest Cesarski Order Chryzantemy, a na corocznych „Festiwalach Szczęścia” prezentowane są różnorodne odmiany tych wyjątkowych kwiatów.

W odległych czasach była tak ceniona, że posiadać ją mogła jedynie arystokracja! Współcześnie chryzantemy to dostępne dla każdego jako eleganckie kwiaty uosabiające szczęście, dobrobyt i długie życie. Czyż może być lepsza wróżba na ślub?

 
 

Kwiatowe trendy

Zimowy krajobraz znakomicie harmonizuje nie tylko z suknią panny młodej, ale i jej bukietem. Śnieżna sceneria stanowi nie tylko idealne tło dla ślubnej uroczystości, ale i źródło inspiracji dla jej dekoracji kwiatowych, które – podobnie jak natura w tym okresie – będą lśnić bielą i skrzyć się mroźnymi akcentami. Dominującą biel uzupełniać będą barwne akcenty podążające za trendami kolorystycznymi na 2018 rok.

Chryzantemy występujące w niezliczonej ilości kolorów i kształtów, stanowią doskonałą podstawę eleganckich, wręcz wyrafinowanych kompozycji. Można dopełniać je innymi roślinami i „mroźnymi” akcentami dekoracyjnymi, ale to chryzantema musi pozostać główną bohaterką zimowego bukietu ślubnego.

Kompozycja Dominika Szybisz, Joanna Bortnowska, Dominika Szczepańska, fot. Olga Borowska
Kompozycja Dominika Szybisz, Joanna Bortnowska, Dominika Szczepańska,
Kompozycja Renata Prończyk, fot. Olga Borowska
Kompozycja Renata Prończuk,

Uwielbiam wykorzystywać chryzantemy w bukietach ślubnych i cieszę się, że w tym sezonie jest to wyjątkowo silny trend florystyczny. Te dumne kwiaty wreszcie zmieniają swój wizerunek w Polsce, wszakże w symbolice Dalekiego Wschodu oznaczają szczęście i miłość. A w zimowych kompozycjach prezentują się spektakularnie! – Małgorzata Niska, mistrzyni florystyki, właścicielka szkoły florystycznej

Kształty i kolory chryzantem w zimowych bukietach ślubnych odzwierciedlają niekiedy piękna zimową scenerię. Spośród mnogości odmian najmodniejsze będą te przypominające kule śnieżne i pompony, czy postrzępione gatunki budzące skojarzenia z płatkami śniegu i kryształkami lodu. Niezwykle modne są także wydłużone kształty kompozycji przypominające sople lodu.

Kompozycja Edyta Kalinowska, fot. Olga Borowska
Kompozycja Edyta Kalinowska,
Kompozycja Maciej Maciejewski, fot. Olga Borowska
Kompozycja Maciej Maciejewski,

Biel w podstawie i kolory w akcentach

Przewodnim kolorem bukietów ślubnych w zimowym sezonie 2018 roku pozostaje nieprzemijająca biel, na tle której wyróżniać się mają barwne akcenty. Wśród nich znajdują się odcienie fioletu – warto pamiętać, że odcień „Ultra Violet” to barwa roku wedle kształtującego światowe trendy kolorystyczne instytutu Pantone. Modne są także odcienie fuksji i pudrowego różu, a także niebanalny kolor limonkowej zieleni.

Zimowe aranżacje ślubne w obecnym sezonie mogą występować w klasycznej bieli połączonej z mocnym fioletem bądź kolorem fuksji lub mieć typowy charakter „mroźnej zimy”, czyli połączenia bieli z odcieniami zielenią czy subtelnym różem – Zygmunt Sieradzan, mistrz florystyki

Źródło: Just Chrysanthemum, Wszystkie kompozycje kwiatowe powstały w Szkole Florystycznej Małgorzaty Niskiej

Zdjęcie tytułowe: Kompozycja Dominika Szczepańska; Zdjęcia w artykule: Olga Borowska

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
kategoria-abc_ogrodnika_aktualnosci_ogrodnicze
NAJNOWSZE TREŚCI